Λέξεις με διπλό νόημα

nickel

Administrator
Staff member
Σούστα (το ελατήριο, το κούμπωμα, η άμαξα, ο χορός).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα!

Μετά από τέτοιο καταιγισμό, νομίζω ότι αξίζει να προσθέσω και γιατί τα ήθελα αυτά τα ζευγάρια. Είναι παραδείγματα για ένα παιχνίδι εξάσκησης των γλωσσικών ικανοτήτων των παιδιών. Τα παιδιά (9-10 χρονών) σχηματίζουν ζευγάρια (στην παρέα, στην τάξη), καθε ζευγάρι παίρνει από μία τέτοια λέξη, και κάθε παιδί του ζευγαριού παίρνει το ένα από τα δύο νοήματα της λέξης του και το περιγράφει στην υπόλοιπη παρέα. Η παρέα πρέπει να βρει τη δισήμαντη λέξη. Για μεγαλύτερα παιδιά, οι εξηγήσεις μπορεί βέβαια να δίνονται με παντομίμα.

Από όσο κατάλαβα πάντως, είναι από τα παιχνίδια για παιδιά από 9 μέχρι 99 χρονών!
Και πάλι ευχαριστώ.
 

Elsa

¥
Καλά το κατάλαβες! Είπες του τρελού να ... κι έκατσε και ξεκωλώθη! :D

στάδιο (χρονική περίοδος | γήπεδο)
σκάλα (κτιρίου | μουσική)
γέφυρα (ποταμού | δοντιού)
δόντι (ανατομία |το "μέσον")
κλειδί (πόρτας | μουσικό)
χορδή (οργάνου | γεωμετρίας)
πάστα (γλυκό | ζυμαρικά)
πλήττω (βαριέμαι | χτυπώ)
λόγος (αιτία | γραπτός κλπ)

Για την παραμάνα, μια τρίτη (ζάργκον) έννοια: έτσι λένε και τον τεράστιο ξύλινο δίσκο σερβιρίσματος των εστιατορίων!
 

SBE

¥

Από όσο κατάλαβα πάντως, είναι από τα παιχνίδια για παιδιά από 9 μέχρι 99 χρονών!
Και πάλι ευχαριστώ.

Μα φυσικά, είναι στάνταρ ερωτήσεις στα τεστ νοημοσύνης .

Μόνο που δεν είμαι σίγουρη αν όλες όσες βλέπω εδώ είναι της κατηγορίας αυτής- μερικές περιγράφουν το ίδιο πράγμα σε διαφορετικό τομέα.
Οδηγούν σε φοβερές παρεξηγήσεις και ψευδόφιλα με τις ξένες γλώσσες, όπως το ανέκδοτο που έχω ξαναπεί νομίζω (μου λένε ότι είναι αληθινό) που ρωτάει η ελληνίδα φοιτήτρια την αγγλίδα συμφοιτήτριά της πως θα πρέπει να ντυθούν για το χορό της σχολής:
Are you going to wear a toilet?

:eek::D:D
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Από όσο κατάλαβα πάντως, είναι από τα παιχνίδια για παιδιά από 9 μέχρι 99 χρονών!
Δηλαδή θες να βάλουμε κι άλλες στο ίδιο μοτίβο, που να 'ναι για πιο μεγάλα παιδιά; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή θες να βάλουμε κι άλλες στο ίδιο μοτίβο, που να 'ναι για πιο μεγάλα παιδιά; :)

Σιγά μη δεν κατάλαβες ότι εννοούσα τα μεγάλα παιδιά της Λεξιλογίας... :D
 
Τόξο (όπλο / γεωμετρικό)
Βολή (εκσφενδονισμός / άνεση)
Κινητό (τηλέφωνο / μη στατικό)
Περιοδικό ( έντυπο / το κατά περιόδους)
Τέρμα ( τέλος / γκολποστ)
Μπαμπάς ( πατέρας / γλύκισμα)
Ρόδα ( τροχός / τριαντάφυλλα)
Καλαμάκι ( περιοχή / αναψυκτικού / σουβλάκι)
Φύλλο (χαρτιού / δέντρου)
Μαϊμού (πρωτεύον θηλαστικό / ψεύτικο)
Παρασκευή ( όνομα / ημέρα / ετοιμασία)
Ράδιο ( ραδιόφωνο / χημικό στοιχείο)
Φόρμα (σχήμα / αθλητικό ρούχο)
 

Asimenia

New member
Άμα μπλοκάρει το ξεκούρδιστο βραδιάτικα... :eek:

Ψάχνω 4-5 ουσιαστικά με διπλό νόημα, που να είναι όμως κατανοητά από μικρά παιδιά 9-10 χρονών. Παράδειγμα: το μπάνιο (του σπιτιού και στη θάλασσα). Πάσα προσφορά ευπρόσδεκτη. :)

Μερσί.

Τις μόνες με διπλό νόημα λέξεις που γνωρίζω έως τώρα, εκτός των παραπάνω, είναι:

η κόλλα (χαρτί) και η κόλλα (που κολλάμε, UHU για παράδειγμα)
η πένα ( για καλλιγραφίες), η πένα (το μακαρόνι) και η πένα της λίρας (pence)
ο γάλος (αρσενικό της γαλοπούλας) και ο Γάλλος (που μένει στην Γαλλία)
 
Top