Διασκεδάστε και μ' αυτό...

Elsa

¥
Σήμερα, στον 105,5 οι Ανανδρανιστάκης-Χερουβείμ, στην εκπομπή Λαθραναγνώστες, σχολίαζαν το «Έθνος» που έχει -μια άθλια πραγματικά- προσφορά, κάθε βδομάδα δίνει μια καραμπίνα στους αναγνώστες του, οπότε λέει ο εις εκ των δύο:
Ο Μπόμπολας, είναι σοσιαλιστής και εξοπλίζει το λαό! Κάθε βδομάδα μια καραμπίνα, μας κάνει 52 το χρόνο, σε 10 χρόνια θα έχει φτιάξει πολιτοφυλακή!
Θα βγουν στους δρόμους τραγουδώντας “Avanti Bobola ,.. bandiera rossa...”


Ήμουν και στο τραίνο και με κοίταγαν περίεργα που γέλαγα μόνη μου..:D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ζητείται αποκρυπτογράφος

Εδώ μιλάει μια ψυχοθεραπεύτρια και περιγράφει πώς προσέγγισε έναν πελάτη της που ήταν αρχικά πολύ διστακτικός σχετικά με την ψυχοθεραπεία:

Initially I found myself, my own wanting to prove the value of therapy to him, because he had kind of a reservation about coming in. So I noticed myself kind of getting caught in that same, well, let's have a plan and let's focus on something. And then my own anxiety around him saying, "Well, I'm not sure if this is really helpful," and then cutting back to every second week. And then we really addressed, in a very visceral way, his experience of needing to prove something constantly and always failing, and just the sense he got as a child of how much his sense of self was about producing something creative, and there was a grief that came when he felt into how much that's run his life. And I think it shifted from the head, and both of us trying to have a plan about what we were going to do next, into really just a felt sense of, like I said, his grief around being run by that and constantly failing and falling short. And I think the poignancy of him actually feeling the rawness of that place both engendered trust in the process and in me. Then I noticed this part in him that triggered the same part of me of, "Okay, then what's next? What do we do with this?" And he'll often say that. And I want to have an answer. And really, I'm not sure.​
Αν η κυρία είναι πάντα τόσο σαφής όταν μιλάει, εγώ έχω να πω μόνο Good Luck στους πελάτες της. Προς το παρόν εγώ πρέπει να το υποτιτλίσω. Αυτό είναι το ugly face του υποτιτιλισμού, να προσπαθείς να βγάλεις νόημα όταν κάποιος μιλάει έτσι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, δεν αντέχω, πρέπει να γράψω και την επόμενη φράση της κυρίας. Ακριβώς και κατά λέξη:
And there's that part in me that I have that part that it's pulling on that wants to make sure that I'm giving him results, or that this is a value for him.​
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όλοι οι χρήστες του Facebook θα αναγνωρίσουν κάποιους γνωστούς τους (ή τον εαυτό τους;) στους τύπους που περιγράφονται στο ξεκαρδιστικό How to Suck at Facebook.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συνέβη σε κινηματογράφο του Mall χτες το βράδυ:
Τελειώνουν τα trailers και αρχίζει η ταινία. Και ξαφνικά, αντί για το Up in the Air που υποτίθεται ότι θα βλέπαμε, αρχίζει να προβάλλεται μια άλλη ταινία. Οι θεατές παραμένουν αμήχανοι, μερικοί ψιθυρίζουν μεταξύ τους. Δίπλα μου μια ώριμη κυρία αρχίζει να φωνάζει στον άντρα της "Σε λάθος ταινία μ' έφερες!" Εγώ αρχίζω να αμφιβάλλω αν έβγαλα εισιτήρια για τη σωστή ταινία. Το ζεύγος σηκώνεται και βγαίνει από την αίθουσα. Μετά από 2-3 λεπτά, τα φώτα ανάβουν και μετά από άλλα 2-3 λεπτά αρχίζει η σωστή ταινία. Η κυρία επανέρχεται στη θέση της και με πληροφορεί ότι με δική της παρέμβαση έβαλαν τη σωστή ταινία, δεν είχαν πάρει χαμπάρι.

Μετά διαπίστωσα ότι η λάθος ταινία ήταν το Where The Wild Things Are, που παίζεται στην ίδια αίθουσα τις μεσημεριανές ώρες. Ο τεχνικός προφανώς δεν πρόσεξε ότι είχε περάσει το απόγευμα και είχε έρθει το βράδυ.
 

