Ακόμα και για τη φάρσα στην Κανέλλη μπορούμε να γίνουμε από δυο χωριά

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και η άσχημη είδηση είναι αυτή.
Όσο και αν αντιπαθώ την πολιτικό Λιάνα Κανέλλη και το στιλάκι της, θέλω να σταθώ στο μήνυμά της, όπως το κατάλαβα (κι ας μην το είπε με αυτά τα λόγια): Όχι στους συμψηφισμούς, όχι στην *αστειοποίηση (δικός μου όρος!) της κάθε λογής φασιστικής συμπεριφοράς.
 
Όσο και αν αντιπαθώ την πολιτικό Λιάνα Κανέλλη και το στιλάκι της, θέλω να σταθώ στο μήνυμά της, όπως το κατάλαβα (κι ας μην το είπε με αυτά τα λόγια): Όχι στους συμψηφισμούς, όχι στην *αστειοποίηση (δικός μου όρος!) της κάθε λογής φασιστικής συμπεριφοράς.

Εγώ πάλι συμπαθώ την Κανέλλη σαν άτομο και προσωπικότητα, παρότι διαφωνώ πολιτικά μαζί της. Ωστόσο θεωρώ ότι αν και το αστείο ήταν ατυχές, η αντίδρασή της ήταν κομματάκι υπερβολική. Ψυχραιμία. Επίσης η σάτιρα, όσο ατυχής ή βλακώδης είναι, δεν παύει να είναι σάτιρα και δεν μπορούμε να την βάζουμε σε καλούπια καταπώς μάς συμφέρει. Δεν μπορούμε να έχουμε κι αυτό πάνω στο κεφάλι μας τώρα.
 

bernardina

Moderator
Θα ομολογήσω ότι η αντίδραση της Κανέλλη μου δημιούργησε πολλά και αντικρουόμενα συναισθήματα.
Αρχικά σοκαρίστηκα. Μετά τη βρήκα υπερβολική (σε βαθμό υστερικής αντίδρασης) και ταυτόχρονα βαθιά ανθρώπινη. Ύστερα με έζωσε η καχυποψία περί της αυθεντικότητάς της. Κατόπιν, ο μικρός δαίμονας μέσα μου, θυμήθηκε πόσες φορές κανιβάλισε η ίδια ανθρώπους αδιακρίτως, αλλά τον έπνιξα γιατί μισώ τους συμψηφισμούς. Την ίδια στιγμή, όμως, είμαι πιστός οπαδός της θεωρίας όπως στρώνεις κοιμάσαι. Τέλος αναρωτήθηκα πόσο άσκημα αισθάνονται άνθρωποι που πέφτουν στο στόμα των Εθνικών μας Σατιριστών και πώς αλλάζουν οι καιροί.
Τέλος να δηλώσω ότι το συγκεκριμένο "σατιρικό" εκπομπάκι δεν το έχω δει ποτέ γιατί από το τρέιλερ του και μόνο κατάλαβα πόσο βάναυσα θα κακοποιούσε την αισθητική μου αλλά και την πολιτική μου ηθική.
Έχει κι άλλα, αλλά πρέπει να βάλω το κεφάλι μέσα, τέρμα το διάλειμμα...

Edit: με το όπως στρώνεις κοιμάσαι προφανώς δεν εννοώ τα χαστούκια του σιχαμερού χρυσαυγίτη. Μην τρελαθούμε!
 
Δυο σκέψεις: Σάτιρα με το θύμα της βίας είναι αποκρουστική. Εξίσου αποκρουστική είναι η σάτιρα στον ανύποπτο, με παραβίαση της ιδιωτικότητάς του. (Αυτό το δεύτερο διότι έγιναν αλλού άτοπες συγκρίσεις με σατιρικές εκπομπές που παίρνουν βιντεάκια πολιτικών κτλ. και τα σατιρίζουν, ίσως παραποιημένα).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σάτιρα με το θύμα της βίας είναι αποκρουστική. Εξίσου αποκρουστική είναι η σάτιρα στον ανύποπτο, με παραβίαση της ιδιωτικότητάς του.
:upz:
 
