φτιάχνει: απορία για μια απλή λέξη

Νατο ένα κομματάκι από το σενάριο Πιλάλα από τον παραγωγό της ταινίας:-


ΠΑΠΠΟΥΣ
Θα το σηκώσεις το ρημάδι το τηλέφωνο;

GRANDFATHER
Answer the bloody phone!


ΑΝΤΥΠΑΣ
Δουλεύει το σαράβαλο;
ΠΑΠΠΟΥΣ
Πιάσε το τηλέφωνο που σου λέω βρε!


ADIPAS
-Is that piece of junk working?
GRANDFATHER
-Pick up the bloody phone.


ΑΝΤΥΠΑΣ
Φτιάχνει; Σε δέκα λεπτά αρχίζει…
ΠΑΠΠΟΥΣ
Πιάσ’ το τηλέφωνο ρε γαϊδούρακα
γιατί θα σε πιάσω εγώ.
ADIPAS
- Fix it! It starts in 10 minutes...
GRANDFATHER
-Pick up the bloody phone!

Δεν βγαίνει νόημα όπως έχει το 'φτιάχνει; mean 'fix it!' Τι μπορεί να σημαίνει; Δεν έπρεπε να είναι "φτιάξ' το!"; Ή είναι κρητικό ιδίωμα; Η είναι τυπογραφικό λάθος για 'φτάνει' δηλ. "is he going to be here any time soon"?
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό που φτιάχνουν είναι μάλλον κάτι άλλο, υποθέτω η τηλεόραση. Παράλληλα χτυπάει το τηλέφωνο αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο. Κάποιος προσπαθεί να φτιάξει την τηλεόραση για να δουν κάτι, και ο Αντύπας ρωτάει «Φτιάχνει;» δηλαδή Is it coming along? Will it turn on, already? ή κάτι αντίστοιχο. Ολόκληρη η πρόταση θα ήταν «Φτιάχνει η τηλεόραση;»
 
Σα να φτιάχνει την κεραία, γι' αυτό και δεν βλέπει την οθόνη, ρωτάει αυτούς που βλέπουν.
 
Σας ευχαριστώ και τους δυο. Ναι: κόπηκε το ρεύμα και ο παππούς του Αντίπα προσπαθεί να φτιάξει τη γεννήτρια. Υπάρχει μια πάρα πολύ μεγάλη κούρσα των 200 μέτρων στην οποία ο Κώστας Κεντέρης είναι ανταγωνιστής. Ο Αντίπας ονειρεύεται και ο ίδιος να γίνει ένα ολυμπιακό σπρίντερ σαν τον παιδικό του ήρωα, τον Κεντέρη, μα δυστυχώς έγινε διακοπή ρεύματος. Ο παππούς απελπισμένα προσπαθεί να φτιάξει αυτή τη γεννήτρια για την αποκατάσταση του ηλεκτρικού ρεύματος και κάνει ό,τι μπορεί για να κρατήσει το αγόρι (και όλους τους άλλους του χωριού!) χαρούμενο.

Ο Νίκελ με πρόλαβε!!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Νίκελ με πρόλαβε!!

Είμαι κι εγώ σπρίντερ όταν μου δίνεται η ευκαιρία. Και στην ηλικία του Αντύπα, ήμουν τέτοιος δρομέας, αλλά στο Ηράκλειο, όχι στα Χανιά. :-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει μια πάρα πολύ μεγάλη κούρσα των 200 μέτρων στην οποία ο Κώστας Κεντέρης είναι ανταγωνιστής.
στην οποία συμμετέχει / αγωνίζεται ο Κώστας Κεντέρης
 
Είμαι κι εγώ σπρίντερ όταν μου δίνεται η ευκαιρία. Και στην ηλικία του Αντύπα, ήμουν τέτοιος δρομέας, αλλά στο Ηράκλειο, όχι στα Χανιά.
Βρε, βρε, βρε, κρίμα που δεν έκαναν ταινία και περί τα επιτεύγματά σου σε αγώνα δρόμου, Νίκελ..:)
Σ' ευχαριστώ, Ζαζ, για τη διόρθωση των Ελληνικών. Με τρέφει η διόρθωση.
 
Top