Προσκλητήριο μετά από μάχη

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!

Σε καιρό πολέμου, σε προσκλητήριο μετά από μάχη, ξέρει κανείς πώς απαντάνε, όταν ακούγονται τα ονόματα; Πχ. 1) παρών, 2) πεσών, 3) τραυματίας. Αυτή η τριάδα είναι δική μου εικασία, δε βρήκα τίποτα στο νέτι.

Ευχαριστώ
 
Εχω την εντύπωση ότι οι παρόντες απαντάνε οι ίδιοι, ενώ για τους πεσόντες δεν απαντάει κανείς.

Εχω καταγράψει το εξής από αναμνήσεις του Σπύρου Μελά, από τους Βαλκανικούς:

Στα προσκλητήρια, λέει, οι λοχίες διάβαζαν από τις καταστάσεις τα ονόματα των ανδρών, και παρόλο που πλάι στα ονόματα των πεσόντων ήταν σημειωμένος ένας μικρός σταυρός, τα διάβαζαν κι αυτά. Οπότε, λέει ο Μελάς, πάντα βρισκόταν κάποιος «θλιβερός αστείος» να φωνάξει στερεότυπα: «Πάει να φέρει κούμαρα, κύριε λοχαγέ» ή «Εκτελεί χρέη πεθαμένου», προκαλώντας νευρικά γέλια.
 
«πήρε ο επιλοχίας το βιβλίο κι αρχίζει να φωνάζει προσκλητήριο κι εκφώνησε τα ονόματα των στρατιωτών και στον κάθε απόντα διαβεβαίωναν οι άλλοι την τύχη που ακολούθησε ο απών. Ναι κύριε επιλοχία αυτός σκοτώθηκε τον είδα γω, ή τραυματίστηκε κι ούτω καθ’ εξής. Στο κάθε σκοτωμένο, όλοι μας δακρύζαμε για την απώλεια 28 αντρών»

(Χρ. Καραγιάννης «Το Ημερολόγιον Χρήστου Καραγιάννη 1918 – 1922» Εκδόσεις Απόστολου Αποστολόπουλου, 1976: σελ. 172)
 
«πήρε ο επιλοχίας το βιβλίο κι αρχίζει να φωνάζει προσκλητήριο κι εκφώνησε τα ονόματα των στρατιωτών και στον κάθε απόντα διαβεβαίωναν οι άλλοι την τύχη που ακολούθησε ο απών. Ναι κύριε επιλοχία αυτός σκοτώθηκε τον είδα γω, ή τραυματίστηκε κι ούτω καθ’ εξής. Στο κάθε σκοτωμένο, όλοι μας δακρύζαμε για την απώλεια 28 αντρών»

(Χρ. Καραγιάννης «Το Ημερολόγιον Χρήστου Καραγιάννη 1918 – 1922» Εκδόσεις Απόστολου Αποστολόπουλου, 1976: σελ. 172)
Έχεις αυτό το βιβλίο; Το έχω χάσει και δεν μπορώ να συγχωρήσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον που επιβεβαίωσα ότι η επανέκδοση του Δρακονταειδή έχει φοβερές επεμβάσεις στο κείμενο. https://tvxs.gr/news/biblio/o-eggon...iisi-toy-imerologioy-stin-ekdosi-toy-kedroy-t
 
Έχεις αυτό το βιβλίο; Το έχω χάσει και δεν μπορώ να συγχωρήσω τον εαυτό μου, πόσο μάλλον που επιβεβαίωσα ότι η επανέκδοση του Δρακονταειδή έχει φοβερές επεμβάσεις στο κείμενο. https://tvxs.gr/news/biblio/o-eggon...iisi-toy-imerologioy-stin-ekdosi-toy-kedroy-t
Για κοίτα μήπως εδώ το τσιμπήσεις:
 
Top