metafrasi banner

spring track

Zazula

Administrator
Staff member
Έχουμε όρο για ετούτο; Έγκυρο ορισμό ακόμη παλεύω να βρω — βρήκα κάτι σε:

Spring Track is a sport consisting of running and field events. The races range in distance to fit everyone’s strengths and interests. They are:
  • 100m, 200m, 400m, 800m, mile, 2mile, 100m high hurdles, 300m low hurdles
  • Field Events: triple jump, long jump, high jump, shot put, and discus
  • Relays: 4x100m 4x400m
Competitors may do two running events, one field event, and one relay or one running event, two field events, and one relay at a regular season meet.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτή την αυτόματη σκέψη έκανα κι εγώ, αλλά ρώτησα επειδή στη δική μου χρήση (που όμως δίνει κι αρκετές γκουγκλεύσεις) μιλά για spring track team (συνήθ. varsity s.t.t.).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτόματη σκέψη: εαρινοί αγώνες στίβου.

Καλημέρα

Οι εαρινοί αγώνες στίβου είναι πολύ συνηθισμένη γενική ονομασία αγώνων, ενώ εδώ το ζητούμενο δεν είναι μόνο ο χρονικός προσδιορισμός αλλά και ο περιορισμός των αγωνισμάτων στα αθλήματα δρόμων και αλμάτων. Αν είναι απαραίτητο από το συγκείμενο να φαίνεται ότι πρόκειται για αγώνες στίβου, νομίζω ότι θα χρειαστεί και κάποιος πρόσθετος προσδιορισμός, π.χ. εαρινοί αγώνες δρόμων και αλμάτων στίβου.

Αν είναι σαφής η χρονική διάρκεια, ίσως είναι σκόπιμη η χρήση του όρου ημερίδα, επειδή οι ημερίδες στίβου περιλαμβάνουν αναγκαστικά ορισμένα μόνο αγωνίσματα από το συνολικό πρόγραμμα. Πολύ συνηθισμένη είναι, π.χ. η ημερίδα αλμάτων, ενώ θα βρεις επίσης και ημερίδα ρίψεων. Προσωπικά, αν δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα το συγκείμενο, θα προτιμούσα την (εαρινή) ημερίδα δρόμων και αλμάτων.
 
Top