Ερωτηματικό και θαυμαστικό μαζί;!

phoebs

New member
Θα ήθελα την άποψή σας και για κάτι ακόμη. Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ ή πόσο δόκιμο είναι σε μια πρόταση που είναι μεν ερωτηματική αλλά εμπεριέχει και ξάφνιασμα, να συνταιριάξουν το ερωτηματικό μαζί με το θαυμαστικό; Ευχαριστώ.
"Ήρθες σπίτι και σου άνοιξε την πόρτα η γάτα;!"
 

Zazula

Administrator
Staff member

phoebs

New member
Όχι μόνον το έχω συναντήσει (αλλά και χρησιμοποιήσει ο ίδιος) σε αυτήν τη μορφή, αλλά έχουμε συζητήσει εδώ κατά το παρελθόν μέχρι και την απόδοση στα ελληνικά του αντίστοιχου σημειοστικτικού υβριδίου, του interrobang: https://www.lexilogia.gr/threads/Απλολογίες-πυριτ-ιδ-αποθήκη-και-αποστρατι-ωτι-κοποίηση.6988/page-3#post-165251
υπέροχα, ευχαριστώ. Επιτέλους να ζωηρέψει η (οπτική) αποτύπωση της γλώσσας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως πάντα ξεχνάω με ποια σειρά μπαίνουν (αν υπάρχει κανόνας ή συνήθης πρακτική) και χάνω αρκετά δευτερόλεπτα να σκέφτομαι «Τι προηγείται, ο θαυμασμός ή η απορία; Η απορία ή ο θαυμασμός;» Αν επικρατήσει ο προταθείς όρος «ερωθαυμαστικό», θα έχω ξεπεράσει και την απορία μου. Νομίζω ότι μας φαίνεται πιο λογικό να μπαίνει πρώτα το κοντό ερωτηματικό και να ακολουθεί το θαυμαστικό. Στα αγγλικά παίζουν διάφοροι συνδυασμοί: όπως λέει στο interrobang, «often represented by ?!, !?, ?!? or !?!».
 

phoebs

New member
Εγώ πάντως πάντα ξεχνάω με ποια σειρά μπαίνουν (αν υπάρχει κανόνας ή συνήθης πρακτική) και χάνω αρκετά δευτερόλεπτα να σκέφτομαι «Τι προηγείται, ο θαυμασμός ή η απορία; Η απορία ή ο θαυμασμός;» Αν επικρατήσει ο προταθείς όρος «ερωθαυμαστικό», θα έχω ξεπεράσει και την απορία μου. Νομίζω ότι μας φαίνεται πιο λογικό να μπαίνει πρώτα το κοντό ερωτηματικό και να ακολουθεί το θαυμαστικό. Στα αγγλικά παίζουν διάφοροι συνδυασμοί: όπως λέει στο interrobang, «often represented by ?!, !?, ?!? or !?!».
ερωθαυμαστικό. Πράγματι, μας βγάζει περισσότερο νόημα να προηγείται το ερωτηματικό και να ολοκληρώνεται η σκέψη με υπόνοια θαυμασμού. Καλό τριήμερο σε όλους!
 
Top