metafrasi banner

Second Liners

curry

New member
Στην παραδοσιακή κηδεία της Νέας Ορλεάνης, υπάρχει μια αργή, πένθιμη πομπή, που αποτελείται από τους εξής:
Την μπάντα των χάλκινων, μια προπορευόμενη ομάδα (First Line/ First Liners) που αποτελείται από τους στενούς συγγενείς και μια δεύτερη ομάδα (Second Line/ Second Liners) που αποτελείται από φίλους, περαστικούς κλπ.
Μετά την κηδεία, οι Second Liners (και η μπάντα) το ρίχνουν στην (χαρούμενη) μουσική και στον χορό, επισκέπτονται το σπίτι του μακαρίτη, τα αγαπημένα του μέρη, γενικώς γλεντούν για τη ζωή που έζησε.
Είναι πολύ γνωστό και σημαντικό κομμάτι της πολιτιστικής παράδοσης της πόλης (και του τουρισμού κατ' επέκταση).
Αφού έχω πλέον μάθει τα πάντα γι' αυτούς και δεδομένου ότι στην εκπομπή μας υπάρχει πλήρης επεξήγηση για το ποιοι είναι από τους διάφορους ομιλητές, προβληματίζομαι λίγο για την απόδοση. Προς το παρόν, τους έχω βάλει σκέτα "Ακόλουθους", έτσι, εντός εισαγωγικών. Έχετε καμία καλύτερη ιδέα γιατί το έχω κάψει το σύστημα;
Ξέχασα να σας πω ότι δεν έχω χρονικά περιθώρια, άντε 5-6 ώρες max...
 

nickel

Administrator
Staff member
η «δεύτερη γραμμή» της νεκρικής πομπής (οι «δευτερογραμμίτες», ελετοϊκόν)
οι της προσκολλήσεως
οι συνοδοί της μπάντας
οι εορτάζοντες πίσω από τους πενθούντες
η χορευτική συνοδεία
οι τζαζεμένοι :D
 

curry

New member
Πρώτα από όλα, ευχαριστώ.
Παλάβρα, την πρώτη ομάδα την γράφει κανονικότατα, απλά την αναφέρει. Για τους Second Liners γίνεται όλη η ιστορία! Τελικά, έμεινα στο "Ακόλουθοι" γιατί ταιριάζει και με τη ροή του λόγου του κυρίου που εξηγεί τι γίνεται στις κηδείες.
Και πάλι ευχαριστώ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι εγώ προς τα 'κει το πήγαινα, απλώς σκέφτηκα μήπως το ταίριαζες με το πρώτο.
 
Συνήγορος του διαβόλου σπήκινγκ: Το "ακόλουθοι" δεν δείχνει ίσως ότι είναι "η δεύτερη γραμμή" της νεκρικής γραμμής. Γιατί και οι "της πρώτης γραμμής" ακόλουθοι είναι, αφού ακολουθούν τον νεκρό. Τώρα βέβαια δεν ξέρω και το συγκείμενο... Αυτό του Νίκελ περί "δεύτερης γραμμής" δεν σ' αρέσει; Νομίζω είναι σαφέστερο.
 

Elsa

¥
Οι παρατρεχάμενοι; (ακούγεται υποτιμητικό, βέβαια)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν το κείμενο δεν επιτρέπει να πρωτοτυπήσεις (είτε με νέους όρους σαν τη «δεύτερη γραμμή» είτε με χρωματισμένες περιγραφές), πες κάτι που να συνηθίζεται, π.χ. το «ανώνυμο πλήθος». Στις κηδείες έχουμε «συνοδεία», αυτούς που συνοδεύουν τη σορό, έχουμε και «ακολουθία» (που είναι άλλο πράγμα), αλλά «ακόλουθους» δεν έχουμε με τίποτα.
 

La usurpadora

New member
Δεν είναι ανώνυμο πλήθος, απλώς δεν είναι συγγενείς. Είναι κατά κύριο λόγο φίλοι. Στη συγκεκριμένη περιγραφή, ο ομιλητής δεν αναφέρεται στους σημερινούς Second Liners (που είναι ελαφρώς πατρινό καρναβάλι), αλλά στο τι ήταν 100-150 χρόνια πριν. Ο ομιλητής υπεραναλύει την έννοια του Second Liner, έτσι έχω χρησιμοποιήσει ήδη 4-5 άλλες λέξεις. Απλώς δεν ήθελα να μείνει Second Liner στον υπότιτλο και το Ακόλουθος (πάντα μα πάντα εντός εισαγωγικών) το επιλέγω με τη λογική ότι:
α) δεν ανήκουν στην οικογένεια, άρα τρώνε πόρτα από την πρώτη ομάδα που έχει το φέρετρο
β) είναι στην "ουρά" της πομπής (σαν να ακολουθούν δηλ τη συνοδεία του νεκρού, αυτό χρησιμοποίησα για την πρώτη ομάδα, νομίζω)
γ) νικ, συμφωνώ απόλυτα, αλλά αυτό το είδος κηδείας δεν έχει καμία σχέση με τις κηδείες στον υπόλοιπο κόσμο και είναι κάτι που το τονίζουν μάλιστα, είναι εντελώς μοναδικό αυτό που κάνουν. Είναι αδύνατον να πω ανώνυμο πλήθος (που όπως είπα, δεν είναι κιόλας), εδώ περιγράφεται όλοκληρη ιεροτελεστία.
Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!
 

curry

New member
Και όπως καταλάβατε, είμαι εγώ η αποπάνω.
Το έχω αναφέρει το πρόβλημα προφορικά: κάνω log out στον υπολογιστή στο σπίτι, που χρησιμοποιούμε και οι δυο αδερφές. Κάνω log in με τα δικά μου στοιχεία (τικάρω το remember me), με βλέπω κανονικά (welcome Curry και τα ρέστα) και γράφω κάτι, πατάω submit και ξαφνικά βλέπω ότι έχω ποστάρει ως Usurpadora. Τι γίνεται μ'αυτό; Μιλάμε ότι αυτό συμβαίνει κάθε τρεις και λίγο και όχι μόνο όταν ποστάρω, συνήθως αρκεί ένα refresh και βλέπω ξαφνικά να είμαι συνδεδεμένη ως Usurpadora, ενώ έχω κάνει όλα τα παραπάνω!
 

nickel

Administrator
Staff member
Άλλοι μπερδεύουν τα μπούτια τους και άλλοι τα μπισκοτάκια τους. Και το πρώτο ελάχιστοι εμίσησαν, το δεύτερο μόνο όσοι μοιράζονται υπολογιστή. Η λύση είναι να υπογράφεις το κάθε μήνυμά σου: «Είμαι η Curry και μόλις τελείωσα».
 
Top