Εκδοτικά - σελιδοποιητικά προγράμματα — Desktop publishing software

nickel

Administrator
Staff member
Από τα εκδοτικά - σελιδοποιητικά προγράμματα που υπάρχουν συγκεντρωμένα στη Wikipediaεδώ), ποια ξέρετε να χρησιμοποιούνται στην ελληνική αγορά; Ποια είναι τα κυριότερα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα προγραμμάτων με τα οποία έχετε κάποια εξοικείωση;

Εγώ έχω εξοικείωση μόνο με Word και Corel Ventura. Ξέρω ότι ο Zaz δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από Word. Έχω δει δουλειές σε Word με τόση λεπτομέρεια, πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του προγράμματος, που μου ήταν αδύνατο να αναπαραγάγω το σύνολο των λεπτομερειών.

Ας αρχίσουμε εδώ, για να δούμε μετά τι υπάρχει για να φτιάξουμε καλά ηλεβιβλία.
 

pidyo

New member
Δημοφιλέστερα στους ελληνικούς εκδοτικούς κύκλους είναι νομίζω τα Adobe InDesign και QuarkXPress. Το πρώτο είναι πάρα πολύ βαρύ. Και τα δύο επιτρέπουν διάφορα κόλπα ιδίως ως προς τις εικόνες, αλλά νομίζω πως γενικώς τα προγράμματα αυτά έχουν μια δυσανεξία στις εξαιρέσεις. Προσωπικά δήλωσα ήδη παραπλεύρως την προτίμησή μου στην χειροποίητη λύση του Word.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ και πάνω από δεκαπέντε χρόνια έχω την αίσθηση ότι είναι πραγματικά πολύ λίγα τα πράγματα που δεν μπορεί να γίνουν με το Word, τη Visual Basic και λίγη εφευρετικότητα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ναι, είναι το InDesign και το παλαιότερο QuarkXpress (βλ. τι λέει ο αρμοδιότερος Ζάζουλας εδώ).
Θαυμαστές οι επιδόσεις του Word, αλλά (κατά την περιορισμένη γνώση μου) στο ζήτημα του συλλαβισμού, που είναι πολύ σημαντικό για την τελική όψη του κειμένου, υστερεί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θαυμαστές οι επιδόσεις του Word, αλλά (κατά την περιορισμένη γνώση μου) στο ζήτημα του συλλαβισμού, που είναι πολύ σημαντικό για την τελική όψη του κειμένου, υστερεί.
Πες μου τι θες να κάνεις με τον συλλαβισμό τού Word. :)
 

pidyo

New member
Θαυμαστές οι επιδόσεις του Word, αλλά (κατά την περιορισμένη γνώση μου) στο ζήτημα του συλλαβισμού, που είναι πολύ σημαντικό για την τελική όψη του κειμένου, υστερεί.
Δεν έχω συναντήσει κάτι στον συλλαβισμό (είτε αυτόματο είτε χειροκίνητο) που να μην μπορεί να κάνει το word μέχρι τώρα. Προφανώς, πάντοτε θα υπάρχουν πράγματα που κάποιος με γνώση της τυπογραφικής παράδοσης θα θεωρεί πάρα πολύ σημαντικά και κάποια προγράμματα ηλεκτρονικής στοιχειοθεσίας δεν θα μπορούν να τα κάνουν εύκολα. Αχνοθυμάμαι μια συζήτηση όπου κάποιος υποστήριζε ότι μόνη σοβαρή λύση είναι το LaTeX, επειδή μόνο με αυτό μπορείς να πετύχεις να αρχίζει κεφαλαίο γράμμα με τόνο ή πνεύμα λίγο πιο έξω από το νοητό κουτί του κειμένου, ώστε να στοιχίζεται με τα άλλα γράμματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Λοιπόν, το έχω πει κι αλλού, εγώ χρησιμοποιώ Ventura (τώρα Corel Ventura) από τότε που τα PC δεν είχαν γραφικό περιβάλλον Windows και το Ventura φόρτωνε πάνω σε περιβάλλον GEM. Επίσης έχω μείνει στην έκδοση 8, όχι μόνο επειδή τη γνωρίζω καλά αλλά επειδή έχει (για μένα) πλεονεκτήματα σε σχέση με τη 10. Έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα στη Ventura, την τροφοδοτώ με προχαρακτηρισμένο κείμενο (συνήθως μέσω προγραμματισμού), στο κείμενο που της ταΐζω έχω κάνει ήδη τον συλλαβισμό με δικό μου πρόγραμμα (αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ελληνικό συλλαβισμό), πρέπει να κάνω ειδικές ρυθμίσεις για να μπορεί να δει τα ελληνικά των καινούργιων γραμματοσειρών και άλλα τρελά που ο νέος χρήστης δεν θα ανεχόταν. Αλλά για τις δουλειές που τη θέλω είναι το τέλειο σκλαβάκι και πιο ευέλικτη από... latex — και κάθε αναζήτηση για κάτι καλύτερο (Pagemaker, InDesign, Quark) έχει ακυρωθεί μέσα σε λίγα λεπτά.
 
Top