To Dropbox app σταμάτησε να λειτουργεί

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ανακάλυψα ότι εδώ και τρεις μέρες το dropbox app είχε σταματήσει να λειτουργεί στον υπολογιστή μου και φυσικά δεν συγχρόνιζε τίποτα στο σύννεφο. Όχι μόνο αυτό, αλλά και δεν φορτώνει καθόλου και δεν ανοίγει. Ό,τι και να έκανα δεν ανοίγει, επίσης έχει χαθεί από το tray.

Οι προσπάθειες που έκανα:

1) Έκανα restore το σύστημά μου σε ημερομηνία προηγούμενη από το σταμάτημα, επειδή κάποιοι λένε ότι μπορεί να φταίνε security updates ή άλλα πράγματα που είχαν εγκατασταθεί στο μεταξύ. Τίποτα.
2) Κατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία βερσιόν του app. Πάλι δεν ανοίγει. Σημειωτέον ότι το dropbox βρίσκεται στο startup menu του υπολογιστή, αλλά δεν φορτώνεται.
3) Βεβαιώθηκα επίσης ότι το antivirus δεν το έχει ως απαγορευμένο app, που γιατί να το έχει άλλωστε; Μέχρι πριν τρεις μέρες δούλευε κανονικά.

Τώρα εγκαθιστώ το Box Sync, μέχρι να βρεθεί η λύση με το Dropbox.

Πάσα συνεισφορά δεκτή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ, Daeman. Η επιλογή μου από αυτά που αναφέρει το άρθρο: Google Drive.
Αποφάσισα να μην ενεργοποιήσω το Box γιατί έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα έναντι του Dropbox. Δεν σου επιτρέπει (τουλάχιστον η δωρεάν εκδοχή του) να διαλέξεις εσύ σε ποιον σκληρό δίσκο θα έχεις τα έγγραφά σου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξεκίνησα τον υπολογιστή μου σε Safe Mode. Ούτε εκεί ανοίγει το Dropbox. Είναι εξωφρενικό. Πάω στα program files, κάνω διπλό κλικ στο dropbox.exe και δεν κάνει τίποτα. Μου φαίνεται πως σήμερα τελειώνει μια μακροχρόνια σχέση με το Dropbox.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ όμως δεν έχω βάλει 10άρια. Εξακολουθώ πάντα με τα 7άρια, και δεν έχει αλλάξει τίποτα στον υπολογιστή μου τις τελευταίες μέρες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Update για όποιον ενδιαφέρεται:

Μετά από τον ξαφνικό θάνατο του Dropbox τον Φεβρουάριο στον υπολογιστή μου, έχω εγκαταστήσει το Google Drive, το οποίο μάλιστα πληρώνω κάτι ψιλά κάθε μήνα για να έχω αποθηκευτικό χώρο 100 GB. Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι κιόλας, γιατί αρκετά συχνά τα φτύνει, σου βγάζει μήνυμα "Google Drive needs to quit now" και σταματάει να συγχρονίζει. Βέβαια, ξαναξεκινάει αμέσως μόλις ανοίξεις την εφαρμογή.

Και ξαφνικά σήμερα, μετά από ένα από τα συχνά update που κάνει το Σκάιπ, άνοιξε το Dropbox και ξανάρχισε να δουλεύει. Έτσι ξαφνικά, που λέει ο βάρδος. Update το Σκάιπ, νεκρανάσταση το Dropbox. Cool. Τώρα έχω και τα δύο και δεν μπορώ ν' αποφασίσω ποιο από τα δύο θα χρησιμοποιώ. Το ένα είναι δωρεάν και σταθερό, το άλλο είναι επί πληρωμή και όχι τόσο σταθερό, αλλά έχω και 100 Γίγα.
 
Η συμβουλή μου είναι να χρησιμοποιείς το Drive. Για διάφορους λόγους.
 
Στα γρήγορα:

1. έχει καλύτερη πολιτική ασφάλειας και προστασίας προσωπικών δεδομένων.
2. έχει πολύ πιο ξεκάθαρους όρους χρήσης και περιγράφεται η διαδικασία άντλησης των δεδομένων σου σε περίπτωση που η Google για οποιονδήποτε λόγο αποφασίσει να παύσει την λειτουργία της υπηρεσίας. Το Dropbox δεν αναφέρει τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση. Αυτό έχει σχέση με το επόμενο:
3. η πιθανότητα να κλείσει ή να χρεοκοπήσει η Google είναι αυτήν την στιγμή πολύ μικρότερη.
4. η ασφάλεια της υπηρεσίας είναι πολύ καλύτερη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ούτως ή άλλως, μια και το πληρώνω, έχω αποφασίσει να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Drive. Βαριέμαι να κάνω και τη διαδικασία να ξαναμεταφέρω τα Current Projects στο Dropbox.

Έχει πλάκα όμως το πώς επανήλθε. Τον Φεβρουάριο, με είχαν ζαλίσει από το support του Dropbox, "κάνε αυτό, κάνε εκείνο, βγάλ' το και εγκατάστησέ το ξανά" και τους έλεγα "τα έκανα όλα, δεν γίνεται τίποτα". Από τον Φεβρουάριο μέχρι τώρα ούτε θυμάμαι πόσες αναβαθμίσεις έχει κάνει το Σκάιπ, αλλά η κρίσιμη αλλαγή έγινε ξαφνικά χθες. Δηλαδή, αν δεν είχε γίνει μπροστά στα μάτια μου, δεν θα το πίστευα. Μόλις τελείωσε η αναβάθμιση του Σκάιπ, πετάχτηκε το εικονίδιο του Dropbox στο taskbar, που είχε να εμφανιστεί από τον Φεβρουάριο.
 
Top