Διασκεδάστε και μ' αυτό...

Zazula

Administrator
Staff member
Επειδή λόγω ειδικότητας με ρωτάνε συνέχεια πώς γεννιούνται τα αεροπλάνα:
how otter was born.jpg
 
Η σύζυγος, κουρασμένη, διαβάζει μεγαλοφώνως κείμενο στα αγγλικά και φτάνει στον αριθμό "16th". Οπότε ακούω:
...δη δεκαέξθ ποζίσιον...
Μόλιξ ξαναχτύπησε! "..ον δε δεκαπέντιεθ αντ δε εικοσιδύοντ οβ δε μανθ..."
 

cougr

¥
Υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος Πτολεμαΐδας

«Ούτε εγώ κατάλαβα τι είπα», λέει ο υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος.
Προφανώς δεν διαβάζει Λεξιλογία :-)


 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Από την τελετή ένταξης της Ιαπωνίας στην ΕΕ:
Όντας η ενωσιακότερη των κρατών-μελών τής Ευρωπαϊκής Ένωσης η Ιαπωνία, δεν χάνει ευκαιρία να αναδείξει τη λατρεία της για την Ωδή στη Χαρά — εδώ με 274 ερμηνευτές (συν έναν στο πιάνο) με θερεμίνες εντός ματριοσκών:
Το έργο το είχαν ήδη εκτελέσει με μόλις 167 ερμηνευτές (πάντοτε με θερεμίνες μέσα σε ματριόσκες), οπότε είπαν να ανεβάσουν λίγο το ante:
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα το θεωρούσα αναπόφευκτο να γράψει τον σωστό όρο ο Zaz. Αλλά τα τελευταία πενήντα χρόνια έχω διαπιστώσει ότι όλο και πιο πολλοί λένε «ματριόσκα».
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάτι λεξιλογικό: λέμε ματριόσκες; Εγώ τις ήξερα μπάμπουσκες.

Θα το θεωρούσα αναπόφευκτο να γράψει τον σωστό όρο ο Zaz. Αλλά τα τελευταία πενήντα χρόνια έχω διαπιστώσει ότι όλο και πιο πολλοί λένε «ματριόσκα».

Να σας συστήσω ένα καλό φόρουμ :-) : https://www.lexilogia.gr/threads/6976/:

Μπάμπουσκα (бабушка) είναι η γιαγιά. Το αγγλ. babushka σημαίνει (κι έτσι μεταφράζεται και στα ρωσικά): 1. τσεμπέρι 2. ρωσίδα γριά. Οι κούκλες ονομάζονται ματριόσκες (ενικ. ματριόσκα, ρωσ. матрёшка) και μεταγράφεται στην αγγλική και matreshka (από σύγχυση με το матрешка — το ορθό παραμένει το matryoshka). Ως ανθρωπωνυμικό, το Ματριόσκα είναι υποκοριστικό τού ονόματος Ματρώνα.

Η ρώσικη παραδοσιακή κούκλα ονομάζεται ματριόσκα στα ελληνικά (και μπάμπουσκα από μπέρδεμα). «Ματριόσκα» θα τηνε πούμε, λοιπόν, όπως ακριβώς θα πούμε λ.χ. και «σαμοβάρι» (κι όχι ρωσική παραδοσιακή συσκευή παρασκευής τσαγιού).
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα μου προκαλεί εντύπωση πάντως που σκαλώσατε στις ματριόσκες κι όχι στις θερεμίνες. 🤓
 
Top