Βυθομετρικό

Palavra

Mod Almighty
Staff member
...μηχάνημα εννοεί φαντάζομαι. Ωστόσο, αναφέρεται σε εξοπλισμό πρατηρίου βενζίνης (δυστυχώς χωρίς συγκείμενο, απλώς μια λίστα υπάρχει) και δεν ξέρω κατά πόσο κάνει το sounding device που έχω βρει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι ολόκληρο μηχάνημα άραγε ή μια απλή ράβδος (βέργα) βυθομέτρησης όπως αυτές που υποτίθεται ότι πρέπει να έχουν οι διαχειριστές για να μετράνε στη δεξαμενή τους κατά την παραλαβή του πετρελαίου;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ντεν έκω ιντέα αν και αναφέρεται σε υποδομές για πρατήριο, επομένως μπορεί να είναι και μηχάνημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρα από το ότι ήθελα να πω ότι κι εμένα μου βρομάει για sounding device / rod, να προσθέσω και το φοβερό γλωσσάρι εδώ (και δεν πειράζει αν το έχουμε ξαναπεί):

http://www.itia.ntua.gr/getfile/600/1/documents/2000EYELexHydrotech.pdf
English-Greek and Greek-English Dictionary of Hydrotechnical Terms, Greek Hydrotechnical Association, 2000
από τη σελίδα: http://www.itia.ntua.gr/en/docinfo/600/
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γιατί, βρε παιδιά, να είναι sounding device; Μήπως μετακινείται το πρατήριο σαν καράβι και αλλάζει θέση ο βυθός και πρέπει να βάλουν ηχοβολιστικό μηχάνημα για να τον βρουν; Πάντα ο ίδιος είναι ο πάτος των δεξαμενών, η συσκευή απλώς μετράει το ύψος του υγρού μέσα. Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι sounding device. Depth gauge ή depth rod, θα έλεγα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Electronic Gauging System εδώ (ντοκ με οδηγίες για πρατήρια)

Edit: Όλες οι προδιαγραφές στην Αγγλία αναφέρουν αυτό το βιβλίο: Design, Construction, Modification, Maintenance and Decommissioning Of Filling Stations (2nd edition ISBN 0 85293 419X). Ξέρω, σώθηκες...
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί, βρε παιδιά, να είναι sounding device; Μήπως μετακινείται το πρατήριο σαν καράβι...
Δεν τρέχει τίποτα, εγώ άρχισα να μπάζω νερά... :eek:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Design, Construction, Modification, Maintenance and Decommissioning Of Filling Stations (2nd edition ISBN 0 85293 419X).
Πες το ντε τόση ώρα και μου τελειώνουν τα βιβλία που δεν έχω διαβάσει... Κι έλεγα «τι θα αγοράσω, τι θα αγοράσω....»
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πες το ντε τόση ώρα και μου τελειώνουν τα βιβλία που δεν έχω διαβάσει... Κι έλεγα «τι θα αγοράσω, τι θα αγοράσω....»

Ίσα-ίσα θα σε βγάλει μέχρι να πάρεις το καλό...:D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ίσα-ίσα θα σε βγάλει μέχρι να πάρεις το καλό...:D
Μπαρδόν, αλλά τόσο ίδρωτα που έχω ρίξει για το καλό, δικαιούμαι ένα δωρεάν αντίτυπο :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπαρδόν, αλλά τόσο ίδρωτα που έχω ρίξει για το καλό, δικαιούμαι ένα δωρεάν αντίτυπο :D
Φυσικά! Πώς αλλιώς θα γίνει το φιλολογικό σουαρέ;
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ για βέργα το βλέπω, όπως είπε η Αλεξάνδρα, εκτός αν μιλάμε για χάι τεκ πρατήριο.

Τρεις οργιές πετρέλαιο, παρακαλώ. :p

Φυσικά! Πώς αλλιώς θα γίνει το φιλολογικό σουαρέ;[/color]

Εννοείς εκείνο που εσύ θα μας διαβάσεις το βιβλίο για υπερόπλα ομορφιάς και η Παλ Αύρα (γλύκες σε αντάλλαγμα γλυκών ;-) θα διαβάσει οδηγίες προς ναυτιλλομένους για βενζινάδες; Αυτό δεν θα είναι φιλολογικό σουαρέ, αλλά στάνταπ κόμεντι! Καλύτερα να κάνετε τράμπα... Εγώ πάντως προτείνω να διαβάσω οδηγίες συναρμολόγησης (και ο Στάθης αποσυναρμολόγησης) ντουλαπιών. :D
 
Top