Μήπως να κάψουμε και ομοίωμα της Μέρκελ μπροστά στη γερμανική πρεσβεία;

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ένιωσα τεράστια έκπληξη που θα έπρεπε να εξηγήσω γιατί ένιωσα ότι το σκίτσο λέρωνε και την εφημερίδα και εμένα τον ίδιο. Γιατί πίστεψαν κάποιοι ότι μπορεί να αντιδράσαμε εμείς που αντιδράσαμε επειδή είχε τα σεξουαλικά όργανα σε πρώτο πλάνο. Και μόνο το ότι ένιωσα ότι χρειαζόταν να εξηγήσω με έκανε να μη θέλω να πω τίποτα. Όμως κάτι πρέπει να γίνει, να γεφυρώσουμε τις αποστάσεις, γιατί δεν μπορούμε να πορευόμαστε έτσι χωρίς να καταλαβαινόμαστε.
 

nickel

Administrator
Staff member
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.media&id=34506

Έχω την εντύπωση ότι ούτε ο Πετρουλάκης κατάλαβε (ή κάνει ότι δεν κατάλαβε), γιατί από το σκίτσο είδε μόνο τον φαλλό και την αναπηρική καρέκλα. Οι συνδέσεις, οι συνειρμοί που επιδιώκεται να δημιουργηθούν, η βαναυσότητα του μηνύματος, το διχαστικό πνεύμα — όλα αυτά έχουν σχέση με τον ουμανισμό; Τι το θετικό μπορεί να αποπνέει μια τέτοια γελοιογραφία; Ας θεωρηθεί έστω μια χοντρή ανορθογραφία.
 

rogne

¥
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.media&id=34506

Έχω την εντύπωση ότι ούτε ο Πετρουλάκης κατάλαβε (ή κάνει ότι δεν κατάλαβε), γιατί από το σκίτσο είδε μόνο τον φαλλό και την αναπηρική καρέκλα. Οι συνδέσεις, οι συνειρμοί που επιδιώκεται να δημιουργηθούν, η βαναυσότητα του μηνύματος, το διχαστικό πνεύμα — όλα αυτά έχουν σχέση με τον ουμανισμό; Τι το θετικό μπορεί να αποπνέει μια τέτοια γελοιογραφία; Ας θεωρηθεί έστω μια χοντρή ανορθογραφία.

Ο Πετρουλάκης να καταλάβει; Ο ίδιος Πετρουλάκης που πέρσι ήθελε την Κωνσταντοπούλου και τη Μακρή στριπτιτζούδες;

Και εκ της διευθύνσεως, που λέμε: http://www.efsyn.gr/?p=204026
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο Πετρουλάκης να καταλάβει; Ο ίδιος Πετρουλάκης που πέρσι ήθελε την Κωνσταντοπούλου και τη Μακρή στριπτιτζούδες;
Του Χαντζόπουλου δεν ήταν το επίμαχο;

Ο Πετρουλάκης φαίνεται να κρατάει συνεπή στάση στήριξης του σιναφιού του...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο του Νικόλα:

[...] Το γεγονός αυτό δεν μπορεί όμως να αλλοιώσει τις διακηρυγμένες θέσεις και αρχές που αποτελούν τους άξονες της «Εφ.Συν.»: τον ανυποχώρητο αγώνα κατά του φασισμού, του ρατσισμού και του σοβινισμού, την απόρριψη του σεξισμού, τη σαφή καταδίκη του αντισημιτισμού, τον σεβασμό στα άτομα με αναπηρία, την άρνηση των «εθνικών» στερεοτύπων. Εκατοντάδες άρθρα, αναλύσεις και ρεπορτάζ επιβεβαιώνουν την αταλάντευτη θέση μας, τα μέτωπα που έχουμε ανοίξει.

