Phishing για πολύ ψάρια

nickel

Administrator
Staff member
Έγραφε χτες ο Στέφανος Κασιμάτης στην Καθημερινή για την Κίνηση Φίλων ΓΑΠ (και θα πρέπει να έχουν γράψει κι άλλοι, γιατί προχτές οι ίδιοι ισχυρίζονταν «Και όμως είμαστε αυθεντικοί!» (αυθεντικοί τι;). Δεν ξέρω αν είχαν (όπως γράφει ο Κασιμάτης) ζητήσει λεφτά στα πρώτα ηλεμηνύματα που έστειλαν (το μήνυμα που πήρα εγώ δεν ζητούσε λεφτά) — μόνο υπογραφές φαίνεται να μαζεύουν, που από μόνο του απαιτεί αυτό που στη μυθιστοριογραφία λέγεται «suspension of disbelief». Με την ευκαιρία αυτού του ηλεμηνύματος, ο Κασιμάτης έπιασε και τις άλλες ηλεταχυδρομικές απάτες:


Σκέπτομαι όμως και μία τρίτη εκδοχή, πέραν της πλάκας ή της απάτης. Αφού η «κίνηση» ζητούσε και την οικονομική συνδρομή των ενδιαφερομένων -και μάλιστα σε δολάρια ΗΠΑ- μπορεί να ήταν ένα επιστημονικό πείραμα για τη μέτρηση της ευήθειας, με βάση την κλίμακα του δολαρίου: από τα 2 ώς τα 100. Δεν θα με εξέπληττε καθόλου, φέρ’ ειπείν, αν η δίωξη του ηλεκτρονικού εγκλήματος ανιχνεύσει πίσω από την υπόθεση αυτή έναν υπολογιστή εγκατεστημένο σε πανεπιστημιακό τμήμα ψυχολογίας...

Υπάρχει, ωστόσο, και η παράμετρος της ορθογραφίας. Κατά κανόνα, κείμενα τα οποία διαδίδονται μέσω του Διαδικτύου και αποσκοπούν στην εξαπάτηση για τον προσπορισμό οικονομικού οφέλους είναι όχι απλώς ανορθόγραφα και ασύντακτα, αλλά τερατωδώς ασυνάρτητα. Ο λόγος είναι ότι, συνήθως, οι απατεώνες είναι ξένοι και στήνουν την απάτη τους από την ασφάλεια μιας πόλης που μπορεί να βρίσκεται σε άλλη ήπειρο. Βεβαίως, το ότι δεν τους περνάει από το νου μήπως τα γλωσσικά λάθη προδώσουν τις αληθινές προθέσεις τους τους κατατάσσει αυτομάτως στην κατηγορία των ηλιθίων που ψαρεύουν για πανηλιθίους.

Ιδανικό παράδειγμα, εν προκειμένω, είναι το mail που έλαβα στις 21 Φεβρουαρίου, διά του οποίου κάποιοι επιτήδειοι επιδιώκουν να αποσπάσουν τα προσωπικά στοιχεία του παραλήπτη, με το δέλεαρ της χορήγησης δανείου. Θαυμάστε ελληνικά: «Μήπως χρειάζεστε ένα δάνειο; Μπορώ να χειριστεί τις οικονομικές ανάγκες σας με λιγότερο αποπληρωμής. Το πρόβλημα είναι ο λόγος που χρηματοδοτεί μόλις το 2 τοις εκατό. Οποια και αν είναι οι περιστάσεις, το ίδιο απασχολείται, συνταξιούχος, έχουν μια κακή πιστοληπτική ικανότητα, μπορούμε να βοηθήσουμε». Στη συγκεκριμένη περίπτωση, απόδειξη της απύθμενης βλακείας του απατεώνα είναι ότι υπογράφει την επιστολή ως «Mario Puzo». (Σημειωτέον ότι, αν ακολουθήσουμε τους κανόνες της ιταλικής, το ψευδώνυμο «Ρuzo» προφέρεται με τον τρόπο του εθνικού μας ήρωα Γεωργίου Καραϊσκάκη, αν με εννοείτε...) [Αν δεν τον εννοείτε, εδώ.]

