Δωρεάν εφαρμογή αυτόματης αναγνώρισης γλώσσας

Zazula

Administrator
Staff member
Το Polyglot 3000 είναι μια δωρεάν εφαρμογή που αναγνωρίζει αυτόματα 474 γλώσσες. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://www.polyglot3000.com/index.shtml. Το δοκίμασα με την Cree, η οποία ήταν το αντικείμενο του κουίζ στο Ποια γλώσσα είναι; — και την βρήκε! (Βέβαια το κείμενο πρέπει να γίνει κοπιπάστα, καθότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να "δει" φωτογραφία και να κάνει την αναγνώριση.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βέβαια το κείμενο πρέπει να γίνει κοπιπάστα, καθότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να "δει" φωτογραφία και να κάνει την αναγνώριση.

Εμ, εδώ σε θέλω, κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα. Τι να την κάνω την αναγνώριση όταν δεν έχω λατινική γραμματοσειρά και το κείμενο δεν μπορεί να κοπιπαστωθεί (=να μεταφερθεί με αντιγραφή και επικόλληση);

Επίσης: Άμα η γραμματοσειρά είναι λατινική αλλά έχει τονουλάκια, τελείτσες, κουλουράκια, κι εγώ του ταΐσω το κείμενο από το πληκτρολόγιό μου χωρίς τα καπελάκια, καταλαβαίνει τι του γράφω;
Δώσε του, π.χ., να διαβάσει αυτό:
til að bæta ur fjarskorti akveða þeir að setja upp nektardanssýningu i borginni
(Φαντάζομαι ότι θα το καταλάβει και χωρίς τους τόνους. Το καταλαβαίνει το Detect Language του Google Translate.)
 
Top