metafrasi banner

Silvanus

Silvanus was a Roman tutelary deity of woods and fields.

Πώς τον λέμε; Εκτός από αυτόν, έχω και τη Silvana στο κείμενό μου.

Btw, σας εύχομαι καλό χειμώνα, ή καλό φθινόπωρο. Ό,τι προτιμάτε. Επέστρεψα πριν από 4 μέρες από τις διακοπές, οι οποίες ήταν ελάχιστες. Δεν πρόλαβα καν να ξεκουραστώ. Κεφάλια μέσα, ξανά.

Βλέπω ότι μόλις συμπλήρωσα τα 333 posts. Δεν πιστεύω να συμβολίζει κάτι κακό, ως μισό του 666, ε; :(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το νέτι είναι γεμάτο από τόσους διαφορετικούς Σιλβανούς που, μολονότι δεν βρίσκω τον συγκεκριμένο, θα μου έκανε εντύπωση να μην ήταν κι αυτός Σιλβανός. Για το θηλυκό, εκτός από Σιλβάνα βρίσκω και Σιλβανή (και Σϊλβιες, βέβαια, αλλά πάει μακριά...).

Και ό,τι καλό προτιμάς και για σένα.
 
Ευχαριστώ, Δρ. Αναρωτιόμουν μήπως είχε κάποιο άλλο όνομα (εκτός από το προφανές) που να παρέπεμπε σε δάσος και δένδρα κλπ. Για τους αναγνώστες του πρωτοτύπου θα ήταν εύκολο να καταλάβουν ότι κάθε silvanus και silvana που αναφέρεται στο βιβλίο είναι άνθρωπος του δάσους. Στα Ελληνικά, όμως, αν γράψω Σιλβανός και Σιλβάνα, ο αναγνώστης θα νομίζει ότι είναι ένα απλό όνομα, και δεν θα καταλάβει το λόγο που λέγονται κάποια πράγματα. Ίσως κάνω μια υποσημείωση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν ακούσετε φήμες για Σιλουανό και Σιλουανή (ή για σχέση με Σιληνό — και Σιληνή;), αδιαφορήστε.
 
Αν ακούσετε φήμες για Σιλουανό και Σιλουανή (ή για σχέση με Σιληνό — και Σιληνή; ), αδιαφορήστε.

Λες, έ... :whistle:
Επομένως, το ξεχνάμε και το φιλαράκι του Αποστόλου Παύλου, και μερικούς υπάτους (σαν αυτόν που μνημονεύει εδώ ο Δίων ο Κάσσιος "τὸ ιγʹ ὕπ. Μ. Πλαύτιος Μ. υἱὸς Σιλουανός").

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξανασυζητήσουμε για τα μαρτύρια που προκάλεσε και προκαλεί η διττή (φωνολογικά) χρήση του λατινικού V :confused:.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, για όνομα, δεν είπα να ξεχάσουμε τους αγίους μας. Αλλά δεν είναι τώρα να πούμε Σιλουανό το θεό των δασών και των λιβαδιών. Άσε που έχω και φίλη Σιλβάνα. Αν τη φωνάξω Σιλουανή, θα με αποκηρύξει!
 
Όχι, για όνομα, δεν είπα να ξεχάσουμε τους αγίους μας. Αλλά δεν είναι τώρα να πούμε Σιλουανό το θεό των δασών και των λιβαδιών. Άσε που έχω και φίλη Σιλβάνα. Αν τη φωνάξω Σιλουανή, θα με αποκηρύξει!

Το τελευταίο θα το φοβόμουνα κι εγώ ;) και, σε κάθε περίπτωση, δεν συνιστώ να κάνουμε τις σύγχρονες Σιλβάνες Σιλουανές. Αλλά η θεότητα ήταν σύγχρονη όλων αυτών των ιστορικών προσώπων (μπόλικοι ύπατοι) των οποίων τα ονόματα μεταγράφονταν πάντα από τους ΑΗΠ ως "Σιλουανός". Κι ύστερα τι να κάνουμε, θα συνεχίσουμε με Ουαλεντινιανό και Ουάλεντα, κατά την παράδοση, ή θα περάσουμε στους λογικότερους για το σήμερα Βαλεντινιανούς;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι άσχημα τα στατιστικά του TLG για τον Σιλβανό.

 
Top