metafrasi banner

whipbird

Άλλο ένα ωραίο είδος, πτηνό αυτή τη φορά, ενδημικό της Αυστραλίας: Whipbird, με επιστημονική ονομασία Psophodes olivaceus (ωραίο, ε; Ψοφώδης, φασαριόζος δηλαδή, σαματατζής και θορυβώδης, εξαιτίας του χαρακτηριστικού κρωξίματός του που αρχίζει με σφύριγμα και καταλήγει σαν καμτσικιά). Δεν βρίσκω κάτι στα ελληνικά ίντερνετς.
Ιδέες;

Σας μερσώ θερμώς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο ψοφώδης, δηλαδή το θορυβοπούλι, που οι Αγγλοσάξονες ονομάζουν καμτσικοπούλι, whipbird, επειδή το κρώξιμό του καταλήγει σαν καμτσικιά.

Είναι αρκετό το κουρέλ λοκάλ;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή, στον διάλογο που λέει "Two whipbirds flew over their heads" εσύ θα μεταφράσεις "Δυο καμτσικοπούλια (όπως λένε τους ψοφώδεις οι Αγγλοσάξονες)..."

Χμμμ... :)

Θα προτιμούσα να έλεγαν τα πουλιά στράκες ή στρακόπουλα ή στρακούρες ή στρακοπερίστερα ή κάτι ανάλογα (που θα μπορούσες, σε τελευταία ανάλυση, να υποθέσεις ότι είναι ιδιόλεκτος όρος). Και δεν θα έβαζα υποσημειώσεις ή εξηγήσεις, αλλά μια και μαζεύονται πολλές, θα πρότεινα στον εκδότη να του ετοιμάσω ένα παράρτημα με όλα αυτά τα ωραία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και εγώ πάντα θα λέω: αν είναι φυσική ιστορία ή ένα από εκείνα τα βιβλία που γράφουν οι Εγγλέζοι φυσιοδίφες και φυσιολάτρες και (ευτυχώς) δεν μεταφράζονται ποτέ στα ελληνικά, μπορεί να ξεζουμίσει κάποιος το μακρινάρι μου κατά το δοκούν. Σε άλλα κείμενα θα δώσεις όση πληροφορία μπορείς να δώσεις χωρίς να γίνεις γραφικός μεταφραστής που θα σε αναφέρει το νήμα με τις γκάφες. Αν σε παίρνει να το προδώσεις ή και να το φας, το προδίδεις ή το τρως. Ο συγγραφέας δεν το έβαλε το πουλί εκεί για τους Έλληνες, το έβαλε για τους δικούς του. Για εμάς είναι ένα πουλί (ωδικό).
 
Το θέμα του παραρτήματος θα το συζητήσω με τον επιμελητή και βλέπουμε. Νίκελ, έχω προδώσει και φάει τόσα, που στο τέλος θα με πάνε στην κρεμάλα και θα σπάσει από το βάρος! :)
Σας ευχαριστώ και τους δύο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Νίκελ, έχω προδώσει και φάει τόσα, που στο τέλος θα με πάνε στην κρεμάλα και θα σπάσει από το βάρος!
Χαίρομαι που δεν διαφωνείς ως προς τη σκοπιμότητα να τρως και να προδίδεις. Απλώς τα γούστα μας διαφέρουν. :)
 
Top