metafrasi banner

tramp metal

Καλη...μέρα:)
Νομίζω είναι η πρώτη φορά που ανοίγω νήμα για μεταφραστική απορία, είναι από κείμενο για την επεξεργασία αποβλήτων και απ'ότι κατάλαβα, είναι κάποια κομμάτια από μέταλλο, που κανονικά δεν θα έπρεπε να βρίσκονται μέσα στα απόβλητα (π.χ. είναι πολύ μεγάλα και μπορεί να καταστρέψουν το μηχάνημα επεξεργασίας).

(Έχω πήξει στη δουλειά, τα παιδιά καλά - η Μελίνα 8 1/2 μηνών τώρα, ελπίζω να είστε όλοι καλά:):))
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντιχαιρετούμε και χαιρόμαστε! Τα παιδιά στο σπίτι καλά, τα παιδιά στο φόρουμ καλά, μετοχές έχουμε μόνο στη γραμματική, μόλις αποκαταστήσουμε και το «Βατοπαίδι» θα πούμε ένα μεγάλο ουφ!

tramp metal = (mining engineering) Unwanted metal which finds its way into the mill ore stream.
(McGraw-Hill Dictionary of Scientific and Technical Terms)


Επειδή με πλάνητες και αλήτες δεν γίνεται δουλειά, θα πρέπει μάλλον να στηριχτείς στο ανεπιθύμητο, που εμφανίζεται συχνά σε σχέση με αυτές τις διεργασίες. «Ανεπιθύμητα μέταλλα» θα πρότεινα.

 
Αντι...χαίρομαι:-)
Προστατευτείτε από τους κλυδωνισμούς της διεθνούς κρίσης - αποκτήστε κι εσεις μετοχές ελληνικής γραμματικής. Η σίγουρη αξία:-) :-)

Μια χαρά μου φαίνεται! Μόνο που θα χρησιμοποιήσω κατά περίπτωση και εκφράσεις όπως 'ανεπιθύμητα μεταλλικά αντικείμενα", γιατί φέρνει σαν παράδειγμα ένα αμόνι, το οποίο το εν λόγω μηχάνημα είναι σε θέση να "μασουλήσει" χωρίς να διαλυθεί!
 
Top