VPR etc

Καλημέρα. Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει πώς μπορώ να γράψω εκπομπές από ψηφιακή τηλεόραση σε κάποιον υλικό φορέα, πχ εξωτερικό σκληρό κτλ; Ευχαριστώ!
 

SBE

¥
Αν η τηλεόρασή σου έχει USB που υποστηρίζει την εγγραφή σε σκληρό δίσκο ή άλλο μέσο αποθήκευσης, απλώς συνδέεις το σκληρό δίσκο και ακολουθείς τις οδηγίες που σου βγάζει η τηλεόραση για να φορμάρεις το σκληρό δίσκο και μετά πατάς REC στο τηλεκοντρόλ σου. Αλλά φαντάζομαι ότι κάτι άλλο έχεις υποψη σου.
 

SBE

¥
Μου κίνησες την περιέργεια τώρα και είπα να δω αν υπάρχει συσκευή που γράφει χωρίς να χρειάζεται να έχει η τηλεόραση τη δυνατότητα, και βλέπω ότι υπάρχουν συσκευές εγγραφής που έχουν είσοδο HDMI (και μάλιστα είναι πολύ πολύ μικρές συσκευες), αλλά υποθέτω ότι γράφουν μόνο απο συσκευές με έξοδο HDMI, και οι έξοδοι στις τηλεοράσεις είναι συνήθως μόνο για ήχο, για να συνδέσεις π.χ ηχεία. Όχι για εικόνα. Casting και mirroring ξέρω να γίνεται μόνο από άλλες συσκευές πρός την τηλεόραση, που ίσως σημαίνει ότι μπορεί να γίνεται και εγγραφή από το τάμπλετ ή το κινητό, αλλά όχι από την τηλεόραση.

(Και είμαι σίγουρη ότι κάποιος θα εμφανιστεί και θα δώσει μια απάντηση μιας πρότασης, και θα φάνεί η ασχετίλα μου, αλλά από τη στιγμη που πλέον όλα τα βρίσκεις ονλάιν, η εγγραφή δεν μου είχε περάσει από το μυαλό).
 
Μου κίνησες την περιέργεια τώρα και είπα να δω αν υπάρχει συσκευή που γράφει χωρίς να χρειάζεται να έχει η τηλεόραση τη δυνατότητα, και βλέπω ότι υπάρχουν συσκευές εγγραφής που έχουν είσοδο HDMI (και μάλιστα είναι πολύ πολύ μικρές συσκευες), αλλά υποθέτω ότι γράφουν μόνο απο συσκευές με έξοδο HDMI, και οι έξοδοι στις τηλεοράσεις είναι συνήθως μόνο για ήχο, για να συνδέσεις π.χ ηχεία. Όχι για εικόνα. Casting και mirroring ξέρω να γίνεται μόνο από άλλες συσκευές πρός την τηλεόραση, που ίσως σημαίνει ότι μπορεί να γίνεται και εγγραφή από το τάμπλετ ή το κινητό, αλλά όχι από την τηλεόραση.

(Και είμαι σίγουρη ότι κάποιος θα εμφανιστεί και θα δώσει μια απάντηση μιας πρότασης, και θα φάνεί η ασχετίλα μου, αλλά από τη στιγμη που πλέον όλα τα βρίσκεις ονλάιν, η εγγραφή δεν μου είχε περάσει από το μυαλό).
Τα μισά απ' όσα είπες δεν τα κατάλαβα, αν είσαι εσύ η άσχετη εγώ τι να πω. :( Θα το ψάξω κι άλλο. <3
 

SBE

¥
HDMI και USB είναι είδη συνδέσεων, πρίζες. Το HDMI το έχουν όλες οι τηλεοράσεις γιατί συνδέονται μέσω αυτού με άλλες συσκευές. Το έχουν επίσης τα λάπτοπ. Και μερικές τηλεοράσεις έχουν HDMI που είναι ειδικά για έξοδο σήματος από την τηλεόραση και σύνδεση (είσοδο) του σήματος σε άλλη συσκευή, συνήθως η άλλη συσκευή είναι σκληρός δίσκος και πρέπει να τον φορμάρεις για την τηλεόρασή σου, όπως κάναμε με τις δισκέτες παλιά. Κοίτα την τηλεόρασή σου από πίσω και δες και τις οδηγίες της. Μπορεί να γίνεται, αν και δεν είναι η καλύτερη λύση.
Casting είναι η ασύρματη προβολή εικόνας και ήχου από άλλη συσκευή προς την τηλεόραση, όπως κάνουν π.χ. μερικά κινητά. Και πιθανόν να υπάρχει τρόπος αντί για την τηλεόραση αυτό το σήμα να πηγαίνει σε συσκευή εγγραφής.
Ελπίζω να έδωσα κάποιες κατευθύνσεις για το πού να κοιτάξεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποιες οδηγίες θα πρέπει να δίνει το εγχειρίδιο της τηλεόρασης. Αν το έχεις χάσει, μπορείς να το βρεις στο διαδίκτυο. Αλλά, αν είναι παλιά η συσκευή, δεν θα έχει τη δυνατότητα. Ενώ, αν είναι ας πούμε των τελευταίων τριών ετών, θα πρέπει οπωσδήποτε να την έχει τη δυνατότητα.
 
Top