Δηλαδή βρίσκετε αποκρουστικές όλες τις εκπομπές του Φερεντίνου, όπως το Μπαμ (ή όπως λεγόταν), την κάντιτ κάμερα, κτλ;
 
Δηλαδή βρίσκετε αποκρουστικές όλες τις εκπομπές του Φερεντίνου, όπως το Μπαμ (ή όπως λεγόταν), την κάντιτ κάμερα, κτλ;

Δεν ξέρω τι είναι το Φερεντίνο, αλλά το κάντιντ κάμερα, που πρωτοπαίχτηκε στην Ελλάδα πριν γεννηθείς, το έβρισκα αποκρουστικό από τότε, που ήμουν πιτσιρικάς. Και αυτό παρόλο που δεν αντιπαθούσα (ακόμα) τον παρουσιαστή του, τον Μαστοράκη.
 
Επειδή μ' έχει φάει το social notworking και χαζεύω στα μύδια, βλέπω ότι προσβλήθηκε η αισθητική ορισμένων από το δημόσιο κλάμα της Κανέλη. Τέλοσπάντων. Αφήνω να πέσει κάτω η χοντροκοπιά, η αγένεια και η χαζομάρα αυτής της πράξης. Θέλω, Χέλλε, να φανταστείς κάτι:

Έστω ότι η Κανέλη ήταν πιο ψύχραιμη, ότι δεν έκανε σαματά μετά και ότι προσπερνούσε ανάλαφρα και με χάρη το γεγονός βάσει της άποψης "Ε, άντρες είναι" (που είπε και η κατά τ' άλλα συμπαθεστάτη κ. Τσαπανίδου), σάτιρα είναι, δε βαριέσαι...Τι θα βλέπαμε στην οθόνη;

Ένα πολιτικό πρόσωπο που σε δημόσια προβολή έχει δεχθεί σωματική βία από νεοναζί βουλευτή, και που αργότερα υπέστη ξανά και ξανά την αδηφάγα βία των ΜΜΕ, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και του κάθε ένα που σχολίαζε σε αυτά ότι "καλά να πάθει", αυτό το, σχεδόν συμβολικό σε αυτό το επίπεδο, πρόσωπο, λοιπόν, να "την πατάει" από μια καρικατούρα νεοναζί. Η εικόνα παντοδύναμη: το "κορόιδο το θύμα" αναπηδάει έντρομο, η κάμερα εστιάζει στα τρομαγμένα μάτια, στην ελληνική σημαία του "χρυσαυγίτη", γελάμε όλοι, πέφτουν και δυο τρεις ατάκες αλά Τσακ Νόρις, end of story...

Και έτσι, πολύ απλά, μια σοβαρή, πολύ σοβαρή ιστορία, γίνεται ανέκδοτο, το θύμα της βίας γίνεται κορόιδο, και ο θύτης γίνεται καρικατούρα. Χμμμ...Δε θα πάρω, ευχαριστώ.
 
Επειδή μ' έχει φάει το social notworking και χαζεύω στα μύδια, βλέπω ότι προσβλήθηκε η αισθητική ορισμένων από το δημόσιο κλάμα της Κανέλη. Τέλοσπάντων. Αφήνω να πέσει κάτω η χοντροκοπιά, η αγένεια και η χαζομάρα αυτής της πράξης. Θέλω, Χέλλε, να φανταστείς κάτι:

Έστω ότι η Κανέλη ήταν πιο ψύχραιμη, ότι δεν έκανε σαματά μετά και ότι προσπερνούσε ανάλαφρα και με χάρη το γεγονός βάσει της άποψης "Ε, άντρες είναι" (που είπε και η κατά τ' άλλα συμπαθεστάτη κ. Τσαπανίδου), σάτιρα είναι, δε βαριέσαι...Τι θα βλέπαμε στην οθόνη;

