Μηδείς αφιλόσοφος μήτε άμουσος εισίτω > Μηδείς αφιλοσόφητος μηδ' άμουσος εισίτω

Την παραπάνω φράση την βρήκα γραμμένη σε πλάκα στον εξωτερικό τοίχο ενός παρατημένου σπιτιού.
Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα πουθενά κάτι σχετικό μ' αυτήν και επειδή εδώ που είμαι δεν έχω πρόσβαση
σε εγκυκλοπαίδειες, γραμματική κλπ. θα ήθελα να με βοηθήσετε :

1) Υπάρχει αυτή η φράση ή είναι επινόηση του ιδιοκτήτη (που είναι προφανές ότι λατρεύει την αρχαιότητα, γιατί
έχει και διάφορα αγάλματα στον κήπο);

2) Υπάρχει η λέξη αφιλόσοφος (που στα ηλεκτρ. λεξικά δεν την βρήκα) ή την έγραψαν για να ταιριάξει με το άμουσος;

3) Το "εισίτω" είναι σωστό και ποιου ρήματος είναι προστακτική;

Σημ. Το έβαλα εδώ γιατί, εκτός αν κάνω λάθος, δεν είδα να υπάρχει νήμα για αρχαία ελληνικά.
 

MelidonisM

New member
1) Διασκευή του γνωστού ρητού: Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω (Μη μπει κανείς άσχετος από γεωμετρία,
επιγραφή, όπως λέγεται, στην πόρτα της σχολής του Πυθαγόρα και της Ακαδημίας του Πλάτωνα)

2) ἀφιλόσοφος, άσχετος από φιλοσοφία

3) το εἰσίτω, γ' πρόσωπο προστακτικής του ρήματος εἴσειμι, εἰσέρχομαι

για ρυθμικούς λόγους θα την έκανα: "Μηδείς αφιλοσόφητος μηδ' άμουσος εισίτω"
 
Πάντως είναι ενδιαφέρον -πού βρίσκεται αυτό το σπίτι; Έχεις φωτογραφία;
 
1) Ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντηση και

2) Το σπίτι είναι στη Λεπτοκαρυά Πιερίας, είναι κάτι σαν βίλα ή αγροτόσπιτο, χωρίς ιδιαίτερα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά,
αφρόντιστο και μάλλον παρατημένο.

Έχω βγάλει φωτογραφία την επιγραφή και δεν είναι δύσκολο να φωτογραφίσω και το σπίτι αλλά, δεν ξέρω, επιτρέπεται να τη δείξω δημόσια χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ε, ναι, νομίζω ότι αφού η επιγραφή είναι έξω από το σπίτι και ορατή στον καθένα που περνάει, μπορούμε να βγάλουμε και φωτογραφία, δεν απαγορεύεται.
 
Ιδού, λοιπόν:

!cid_49B3F9EB228B4C5B842861F1E10BBBE7@StellaPTHINK.jpg
 
Top