metafrasi banner

sold shareholder

transcreation89

New member
Save as otherwise agreed in writing by an Investor Majority, if the Beneficial Owner of a Series A Shareholder ceases to hold, sells, agrees to sell, transfers, grants an option over, enters into a voting arrangement in respect of, or otherwise disposes of, directly or indirectly, the shares, voting rights or equivalent or any interest therein in such Series A Shareholder from time to time such that its holding of shares or voting rights or equivalent in such Series A Shareholder (the “Sold Shareholder”) results in a change of Control of such Series A Shareholder (an “Indirect Change of Control”), without preference to any of their other rights or remedies, the Sold Shareholder shall be deemed to have given a Transfer Notice in respect of all its Shares at such time as the Board may determine.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αν θεωρήσουμε ότι «Beneficial Owner of a Series A Shareholder» είναι ο πραγματικός κύριος μετόχου (εταιρείας που κατέχει μετοχές), τότε «Sold Shareholder» είναι «ο πωλούμενος μέτοχος», η εταιρεία με τις μετοχές που πουλιέται (διότι πουλιούνται οι μετοχές της). Αλλά η ερμηνεία μου είναι καθαρά γλωσσική και λογική, και όχι βασισμένη σε εξοικείωση με τη συγκεκριμένη διατύπωση.
 
Καλημέρα! Πραγματικά πρώτη φορά συναντάω αυτή τη σύναψη. Είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται για "sole shareholder" ? (μοναδικός μέτοχος των μετοχών σειράς Α', και άρα Series A sole shareholder). Το λέω γιατί όσες φορές συνάντησα τη σύναψη Sold Shareholder στον γούγκλη επρόκειτο για τυπογραφικό και το σωστό ήταν το sole shareholder. Πχ.:
Vodafone and Largo, the sold shareholder of Wind Hellas, confirm they have agreed to terminate discussions relating to a potential business combination between Vodafone and Wind Hellas. Εδώ (η Largo είναι μοναδικός μέτοχος της Wind)
ή
I live in Scottsdale, AZ and plan to invest in rental properties in several states, and I am not sure if I just need to form the LLC in my home state, or will I need to form the LLC in every state I invest in, considering that I will not be living in the investments and I will purchase the properties in the name of the LLC. Is there one particular state that would allow me to form an LLC that can cover all states (Delaware)? The LLC will be a holding company. I will be the sold shareholder and investor. Εδώ

Αν πάλι είσαι σίγουρη ότι αυτός είναι πράγματι ο όρος, τότε πάω πάσο :)
Καλή συνέχεια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου πέρασε κι εμένα αυτή η σκέψη, αλλά με κλόνισε που το είδα δυο φορές το «sold». Επίσης, δες και όλες τις διατυπώσεις, όπου έτσι κι αλλιώς το περίεργο είναι περισσότερο το «owner of a shareholder», είτε ο μέτοχος είναι sole είτε sold.
 
Πολυ σωστή η σκέψη σου, Νίκελ. Θα πιω καφέ και θα επανέρθω, εκτός αν μας προλάβει η σπινταρισμένη δαιμόνια Παλ! :)
 

transcreation89

New member
Καλημέρα! Έκανα κι εγώ την ίδια σκέψη στην αρχή. Ωστόσο, επαναλαμβάνεται με αυτόν τον τρόπο και σε άλλα σημεία του κειμένου και ο ορισμός που παραθέτω φαίνεται να υποστηρίζει περισσότερο το νόημα «πωλούμενος μέτοχος».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα κι από μένα,
Να πω κατ' αρχάς ότι κι εγώ ήδη από τον τίτλο σκέφτηκα αυτό που λέει η φίλτατη Όλι παραπάνω :) Ωστόσο, όταν διάβασα το πρωτότυπο (που ομολογουμένως είναι κακογραμμένο) κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Το νόημα είναι ότι αν ο πραγματικός δικαιούχος (Beneficial Owner) του Μετόχου που κατέχει μετοχές της κατηγορίας Α (Series A Shareholder) πουλήσει τις μετοχές τις οποίες κατέχει στον εν λόγω Μέτοχο, τότε ο Μέτοχος αυτός (που προφανώς είναι εταιρεία) θεωρείται ότι έχει πουληθεί, πράγμα που επιφέρει τις συνέπες που ορίζονται στη συνέχεια, δηλαδή θεωρείται ότι ο Μέτοχος απευθύνει την ειδοποίηση που αναφέρεται κλπ.

Άρα συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση του Νίκελ («πωλούμενος μέτοχος», ή ίσως και «πωληθείς μέτοχος») :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Είπα «πωλούμενος» επειδή μου έδωσε την αίσθηση του «being sold», για το οποίο, όπως ξέρουμε, οι Εγγλέζοι δεν έχουν διαφορετική μετοχή σε θέση επιθέτου (για να ξέρετε, δηλαδή, πόσο στα όπα-όπα σάς έχει η ελληνική γλώσσα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Όσο για την απόδοση «πωλών μεριδιούχος ή μέτοχος», πιστεύω ότι, εκτός από το γλωσσικό (που δεν μπορούμε να έχουμε εδώ την παθητική μετοχή να αποδίδεται σαν ενεργητική), ο συγκεκριμένος Μέτοχος δεν πουλάει, ο κύριός του πουλάει. Το λέει και το κείμενο: «if the Beneficial Owner of a Series A Shareholder [...] sells».
 
Αφού η διαδικασία μεταβίβασης του ελέγχου μπορεί να πάρει πολλές διαφορετικές μορφές ("...ceases to hold, sells, agrees to sell, transfers, grants an option over, enters into a voting arrangement in respect of, or otherwise disposes of, directly or indirectly, the shares, voting rights or equivalent or any interest therein in such Series A Shareholder..."), θα μπορούσαμε εξίσου καλά να μιλήσουμε για μεταβιβαζόμενο αντί για πωλούμενο μέτοχο. Εκείνο που ξενίζει είναι μάλλον το προσωποποιημένο "μέτοχος" σε αυτά τα συμφραζόμενα. Ξέρω κάποιες ψυχές που θα προτιμούσαν π.χ. να μιλήσουν για "συμμετέχουσα οντότητα" ή "κάτοχο συμμετοχής".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αυτό που μας ξενίζει είναι, όπως λες, ο προσωποποιημένος μέτοχος. Δηλαδή, ενώ δεν μας ξενίζει η φράση «η εταιρεία συμμετέχει ως βασικός μέτοχος», μας φαίνεται περίεργο να πούμε «η πώληση του μετόχου». Από την άλλη, εξίσου σπάνια και περίεργα είναι όλα αυτά και στα αγγλικά. Γιατί είναι υποχρεωτικό να ξεφύγουμε από την απλή και συνταρακτική διατύπωση του πρωτοτύπου — ο πωλούμενος μέτοχος; Wow!
 
Top