φύλο και φυλή

Καλημέρα σε όλους,

Είναι συνώνυμα; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά με τη σημασία της ομάδας ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά (όχι χρώμα δέρματος); Κυρίως αναφέρομαι σε πριπτώσεις αρχαίων λαών, π.χ. όπως οι Φράγκοι. Θεωρείτε λάθος τη φράση "Η Γαλλία πήρε το όνομά της από τους Φράγκους, γερμανική φυλή που νίκησε τους Γαλάτες...". Στο ΛΚΝ τα δίνει ως συνώνυμα, αλλά με προβληματίζουν τα παραδείγματά του.

από ΛΚΝ:
φύλο
2. σύνολο ανθρώπων με κοινά εθνολογικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά· φυλή, εθνότητα: Bαρβαρικά / γερμανικά / νομαδικά φύλα.

φυλή
1. (ανθρωπολ.) μεγάλη και (γεωγραφικά) ενιαία ομάδα ανθρώπων με ορισμένα κοινά ή παρόμοια κληρονομικά χαρακτηριστικά (χρώμα δέρματος, μαλλιά, σχήμα κεφαλιού κτλ.): Λευκή / κίτρινη / μαύρη ~. Σπάνια / άγρια / πρωτόγονη ~. Άρια* ~. 2. έθνος, εθνότητα: Tα πεπρωμένα της ελληνικής φυλής. (έκφρ.) το δαιμόνιο* της φυλής. 3. (βιολ.) υποδιαίρεση είδους: Οι ανθρώπινες φυλές. [λόγ. < αρχ. φυλή `γενιά, ομά δα ατόμων με κοινό τόπο διαμονής΄ σημδ. γαλλ. race & αγγλ. race, tribe]
 
Καλημέρα,
ομολογώ δεν αντιλαμβάνομαι σε τι συνίσταται ο προβληματισμός σου επί των παραδειγμάτων:unsure:

Πάντως, ως συνώνυμα δίδονται στα λεξικά
 
Από τα παραδείγματα του λήμματος "φυλή" νομίζω ότι κανένα δεν αντιστοιχεί στα βαρβαρικά, γερμανικά, νομαδικά φύλα.

(ομολογώ ότι υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση απλώς να έχω κολλήσει)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η πιο στενή μου ματιά: Αφού βάλουμε στην άκρη το φύλο (gender, sex) και τη φυλή βάσει φυσικών χαρακτηριστικών (race), έχουμε την τοπική φυλή (local tribe) που μπορεί να επεκταθεί σε φύλο και έθνος (tribe, nation). Όταν λέει «γερμανική φυλή», νομίζω ότι εννοεί «τμήμα του γερμανικού έθνους», οπότε είναι συνώνυμο του «γερμανικού φύλου». Θα προτιμούσα πάντως να έβλεπα «γερμανικό φύλο».
 
Ενδεικτικές και θεμιτές χρήσεις νομίζω του «γερμανική φυλή», όπως στην παρατεθείσα φράση («"Η Γαλλία πήρε το όνομά της από τους Φράγκους, γερμανική φυλή που νίκησε τους Γαλάτες»):

https://books.google.gr/books?id=As...hUKEwje65Pvt9_wAhVauKQKHZPxA5MQ6AEwCHoECAkQAg

https://books.google.gr/books?id=5L...KEwiek8HuuN_wAhVOKewKHWXhAoA4ChDoATAAegQIAhAC

https://books.google.gr/books?id=CU...KEwiek8HuuN_wAhVOKewKHWXhAoA4ChDoATABegQIBRAC

https://books.google.gr/books?id=HS...KEwiek8HuuN_wAhVOKewKHWXhAoA4ChDoATACegQIBhAC
 
Άρα "φυλές", "φυλή", "φύλα", "λαοί", ουσιαστικά όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, σωστά; Για κάποιο λόγο κι εγώ σκέφτηκα ότι είναι πιο σωστό το "γερμανικό φύλο", στον πληθυντικό μάλιστα, "...από τους Φράγκους, γερμανικά φύλα που νίκησαν...", αλλά μάλλον ο λόγος αυτός δεν είναι και πολύ ισχυρός (κι αυτό με διευκολύνει πολύ αυτή τη στιγμή ;-) ).

Σας ευχαριστώ και τους δύο!
 

nickel

Administrator
Staff member
στον πληθυντικό μάλιστα, "...από τους Φράγκους, γερμανικά φύλα που νίκησαν...", αλλά μάλλον ο λόγος αυτός δεν είναι και πολύ ισχυρός (κι αυτό με διευκολύνει πολύ αυτή τη στιγμή ;-) ).
Φύλο, όχι φύλα. Και στο λεξικό του Πάπυρου:
οι Φράγκοι γερμανικός λαός που εγκαταστάθηκε τον 3ο μ.Χ. αιώνα στη δεξιά όχθη τού Ρήνου και αργότερα στη ρωμαϊκή Γαλατία.
 
Φύλο, όχι φύλα. Και στο λεξικό του Πάπυρου:
οι Φράγκοι γερμανικός λαός που εγκαταστάθηκε τον 3ο μ.Χ. αιώνα στη δεξιά όχθη τού Ρήνου και αργότερα στη ρωμαϊκή Γαλατία.
Άρα αυτό είναι λάθος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Άρα αυτό είναι λάθος;
Όχι. Ιδίως αφού λέει «σύνολο γερμανικών φύλων». Αλλά ούτε αυτό:

Μικρότερες ομάδες, τοπικές φυλές ή τοπικά φύλα, που συναπαρτίζουν μια εθνική ομάδα, ένα έθνος, έναν λαό.
Απλώς είπα να προτιμήσεις τον ενικό επειδή είχες ενικό στο πρωτότυπό σου.
 

Earion

Moderator
Staff member
φύλα
ελληνικά φύλα: Άβαντες, Αθαμάνες, Αινιάνες, Αιολείς, Αιτωλοί, Αρκάδες, Αχαιοί, Βοιωτοί, Γραικοί, Δόλοπες, Δωριείς, Έλληνες, Επειοί, Θεσσαλοί, Ίωνες, Κεφαλλήνες, Λαπίθες, Λοκροί, Μάγνητες, Μινύες, Μυρμιδόνες, Περαιβοί, Φθίοι, Φλεγύες και Φωκείς.
γερμανικά φύλα: Φράγκοι, Αλαμαννοί, Βάνδαλοι, Θουρίγγιοι, Λογγοβάρδοι, Γήπαιδες, Έρουλοι, Χερούσκοι, Χάττοι....
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε αυτό το σημείο του γρίφου στον Τροχό της τύχης, η παίκτρια είπε το γράμμα «Θ». Που σημαίνει ότι δεν μας διαβάζει. Ευτυχώς είχε δεύτερη ευκαιρία και βρήκε τελικά και το «Φ».

ΦΥΛΩΝ.jpg
 
Top