Ένα πολιτικό πρόσωπο που σε δημόσια προβολή έχει δεχθεί σωματική βία από νεοναζί βουλευτή, και που αργότερα υπέστη ξανά και ξανά την αδηφάγα βία των ΜΜΕ, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και του κάθε ένα που σχολίαζε σε αυτά ότι "καλά να πάθει", αυτό το, σχεδόν συμβολικό σε αυτό το επίπεδο, πρόσωπο, λοιπόν, να "την πατάει" από μια καρικατούρα νεοναζί. Η εικόνα παντοδύναμη: το "κορόιδο το θύμα" αναπηδάει έντρομο, η κάμερα εστιάζει στα τρομαγμένα μάτια, στην ελληνική σημαία του "χρυσαυγίτη", γελάμε όλοι, πέφτουν και δυο τρεις ατάκες αλά Τσακ Νόρις, end of story...

Και έτσι, πολύ απλά, μια σοβαρή, πολύ σοβαρή ιστορία, γίνεται ανέκδοτο, το θύμα της βίας γίνεται κορόιδο, και ο θύτης γίνεται καρικατούρα. Χμμμ...Δε θα πάρω, ευχαριστώ.

Κοίτα· κι εμένα με ενοχλούν διάφορα σατιρικά κατασκευάσματα που μόνο σατιρικά δεν είναι ή είναι κεκαλυμμένη προπαγάνδα, αλλά το θέμα προσωπικού γούστου στην σάτιρα είναι διαφορετική υπόθεση. Δεν μπορούμε να έχουμε επιτροπές να ορίζουν τι είναι σάτιρα και τι όχι, τι είναι αθώο και τι υστερόβουλο, σαχλό ή άστοχο. Αρκετό ΕΣΡ έχουμε στην ζωή μας.

Έπειτα, για να γίνει καρικατούρα ο θύτης, πρέπει να γίνουν άλλα πράγματα. Δεν αλλάζει στα μάτια σου η άποψη για το γεγονός, έτσι απλά, επειδή κάποιος έκανε φάρσα στην Κανέλλη.
 
Μου φαίνεται δεν καταλαβαινόμαστε...κρίμα. Δεν θεωρώ ότι είναι σάτιρα η διακωμώδηση φασιστικών επιθέσεων και ρατσιστικής βίας. Αλλιώς, ας κάνουμε νέα κάντιτ κάμερα με κόνσεπτ κομπάρσους ντυμένους χρυσαυγίτες να την πέφτουν απ' τη γωνία σε μετανάστες φωνάζοντας "Μπου!" Τρελλό γέλιο...
 
Γιατί πρέπει να "κάνουμε" κάτι; Ξαναλέω, το αν εσύ κι εγώ δεν γελάμε με κάτι, δεν μπορεί να ορίζει τι είναι σάτιρα. Κι εγώ δεν θεωρώ ότι είναι σάτιρα αυτό που κάνει ο Λαζόπουλος ή αυτό που κάνει ο Κανάκης, αλλά δεν μπορεί αυτό να ορίζει την σάτιρα. Επίσης μην μπερδεύουμε πράγματα, η επίθεση στην Κανέλλη δεν ήταν έκφανση ρατσιστικής βίας. Ο Κασιδιάρης δεν της επιτέθηκε επειδή είναι άλλη φυλή, χρώμα ή μιλάει άλλη γλώσσα, τής επιτέθηκε γιατί είναι μέλος του ΚΚΕ.
 
Επίσης μην μπερδεύουμε πράγματα, η επίθεση στην Κανέλλη δεν ήταν έκφανση ρατσιστικής βίας. Ο Κασιδιάρης δεν της επιτέθηκε επειδή είναι άλλη φυλή, χρώμα ή μιλάει άλλη γλώσσα, τής επιτέθηκε γιατί είναι μέλος του ΚΚΕ.

Και άρα φασιστική επίθεση, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου. Τέλοσπάντων, Χέλλε, απόψεις είναι αυτές, ο καθένας έχει τη δικιά του. Καλό απόγευμα!
 
