"Αυτός" προσωπική ή δεικτική;

Σε αυτά τα παραδείγματα, είναι όλες δεικτικές; Γιατί βάζει τελικό -ν τότε η Σχολική Γραμματική;

1) Από αυτήν την άποψη είναι πιο ισχυρή από τη δυνατότητα...
2) Σ' αυτήν την περίπτωση η σύνδεση είναι δύο ειδών:...
3)...έχουν με αυτήν την έννοια μια λειτουργία προσδιοριστική...
 
Συγγνώμη, Νίκο, σε κούρασα και ακόμα δεν κατάλαβα τι μου λες. Θα τα ξαναδιαβάσω όλα με προσοχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί βάζει τελικό -ν τότε η Σχολική Γραμματική;
Επειδή τα έγραψε άλλος συγγραφέας από εκείνον που έγραψε στο ίδιο βιβλίο τα «αυτή τη(ν)». Είπαμε ότι επιτρέπονται, βάσει χρήσης, και οι δύο περιπτώσεις.

Τι τα πιάνει κι αυτή την ώρα μάλιστα;
Ας σταματήσετε αυτή τη φλυαρία!
πληροφορεί ο Μιχάλης ότι αυτή τη φορά ήταν συνεπής και ήρθε στην ώρα του
οι σύνθετες των οποίων το ένα συνθετικό προέρχεται από αυτή τη λέξη
Απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν εργάζονται αυτή τη στιγμή
 
Και εγώ έχω σπαζοκεφαλιάσει με αυτό το θέμα και έχω τα εξής δύο να σας δώσω:

1) Μου σφύριξε ένας φιλόλογος από κάποιο γκρουπ ότι οι δεικτικές συνήθως τοποθετούνται έξω από το δίδυμο «άρθρο+ουσιαστικό».

2) Βρήκα αυτό εδώ:

 Τη δεικτική αντωνυμία (αυτός, -ή, -ό) τη χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να δείξουμε κάτι (τον μετέχοντα ή κάποια ιδιότητά του, ποσοτικού ή ποιοτικού περιεχομένου), που βρίσκεται μάλιστα σχετικά κοντά μας (Αυτός είναι ο φίλος μου), ενώ την προσωπική όταν αναφερόμαστε απλώς στον μετέχοντα, χωρίς πρόθεση να τον δείξουμε (Αυτή τότε απάντησε).

 Η προσωπική αντωνυμία αντικαθιστά μόνο ουσιαστικά, δε μπαίνει σε θέση επιθέτων, ενώ η δεικτική αντωνυμία χρησιμοποιείται κυρίως ως επίθετο και μπαίνει πριν από το άρθρο και το ουσιαστικό (Αυτή η γυναίκα είναι επικίνδυνη).

Χαιρετώ!
 
Καλημέρα σας, προσπαθώ να φτιάξω έναν κανόνα για το πότε η αντωνυμία "αυτός" ειναι προσωπική και πότε είναι δεικτική. Συνήθως οι προσωπικές αντωνυμίες συνοδεύουν κάποιο ρήμα.
π.χ. Φέρε αυτό ( εδώ είναι προσωπική;)
Φέρε αυτό το βιβλίο ( εδώ ειναι δεικτική λογικά)
Φέρε μου αυτό (εδώ λογικά είναι δεικτική)
Πώς θα πω στους μαθητές μου να τα ξεχωρίζουν; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.....
Φέρε αυτό = δεικτική, καταλαβαίνω, γιατί λέει φέρε αυτό και όχι το άλλο, σαν να το δείχνει.
Φέρε αυτό το βιβλίο = δεικτική κι εδώ, γιατί λέει φέρε αυτό το βιβλίο και όχι το άλλο βιβλίο.
Φέρε μου αυτό = δεικτική κι εδώ, γιατί λέει φέρε μου αυτό το πράγμα και όχι το άλλο πράγμα.

Παράδειγμα προσωπικής (νομίζω :-)): «Κι μετά αυτή μου είπε ότι δεν ήθελε καφέ».
 

nickel

Administrator
Staff member
2) Βρήκα αυτό εδώ:

 Τη δεικτική αντωνυμία (αυτός, -ή, -ό) [...]
Υπήρχε ήδη στο #30, οπότε κάθισα και φωτοσόπαρα την εικόνα και την έβαλα σε εμάς να φαίνεται αμέσως και να υπάρχει αποθηκευμένη.
 
Top