metafrasi banner

total strip volume > total volume of diabetes test strip sales

Eleni_B

New member
Καλημέρα σας,

Θα μπορούσατε να μου επιβεβαιώσετε αν με τον παραπάνω όρο εννοούμε τον "καθαρό κύκλο εργασιών".

Ορίστε και το συγκείμενο:

Understanding Type 2 diabetes is indeed important as this market segment represents the vast majority of all people with diabetes and accounts for more than 60% of the total strip volume of Χ.

Ευχαριστώ!:)
 
Μήπως το Χ είναι κάποια ταινία μέτρησης σακχάρου (=strip), οπότε το "volume" αναφέρεται απλώς στον όγκο των πωλήσεων;
 

Eleni_B

New member
Όχι είναι το όνομα της εταιρείας. Εγώ απλά την αναφέρω ως Χ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ελένη, δεν βγάζει νόημα αυτό. Δεν ξέρω χρήση του strip σ' αυτή τη θέση. Αν έλεγε sales, θα είχε νόημα.
 

bernardina

Moderator
Diabetes test strip είναι η ταινία μέτρησης του σακχάρου. Αν κατάλαβα καλά, η πρόταση λέει ότι η κατανόηση του διαβήτη τύπου Β είναι σημαντική επειδή αφορά τη συντριπτική πλειοψηφία των διαβητικών και αντιστοιχεί στο εξήντα τοις εκατό του όγκου πωλήσεων αυτών των ταινιών.
 

Eleni_B

New member
Diabetes test strip είναι η ταινία μέτρησης του σακχάρου. Αν κατάλαβα καλά, η πρόταση λέει ότι η κατανόηση του διαβήτη τύπου Β είναι σημαντική επειδή αφορά τη συντριπτική πλειοψηφία των διαβητικών και αντιστοιχεί στο εξήντα τοις εκατό του όγκου πωλήσεων αυτών των ταινιών.

Bernardina μου έδωσες τη θεία φώτιση! Αυτό πρέπει να είναι! Mille mercis!
 
Top