SBE

¥
Ή μπορεί να κόλλησε το ρολόι και να έκανε reset. Δεν έχουν αυτοματοποιηθεί οι προβολές;

Αν και για να λέμε την αλήθεια, έχοντας δει το Up in the Air θα προτιμούσα να έβλεπα το Where The Wild Things Are.

Στο σινεμά που πηγαίνω συνήθως πρέπει να πηγαίνουν κι όλοι οι χαμένοι στο διάστημα και να εργάζονται ταξιθέτες εξίσου χαμένοι στο διάστημα, σε πάρα πολλές ταινίες με το που ξεκινάει η ταινία δυο-τρεις φεύγουν. Δε νομίζω να είναι άποψη για την ταινία η αποχώρηση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όταν ο κάθε άσχετος δημοσιογραφεί στην μπλογκόσφαιρα:



Edit: Τώρα το έχουν διορθώσει, αλλά το αδιάψευστο screenshot αποδεικνύει ότι είναι κακό πράγμα να γράφεις ακόμα και το "ποιος γιορτάζει σήμερα" χωρίς να κάνεις λίγη έρευνα πρώτα.
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τον Forrest Gump/Νίκο Ζαχαριάδη στην Athens Voice:
Από πού κι ως πού τα μάτια της Τζούλιας διαφημίζουν καζίνο; Έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο;
Φυσικά. Στο καζίνο κερδίζεις χρήματα. Τα οποία μπορείς να διαθέσεις για να πλησιάσεις μετά την Τζούλια, να τη βγάλεις έξω και αν όλα πάνε καλά να κάνετε σεξ. Και πώς λέγεται λαϊκά το σεξ; «Βγάζω τα μάτια μου»! Ιδού λοιπόν η σχέση του καζίνο με τα μάτια της Τζούλιας: αιτίου και αποτελέσματος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σχόλιο αναγνώστη των Νέων στην είδηση της τιμωρίας της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού με 9 αγωνιστικές για τα περσινά επεισόδια:

καλα ρε παιδια η μαμα τους πηρε ενα παιχνηδη να πεζουνε τα παιδια και αυτη το ιδαν παραγωντες του αθλητισμου ρε αγγελοπουλοι παρτε το κουβαδακι σας και πηγενεται σε καμια παραλια να πεξεται και αφηστε της δηλωσης καιτων ξεσηκομο τον πητσηρικαδων μην το πεζεται κοκαλης στη θεση του κοκαλη ο θρηνος θελη αλλα κολπα [αγορα διαιτιτων-εσακε] και αλλα για να παρη αγωνα αλιως θα παραμηνη παντα θρηνος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα γιατί παίζετε με τον πόνο μας, εμάς των γαύρων; Σκληρόκαρδες γυναίκες!!!

Και να δω ποιος θα μου το διορθώσεi σε εμών ή ημών... :D

Edit: Επισημαίνω για όσους δεν ξέρουν από αθλητικά ότι ο σχολιαστής είναι ολοφάνερο ότι ΔΕΝ ανήκει στον τιμημένο ερυθρόλευκο λαό. Οι δικοί μας, ως γνωστόν, είναι επιστήμονες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάποιος με ρώταγε αν υπάρχουν στραβά γόνατα... :D:D

Ψηλή είναι. Σιγκούρνι Γουίβερ; Τζούλια Ρόμπερτς;
 
Ψηλή δεν ξέρω αν είναι, μεγάλο νούμερο παπούτσι πάντως φοράει σίγουρα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν είναι ούτε η Σιγκούρνι, ούτε η Τζούλια. Άλλη υπόθεση;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, το κουίζ δεν έχει τρελή συμμετοχή... Μήπως να έδινες κανά χιντ και να διπλασίαζες τα βραβεία; :D

Και ψηλή είναι... αλλιώς γιατί με μπαλαρίνες; :p
 
Θα τολμούσα να πω καμιά Αντζελίνα ή Κίντμαν, αλλά από την άλλη με προβληματίζει το ντύσιμο!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμ... Δεν έβαλα βραβείο, αυτό φταίει, λες;
Α, δεν το πρόσεξα...:D Οπότε δεν αρκεί να το διπλασιάσεις, θα πρέπει να το τριπλασιάσεις τουλάχιστον...:rolleyes:
 
Top