metafrasi banner

poking (στο Facebook)

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Σας έχω δύσκολα για σήμερα. Αλλά αυτό πρέπει να είναι εύκολο:
Πώς λέμε το poking στα ελληνικά; (Ναι, δεν θέλω ούτε να το ψάξω.)

Poke
The poke feature is intended to be a poke gesture (similar to "nudge" in instant messaging) to attract the attention of another user. Many Facebook users use this feature to attract attention or say "hello" to their friends. A previous version of Facebook's FAQ gave additional insight into the origin of the feature, stating: "When we created the poke, we thought it would be cool to have a feature without any specific purpose. People interpret the poke in many different ways, and we encourage you to come up with your own meanings." Mark Zuckerberg during a live Facebook webinar.
There are several applications on Facebook which extend the idea of the poke feature by allowing users to perform other actions to their friends—such as "kick" or "wave to". People often reciprocate pokes back and forth until one side gives up, an event known as a "Poke War".

http://en.wikipedia.org/wiki/Facebook_features
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ θα το είχα ονομάσει "σκούντημα" ή "σκουντιά", αλλά προφανώς πρέπει να απαντήσουν όσοι έχουν το Facebook στα ελληνικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ! Αυτό φαντάστηκα κι εγώ από το nudge. Πάντως, σκουντοπόλεμο δεν βρήκα για τον συναρπαστικό Poke War. Σκουντούφλα, μήπως;
:)
 
Με ενημερώνουν ότι πριν από λίγο καιρό άλλαξε η μετάφραση του poke σε "σκούντηγμα" (πιο σωστό δεν είναι; )
 

nickel

Administrator
Staff member
Με ενημερώνουν ότι πριν από λίγο καιρό άλλαξε η μετάφραση του poke σε "σκούντηγμα" (πιο σωστό δεν είναι; )
Τι θα πει αυτό; Ότι μπήκε νέος επιμελητής και έκανε σκούντηγμα το σκούντημα; Πραγματικά, έχουν όρεξη μερικοί επιμελητές... Αντιλαμβάνομαι ότι σκεφτόταν το τραβάω > τράβηγμα (ΠαπΛεξ: ΕΤΥΜΟΛ. < θ. τραβηξ- τού αορ. τράβηξα τού τραβώ + κατάλ. -μα (πρβλ. ζούληγ-μα, ρούφηγ-μα)]), αλλά το σκούντημα έχει ιστορία και το 'χει κι ο Ελύτης:

Εκεί που πρώτα εκατοικούσε ο ήλιος,
Που με τα μάτια μιας παρθένας άνοιγε ο καιρός,
Καθώς εχιόνιζε απ' το σκούντημα της μυγδαλιάς ο αγέρας,
Κι άναβαν στις κορφές των χόρτων καβαλάρηδες...

http://www.elytis.edicypages.com/526351158870/529982158870
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για την ακρίβεια, στη δεξιά στήλη, θα δείτε την ειδοποίηση: Ο χρήστης Τάδε σας σκούντηξε.

Στην αριστερή στήλη, όμως, ο αντίστοιχος όρος είναι Σπρωξίματα:

 

Attachments

  • Sproximata.JPG
    Sproximata.JPG
    14.1 KB · Views: 446

nickel

Administrator
Staff member
Για την ακρίβεια, στη δεξιά στήλη, θα δείτε την ειδοποίηση: Ο χρήστης Τάδε σας σκούντηξε.
Εντάξει, και με το πηδάω αορίστως λέμε πήδηξα, αλλά αυτό που βλέπουμε κάθε μέρα (μαζί με τη Ρόδο) είναι πήδημα.
 
Top