metafrasi banner

provided that you are eligible for

nickel

Administrator
Staff member
Αρχίζει η παράγραφος: Provided that you are eligible for ...

Όχι, δεν θέλω να πω «Εφόσον είστε κατάλληλος», ούτε πρόκειται για προσόντα. Αυτά τα «επιλέξιμος» σε κείμενα της ΕΕ δεν τα πάω καθόλου. Ας έρθουμε στα τετριμμένα:

Εφόσον πληροίτε τις προϋποθέσεις... Οι μισοί το γράφουν έτσι, άλλοι το απλοποιούν σε «πληρείτε». (Το δεύτερο αρέσει και στον διορθωτή μου.) Κανένας δεν λέει το παλιό «πληρούτε».
Μήπως να ξεφύγουμε λίγο πια απ' αυτό; Ποια αντέχετε από τα παρακάτω;

α. Εφόσον συγκεντρώνετε τις προϋποθέσεις
β. Εφόσον ικανοποιείτε τις προϋποθέσεις
γ. Εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις
δ. Εφόσον διαθέτετε τις προϋποθέσεις
ε. Εφόσον εκπληρώνετε τις προϋποθέσεις
 
Το τελευταίο δεν μ' αρέσει, γιατί η σημασία του "εκπληρώνω" ξεφεύγει λίγο. Το "διαθέτετε" δεν μ' αρέσει πακέτο με τις "προϋποθέσεις". Δύο "θέσεις" στην ίδια πρόταση μού κάθεται βαρύ. Το "ικανοποιώ" μού ακούγεται κάπως σαν αγγλισμός, είναι ή όχι. Και το πρώτο δεν μ' αρέσει γιατί πιστεύω ότι σαν το "εκπληρώνω" κρατάει απόσταση από την αρχική έννοια. Το "καλύπτω" το θεωρώ μια χαρά, αντιθέτως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,

Ανάλογα και με την περίπτωση, θα μπορούσα να τα αντέξω όλα. Επίσης, μπορεί να δοκίμαζα μια μικρή αντιστροφή: Με την προϋπόθεση ότι συγκεντρώνετε/καλύπτετε/διαθέτετε/κ.λπ. τα απαραίτητα/αναγκαία/κατάλληλα κ.λπ. στοιχεία/προσόντα (που δεν θέλεις)/ποιοτικά χαρακτηριστικά/οτιδήποτε άλλο ζητούμενο...
 
Βάσει ιστορικής χρήσης το (α), και μάλιστα με διαφορά από τα υπόλοιπα. Το (γ) είναι πάντα μια καλή λύση. Από τον κατάλογο λείπει το "ανταποκρίνεστε". Εγώ συνήθως "συγκεντρώνω" προϋποθέσεις, "ανταποκρίνομαι" σε κριτήρια, "καλύπτω" ή "ικανοποιώ" απαιτήσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πολύ ωραίοι. Μα κανείς σας να μην κλάψει το «πληροίτε»...
 
Εγώ μισώ το "πληροίτε". Γιατί ρε μάγκα είσαι το μόνο ρήμα που αντιστέκεται; Είμαι επίσης έτοιμος να παίξω ξύλο με όποιον λέει μπροστά μου "δηλώ" αντί "δηλώνω"
 

nickel

Administrator
Staff member
Και καλό είναι να υπενθυμίσουμε την πολύ εύστοχη παρατήρηση τού Dr Moshe για το πληροίτε:

...Εντούτοις, η εσφαλμένη γραφή *πληροίτε αποτελεί κακό αμάλγαμα, διότι δίνει την εντύπωση ότι έτσι ακολουθείται η αρχαία συναίρεση, πράγμα που ασφαλώς δεν συμβαίνει...
 
Top