metafrasi banner

the commute = το καθημερινό ταξίδι προς και από τον τόπο εργασίας, το καθημερινό ταξίδι / πηγαινέλα στη δουλειά

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...με άλλα λόγια, ο συνάδελφος που μοιραζόμαστε ένα ΙΧ προς την εργασία μας. Ο συνεπιβάτης νομίζω ότι δεν μας κάνει (επειδή μπορεί να είναι και ο οδηγός μας). Ο συνταξιδιώτης χρειάζεται προσδιοριστικά πρόσθετα. Καμιά καλή ιδέα για να βαφτίσουμε αυτό το ζωντανό με κάτι ελκυστικό; (Ομολογώ ότι δεν το έψαξα καν, με την αλαζονική βεβαιότητα ότι αποκλείεται να υπάρχει τέτοια λέξη στα ελληνικά. Αν έκανα λάθος, πείτε το χωρίς δισταγμούς. Μερσί. :)).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Διαπιστώνω ότι ούτε στα αγγλικά λεξικά υπάρχει αυτή η λέξη ως ουσιαστικό, οπότε δίνω και το σχετικό απόσπασμα του κειμένου μου (ο συγγραφέας γράφει σε QE):

... she variously protested about her boss, her coworkers, and her commute...


Χμμμ, τώρα βλέπω ότι θα μπορούσε εδώ να εννοεί και her commuting. :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, νομίζω ότι εννοεί ότι παραπονιόταν για το ταξίδι που έκανε για να πηγαινοέρχεται στη δουλειά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα καλά λεξικά έχουν και το ουσιαστικό:

commute noun
A regular journey of some distance to and from one’s place of work: the daily commute
- The second is the transport revolution that has made the distance that people can cover in their daily commute greater by the decade.
- In the major cities 35% cited the daily commute to work as a major cause of stress with traffic jams the stress point for 48% of Leeds inhabitants.
- My daily commute goes through Grand Central Station.

http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/commute

Το καθημερινό ταξίδι στη δουλειά (ή, για πληρότητα: το καθημερινό ταξίδι προς και από τον τόπο εργασίας)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μερσί. Παρανόηση του πρωτοτύπου, κακό ψάξιμο, κακό ξεκίνημα για την όγδοη χρονιά. :eek: :blush: Τεσπα, ξεκινώντας από χαμηλότερα μπορείς να κάνεις μεγαλύτερο άλμα ανόδου...:devil:
 
Το καθημερινό ταξίδι στη δουλειά (ή, για πληρότητα: το καθημερινό ταξίδι προς και από τον τόπο εργασίας)

Αν θέλετε, κρατήστε στην άκρη και το καθημερινό πηγαινέλα στη δουλειά. Πού ξέρετε, μπορεί κάπου να χρειαστεί.

Και ολίγα στατιστικά:

καθημερινό πηγαινέλα (810 αποτελέσματα)
καθημερινό πήγαιν' έλα (159 αποτελέσματα)
καθημερινό πήγαινε έλα (29.700 αποτελέσματα)

Βέβαια, μπορεί να είναι πιο ακριβές το καθημερινό πήγαινε έλα της δουλειάς.

Όσο για τα αποτελέσματα, κάτι έχω υπόψη μου, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια :sleep:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι και το καταλληλότερο για υπότιτλο, και ευχαριστώ για την ιδέα!
 
Top