Προγραμματάκι που εκτυπώνει τα αρχεία του δίσκου

Ποδαρικό στα αιτήματα για βοήθεια:

Ψάχνω ένα προγραμματάκι που να μπορεί να μου εμφανίζει τα ονόματα των αρχείων ενός καταλόγου του δίσκου μου, μαζί με τα φόλντερ και τα υποφόλντερ τους, για να μπορώ να τα τυπώσω και να δω π.χ. ποια λείπουν. Σίγουρα υπάρχει. Ξέρουμε κανένα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα υπάρχουν πολλά. Αλλά αυτό που κάνω είναι στο DOS (που, προσοχή, το ξέρω καλά):

dir c:\FolderName /s > c:\directory.txt

Το /s σημαίνει ότι περνάει και σε όλο το βάθος υποκαταλόγων. Το σύμβολο > δείχνει ότι περνάει τα ευρήματα στο αρχείο που ορίζεις (π.χ. directory.txt). Αυτό το ανοίγεις και το κάνεις ό,τι θέλεις.

Η εντολή dir έχει διάφορες παραμέτρους. Στο DOS δίνουμε dir/? για να τις δούμε.

Τώρα, για πρόγραμμα, δεν μας λες τι εννοείς ότι θέλεις να δεις «ποια λείπουν»; Σε σύγκριση/αντιπαραβολή με τι;
 
Η dir με διάφορους διακόπτες (s, o, b)… συν την ανακατεύθυνση αρκεί.

Εναλλακτικά και για χίλιες δυο άλλες χρήσεις σου προτείνω το xplorer². Η pro έκδοση αξίζει και το τελευταίο της σεντς, ο Νίκος σου επιτρέπει να την στήσεις σε όσα μηχανήματα θες -για μη επαγγελματική χρήση- και σε ανάμικτες εκδόσεις (32/64bit),όμως και η δωρεάν lite εκδοχή της θα βολέψει τους περισσότερους. Έχω να δω Windows Explorer κάτι χρόνια.

Α, υπάρχει και λύση excel.
 
Eυχαριστώ πολύ, κάτι τέτοια έψαχνα, θα δω τις συστάσεις!

Όταν έλεγα "ποια λείπουν", εννοούσα σε αντιπαραβολή με έναν άλλο σκληρό δίσκο με τον οποίο δεν μπορώ να συνδεθώ απευθείας -αλλά αυτό είναι ένα ειδικό πρόβλημα που έχω εγώ.
 
Top