Πιστεύω ακράδαντα ότι το πείραμα μιας τέτοιας αυτοδιαχειριζόμενης εφημερίδας μπορεί να πετύχει και να ανοίξει νέους δρόμους με τη συναίνεση, τη συνεννόηση και τη συνύπαρξη, όχι με αποκλεισμούς και απαγορεύσεις. Στην πορεία αυτή, για την οποία δεν έχουμε ετοιμοπαράδοτες λύσεις, θα υπάρξουν αναπόφευκτα λάθη, υπερβολές και αστοχίες. Αν προσβάλαμε τους αναγνώστες μας, αναλαμβάνω την ευθύνη και τους ζητώ συγγνώμη.

Νικόλας Βουλέλης

http://www.efsyn.gr/?p=204026
 

rogne

¥
Του Χαντζόπουλου δεν ήταν το επίμαχο;

Ο Πετρουλάκης φαίνεται να κρατάει συνεπή στάση στήριξης του σιναφιού του...

Ναι, δικό μου το λάθος, κακώς του το απέδωσα του ανθρώπου πριν το κοιτάξω.
 
Μπράβο του Νικόλα:

[...] Το γεγονός αυτό δεν μπορεί όμως να αλλοιώσει τις διακηρυγμένες θέσεις και αρχές που αποτελούν τους άξονες της «Εφ.Συν.»: τον ανυποχώρητο αγώνα κατά του φασισμού, του ρατσισμού και του σοβινισμού, την απόρριψη του σεξισμού, τη σαφή καταδίκη του αντισημιτισμού, τον σεβασμό στα άτομα με αναπηρία, την άρνηση των «εθνικών» στερεοτύπων. Εκατοντάδες άρθρα, αναλύσεις και ρεπορτάζ επιβεβαιώνουν την αταλάντευτη θέση μας, τα μέτωπα που έχουμε ανοίξει.

Πιστεύω ακράδαντα ότι το πείραμα μιας τέτοιας αυτοδιαχειριζόμενης εφημερίδας μπορεί να πετύχει και να ανοίξει νέους δρόμους με τη συναίνεση, τη συνεννόηση και τη συνύπαρξη, όχι με αποκλεισμούς και απαγορεύσεις. Στην πορεία αυτή, για την οποία δεν έχουμε ετοιμοπαράδοτες λύσεις, θα υπάρξουν αναπόφευκτα λάθη, υπερβολές και αστοχίες. Αν προσβάλαμε τους αναγνώστες μας, αναλαμβάνω την ευθύνη και τους ζητώ συγγνώμη.

Νικόλας Βουλέλης

http://www.efsyn.gr/?p=204026

Εμένα αυτό μου θυμίζει τη συνύπαρξη Ιού και Θέμου Αναστασιάδη στην παλιά Ελευθεροτυπία. Τότε όμως ζητούσαν από τη διεύθυνση να κόψει το Θέμο. Τώρα; "συνεννόηση και συνύπαρξη, όχι αποκλεισμοί και απαγορεύσεις"; Γιατί τότε όχι και τώρα ναι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρώτα απ' όλα, άλλο το τότε και άλλο το τώρα. Αλλά και γενικότερα μια αριστερή ομάδα δείχνει μεγαλύτερη ανοχή σε μια αριστερή υπερβολή παρά σε μια δεξιά υπερβολή. Μερικοί νομίζουν ότι το αντιμνημονιακό είναι και αριστερό.

Στην περίπτωση του Θέμου (που είχε κι αυτός προβεβλημένη θέση στη γεωγραφία της εφημερίδας), περισσότερο από τις όποιες δεξιές τοποθετήσεις του ή τις φαινομενικά ανεξήγητες παρεμβάσεις του υπέρ κάποιων επιχειρηματικών συμφερόντων, ενόχλησε η αντιαριστερή χλεύη. Και τώρα, ακόμα και με αυτό που γράφει ο Βουλέλης για συνύπαρξη, νομίζεις ότι θα σήκωνε η Εφ.Συν. έναν Στέφανο Κασιμάτη;
 
Προφανώς όχι. Προφανώς δεν συνεταιρίζεσαι με κάποιον που σε μισεί.
 
Top