Μια ή μιαν

Giannis84

New member
Καλησπέρα σας!

Είναι νέος χρήστης κι αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση.

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη χρήση του "μια" και "μιαν".

Έχω διαβάσει ότι το "μιαν" χρησιμοποιείται όταν ακολουθεί λέξη που αρχίζει μόνο από άλφα (α). Π.χ μιαν άλλη υποχρέωση
Αλλά: μια υπέροχη μέρα.

Γνωρίζει κάποιος αν είναι ορθό αυτό που έχω διαβάσει;

Μόνο υπεύθυνες απαντήσεις σας παρακαλώ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
(Και πάλι καλωσόρισες.)
Έκανα στατιστική σε ένα μεγάλο σώμα κειμένων (με ελεγμένη ορθογραφία και σύνταξη). Βρήκα, στο ίδιο σώμα:

45 ευρήματα «μιαν α~» (τα περισσότερα «μιαν άλλη» ή το λόγιο «κατά μίαν άποψη»).
800+ ευρήματα «μια α~».

Παρότι λοιπόν τα δύο «α» δημιουργούν χασμωδία, μια χαρά γράφουν οι περισσότεροι «μια α~». Ούτε ξέρω πόσες φορές έχω γράψει «μια από...».
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και τα δύο είναι σωστά, το «μιαν» ή «μίαν» ως κατάλοιπο του καιρού που η αιτιατική είχε «ν» στο τέλος. Σήμερα στα θηλυκά δεν υπάρχει η ανάγκη να βάλουμε «ν», όπως κάνουμε για να διακρίνουμε το αρσενικό από το ουδέτερο στην αιτιατική (π.χ. τον νεφρό / το νεφρό, έναν δάκτυλο / ένα δάκτυλο), αν και υπάρχει η σκοπιμότητα καμιά φορά να δείξουμε αμέσως ότι πρόκειται για αιτιατική πτώση ή να αποφύγουμε τη χασμωδία για να βγει καλύτερα το μέτρο στο ποίημα ή στο τραγούδι.
 

Earion

Moderator
Staff member
Καλησπέρα σας!

Είναι νέος χρήστης κι αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση.
Καλώς ήρθες, Γιάννη!
Μόνο υπεύθυνες απαντήσεις σας παρακαλώ.

Γιάννη, αν έχεις κακές εμπειρίες από άλλα φόρουμ, να ξέρεις ότι εδώ είμαστε αλλιώτικοι.
Μπορεί να κάνουμε πλάκες, να απαντάμε με χιούμορ, να έχουμε τα inside jokes μας, αλλά παίρνουμε (κάπως ;-) ) σοβαρά τις απαντήσεις σε σοβαρά ερωτήματα, και κυρίως προς νέους.
 

Giannis84

New member
Καλώς ήρθες, Γιάννη!


Γιάννη, αν έχεις κακές εμπειρίες από άλλα φόρουμ, να ξέρεις ότι εδώ είμαστε αλλιώτικοι.
Μπορεί να κάνουμε πλάκες, να απαντάμε με χιούμορ, να έχουμε τα inside jokes μας, αλλά παίρνουμε (κάπως ;-) ) σοβαρά τις απαντήσεις σε σοβαρά ερωτήματα, και κυρίως προς νέους.
Να είστε καλά! Ευχαριστώ!
 
Top