Φασιστική επίθεση, δεν διαφωνώ καθόλου. Φυσικά και ο καθένας έχει τις απόψεις του.
 

crystal

Moderator
Επειδή μ' έχει φάει το social notworking και χαζεύω στα μύδια, βλέπω ότι προσβλήθηκε η αισθητική ορισμένων από το δημόσιο κλάμα της Κανέλη. Τέλοσπάντων. Αφήνω να πέσει κάτω η χοντροκοπιά, η αγένεια και η χαζομάρα αυτής της πράξης. Θέλω, Χέλλε, να φανταστείς κάτι:

Έστω ότι η Κανέλη ήταν πιο ψύχραιμη, ότι δεν έκανε σαματά μετά και ότι προσπερνούσε ανάλαφρα και με χάρη το γεγονός βάσει της άποψης "Ε, άντρες είναι" (που είπε και η κατά τ' άλλα συμπαθεστάτη κ. Τσαπανίδου), σάτιρα είναι, δε βαριέσαι...Τι θα βλέπαμε στην οθόνη;

Ένα πολιτικό πρόσωπο που σε δημόσια προβολή έχει δεχθεί σωματική βία από νεοναζί βουλευτή, και που αργότερα υπέστη ξανά και ξανά την αδηφάγα βία των ΜΜΕ, των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και του κάθε ένα που σχολίαζε σε αυτά ότι "καλά να πάθει", αυτό το, σχεδόν συμβολικό σε αυτό το επίπεδο, πρόσωπο, λοιπόν, να "την πατάει" από μια καρικατούρα νεοναζί. Η εικόνα παντοδύναμη: το "κορόιδο το θύμα" αναπηδάει έντρομο, η κάμερα εστιάζει στα τρομαγμένα μάτια, στην ελληνική σημαία του "χρυσαυγίτη", γελάμε όλοι, πέφτουν και δυο τρεις ατάκες αλά Τσακ Νόρις, end of story...

Και έτσι, πολύ απλά, μια σοβαρή, πολύ σοβαρή ιστορία, γίνεται ανέκδοτο, το θύμα της βίας γίνεται κορόιδο, και ο θύτης γίνεται καρικατούρα. Χμμμ...Δε θα πάρω, ευχαριστώ.

Όλι, αυτό ήταν το πιο εύστοχο σχόλιο που διάβασα σε ολόκληρο το νέτι επί του θέματος.
 

Elsa

¥
Όλι, αυτό ήταν το πιο εύστοχο σχόλιο που διάβασα σε ολόκληρο το νέτι επί του θέματος.
Παρομοίως! :-)

Ο Κασιδιάρης δεν της επιτέθηκε επειδή είναι άλλη φυλή, χρώμα ή μιλάει άλλη γλώσσα, τής επιτέθηκε γιατί είναι μέλος του ΚΚΕ.
Και γυναίκα, επίσης.
 
Μπα, δεν νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα να επιτεθεί και σε άντρα. Το ότι επιτέθηκε σε γυναίκα το κάνει πιο αισχρό, αλλά δεν πιστεύω ότι δεν θα το έκανε αν δεν ήταν γυναίκα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ξεχάσαμε γρήγορα, μου φαίνεται, ότι επιτέθηκε σε δυο γυναίκες. Αλλά τη μια, απλώς τη δρόσισε... :cry::angry:
 

Elsa

¥
Μπα, δεν νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα να επιτεθεί και σε άντρα. Το ότι επιτέθηκε σε γυναίκα το κάνει πιο αισχρό, αλλά δεν πιστεύω ότι δεν θα το έκανε αν δεν ήταν γυναίκα.
Εννοούσα, γυναίκα που δεν ξέρει τη «θέση της» και έπρεπε να πάρει ένα μάθημα...
 
Ξεχάσαμε γρήγορα, μου φαίνεται, ότι επιτέθηκε σε δυο γυναίκες. Αλλά τη μια, απλώς τη δρόσισε... :cry::angry:

Καλά, νερά έχουν πέσει κι άλλες φορές σε τηλεοπτικά πάνελ, όπως και σφαλιάρες έχουν πέσει στην βουλή (βλέπε Κεδίκογλου).
 
Top