Προβλήματα με το Office 2010

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μέχρι σήμερα το πρωί, είχα εγκατεστημένο το Office 2007. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά σκέφτηκα να το αντικαταστήσω με το 2010, για να είμαι πιο μοντέρνα. Έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα με το Word:

1) Ενώ έχω εγκατεστημένα κανονικά Greek proofing tools, δεν κάνει ορθογραφικό έλεγχο, δεν βρίσκει κανένα λάθος, δεν υπογραμμίζει τίποτα. Εννοείται ότι είναι τσεκαρισμένα όλα τα σωστά τετραγωνάκια στα Options -- και δεν είναι τσεκαρισμένο το Do not check spelling or grammar.
Capture1.PNG

2) Κάθε φορά που ανοίγω ένα κενό έγγραφο, η γλώσσα είναι αυτομάτως ελληνικά, ενώ σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του προγράμματος έχει Default τα αγγλικά.

Capture3.PNG Capture2.jpg

Καμιά ιδέα πριν το πετάξω και επανέλθω στο 2007;

Edit: To δεύτερο λύθηκε. Ήθελε restart το κομπιούτερ, όχι απλώς το Word, για να πάρει την αλλαγή της default γλώσσας -- παρά το γεγονός ότι η οδηγία μετά την αλλαγή της default γλώσσας είναι να κλείσεις και να ξανανοίξεις το πρόγραμμα, όχι να κάνεις restart. Εξακολουθεί να ισχύει το πρώτο: Δεν κάνει ορθογραφικό έλεγχο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πήγαινε file -> options -> proofing και δες κάτω κάτω μήπως έχει τικαριστεί κατά λάθος το Hide spelling errors in this document only (μου 'χει συμβεί και μένα και κόντεψα να τρελαθώ μέχρι να βρω πού ήταν το πρόβλημα).

Αυτό με την προεπιλεγμένη γλώσσα δεν ξέρω αν ρυθμίζεται, νομίζω ότι παίρνει απευθείας εντολή από την προεπιλεγμένη γλώσσα των Windows που έχεις. Έδιτ: οκ :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πήγαινε file -> options -> proofing και δες κάτω κάτω μήπως έχει τικαριστεί κατά λάθος το Hide spelling errors in this document only (μου 'χει συμβεί και μένα και κόντεψα να τρελαθώ μέχρι να βρω πού ήταν το πρόβλημα).
Όχι, ούτε αυτό είναι τσεκαρισμένο.

Capture4.PNG
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψάξε το λίγο από Αρχείο > Επιλογές > Γλώσσα μήπως είναι ενεργή καμιά περίεργη ρύθμιση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δοκίμασες να κάνεις Repair μέσω του appwiz.cpl; Είμαι 99,999% βέβαιος πως έχει να κάνει με τις τοποθεσίες των εκτελέσιμων (πιθανότατα έχει μείνει στο folder τού Office 2007).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το βρήκα! Δεν χρειαζόταν repair. Πριν πατήσεις Spelling & Grammar, πρέπει πρώτα να ορίσεις Set proofing language. Στο 2007, δεν ξέρω για ποιο λόγο, δεν χρειαζόταν ποτέ να κάνω αυτή τη ρύθμιση, γινόταν μόνη της.

Capture.jpg
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αρχικά, όταν άρχισα να γράφω το ποστ, ήταν τσεκαρισμένο, by default. Αλλά δεν λειτουργούσε ο ορθογραφικός έλεγχος.
 
Παρότι το πρόβλημα λύθηκε, κρίσιμο ερώτημα: τα Office 2007 τα έσβησες προτού εγκαταστήσεις τα νέα; Αν όχι, μεγάλο λάθος... μην ρωτάς γιατί, δες το σαν να σου ζητάνε κάποιο περίεργο έγγραφο σε ελληνική υπηρεσία. Δεν ρωτάμε γιατί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν τα απεγκατέστησα. Στην ερώτηση αν θέλω να κάνω update, απάντησα ναι. Μάλλον λάθος ήταν αυτό, ε;
 
Τρανό λάθος. Αυτά πιάνουν μόνο σε λογισμικό σοβαρών εταιρειών (π.χ. Adobe). Ο λόγος είναι ο παλαιολιθικός τρόπος με τον οποίον λειτουργούν τα προγράμματα της MS, ειδικότερα τα windows και το Office, με την χρήση του μητρώου, που είναι μπάχαλο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update: Τελικά, αναγκάστηκα, προς το παρόν τουλάχιστον, να επαναφέρω το Office 2007 κάνοντας restore. Ο λόγος ήταν ότι το 2010 μού είχε εξαφανίσει το Custom.dic από τον φάκελο Microsoft/Proof στα AppData, με αποτέλεσμα να μην έχω spell-check σε ένα λογισμικό υποτιτλισμού που χρησιμοποιώ. Ούτε και όταν πρόσθεσα manually το Custom.dic δεν το αναγνώριζε το πρόγραμμά μου, για λόγους που δεν ξέρω.

Θα επανέλθω στο 2010 με πιο σωστές κινήσεις, όταν ευκαιρήσω.
 
Top