metafrasi banner

the Great Replacement = η Μεγάλη Αντικατάσταση

nickel

Administrator
Staff member
Είδα αυτή τη γελοιογραφία και δεν την κατάλαβα.

Great Replacement.jpg


Ευτυχώς συνοδευόταν από σημείωμα του καθηγητή Αριστείδη Χατζή. Πρόκειται για θεωρία συνωμοσίας που δεν είχα υπόψη μου — πού να τις προλάβεις όλες;

Έγραφε κι ο Παντελής Μπουκάλας από το 2019.

Από το σημείωμα του Α. Χατζή:

Με απλά λόγια, η θεωρία αυτή λέει ότι υπάρχει ένα σχέδιο της «νέας τάξης» να αντικατασταθούν οι λευκοί Ευρωπαίοι στις Η.Π.Α. και στην Ευρώπη από μαύρους, Άραβες, μουσουλμάνους κλπ. Θα διαβάσετε περισσότερα στο άρθρο του Guardian [...].
Στην Ελλάδα, οι οπαδοί αυτής της θεωρίας μιλούν για «εποικισμό». Αυτός είναι ο κωδικός τους. Αν ακούσετε ή διαβάσετε για σχέδια «εποικισμού» εις βάρος των Ελλήνων από τη «νέα τάξη», τους Αμερικανούς, τους Ευρωπαίους, τους Εβραίους κλπ., να ξέρετε ότι οι φορείς αυτής της θεωρίας συνωμοσίας, μεταφέρουν στην Ελλάδα μια από τις πιο επικίνδυνες ακροδεξιές θεωρίες συνωμοσίας των τελευταίων δεκαετιών.

 
θεωρία συνωμοσίας που δεν είχα υπόψη μου — πού να τις προλάβεις όλες;
Εμ, άδικο έχεις;
Ενώ, ας πούμε, για τη Μεγάλη Παλιοκατάσταση, που βιώνουμε αβλεπί και παραχρήμα, ποιος θα διενοείτο να την υπαγάγει στις θεωρίες συνωμοσίας;;-)
 
Εμένα η μόνιμη απορία μου με τις θεωρίες συνωμοσίας είναι πώς αφού είναι μυστικά όλα αυτά τα ξέρουμε όλοι.
Επίσης, ο υπόρρητος κομπασμός του ανθρώπου που περιγράφει τη Νέα Τάξη Πραγμάτων (ή αντίστοιχο) ως πανούργους ανθρώπους που έχουν σκεφτεί κάθε τρόπο και μεταχειριστεί κάθε μέσο για να μας κοροϊδέψουν, αλλά ο ίδιος ανήκει στους ελάχιστους εκλεκτούς που τους ξεσκέπασαν, καθώς οι συνωμότες υπέκυψαν στην αδυναμία τους και καυχήθηκαν για τα επιτεύγματά τους με κώδικες και σύμβολα, τα οποία οι εκλεκτοί φυσικά γνώριζαν να διαβάσουν.

Τελικά η υπερηφάνεια είναι όντως το χειρότερο από τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα.
 
Last edited:

SBE

¥
Και φυσικά αυτό οδηγεί και στην ιδέα ότι όταν κάποιος συνωμοτεί αφήνει φανερά σημάδια της συνωμοσίας, με τη μορφή συμβόλων κλπ γιατί θέλει τί ακριβώς; Να τον ανακαλύψουν οι πανούργοι συνωμοσιολόγοι; Γιατί θέλει να αποτύχει κατά βάθος; Ή (όπως θα ελεγαν οι συνωμοσιολόγοι) γιατί έτσι επικοινωνεί με τους συνεργούς του, γιατί παρόλο που είναι τόσο έξυπνοι κλπ οι συνωμότεςς, δεν έχουν ακόμα ανακαλύψει τις μυστικές συναντήσεις και τη μυστική επικοινωνία;
 
Σκεφτόμουν power trip: ότι οι Νεοταξίτες νιώθουν καλύτερα τη δύναμή τους όταν πανηγυρίζουν σε κοινή θέα, με τη βεβαιότητα ότι μπορούν ν' αρνηθούν τα πάντα και κανείς δεν μπορεί ν' αποδείξει το παραμικρό.

Μια εναλλακτική σκέψη είναι ότι φταίνε οι εξωγήινοι. Εφόσον η συνωμοσία έχει διαγαλαξιακή εμβέλεια, τότε δεν αποκλείεται κάποια μακρινή υπερδύναμη να θέτει ορισμένες προϋποθέσεις για την υποστήριξή της. Την ανέγερση επιγραφών, ας πούμε, έστω και κωδικοποιημένων, σύμφωνα με τις οποίες «το έργο "Φυλετική Αντικατάσταση στην Ευρώπη" συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Συνοχής της Ένωσης Υπερσμήνους της Παρθένου (ΕΥΠ) και από εθνικούς πόρους».
 
Top