Συνεπώς, για να συνδέσω όλα αυτά μαζί και να τελειώνουμε, συμπεραίνω ότι οι εμπνευστές της «κίνησης ΓΑΠ», ανεξαρτήτως των προθέσεών τους, είναι Ελληνες. (Και, περιττόν ειπείν, η απουσία λαθών αποκλείει την εκδοχή να ενεπλάκη αυτοπροσώπως ο Γιώργος στη σύνταξή της...)


Κρατάω το ζουμί: Στην υπόθεση του phishing, ηλίθιοι ψαρεύουν για πανηλίθιους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νέα προσπάθεια άγρας απρόσεχτων, άσχετων και/ή ηλίθιων:

Για λόγους ασφαλείας η πιστωτική 5892 - XXXX - XXXX - XXXX έχει αποκλειστεί.
Αν είστε ο ιδιοκτήτης αυτής της πιστωτικής κάρτας, ακολουθήστε τις παρακάτω
σύνδεσμο και να επιβεβαιώσετε τα στοιχεία σας για να ξεκλειδώσετε την κάρτα.


Εννοείται πως πολλές MasterCard Debit της Εθνικής από 5892 αρχίζουν (μέχρι και στη βίκι το βρίσκεις), οπότε τα χηναρούδια θα την πατήσουν μεγαλοπρεπώς... Ο μεταμφιεσμένος λίνκος που 'χει πιο κάτω το μήνυμα, εκτρέπει το θύμα κάπου στην Ουγγαρία.

ΥΓ Η εκδότρια τράπεζα μιας πιστωτικής εντοπίζεται πανεύκολα: http://www.issueridentificationnumber.com/
 
Έλαβα προσφάτως ένα διαμαντάκι.

From: Mr. Ban Ki-Moon [[email protected]]
To: undisclosed recipients
Cc:
Subject: YOUR COMPENSATION FROM UNITED NATIONS 2012

Attn Beneficiary,

We are writing to notify you that United Nations (UN) after series of meetings for the past 3 days which just ended today. UNITED NATIONS IN Affiliation with WORLD BANK have agreed to compensate you with the sum of $800,000,00usd, for self support. And people that have been victim of Horician & Flood disasters, Earthquake in any part of the world.

And includes every foreign contractors that may have not received their contract, inheritance & lotto sum, and people that have had an unfinished transaction or international businesses that failed due to Government problems etc. We found your name in the list of those who are to benefit from these compensation exercise and that is why we contacted you.

Stop any further communication with your local representative or any officials, department whom may call you or email concerning this payment of your fund $800,000,00usd Contact Ambassador James Knight of United States of America in Benin Republic as soon as possible. Call Ambassador James Knight on phone 00 229 97 066 2111 and write him on his email address: [email protected]

You are advised to contact our representative in Benin, Ambassador James Knight of United Nation in Benin Republic to send you, your ATM MASTER CARD $800,000,00usd, Which you will be withdrawing $5,000 usd every day from any atm machine over there in your country, contact Ambassador James Knight Today to avoid delay, Send him 1. You full Name, 2.Address, 3.Phone, 4.Age,5.Your ID 6.Occupation.

Below is the Contact Information,

Ambassador James Knight
Email: [email protected]
Telephone: 00 229 97 066 2111

Remember you will bear the cost of the shipment of your Atm Master Card, which will not be more than €100 Euro, Contact Ambassador James Knight , He must send your ATM VISA CARD $800,000,00,usd to your address as you will provided, .This is urgent Call Ambassador James Knight on phone 00 229 97 066 2111, Hoping to hear from you as soon as you received your card.

Regards,

Mr. Ban Ki-Moon
UN General Secretary (United Nations)
Email: [email protected]
http://www.un.org/sg/biography.shtml
(μα, ποιος μπορεί να είναι τόσο βούρλο ώστε να πιστέψει ότι του γράφει ο Μπαν Κι Μουν αυτοπροσώπως; )
 

nickel

Administrator
Staff member
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Φαίνεται πως κάποιοι παρακολούθησαν τα μαθήματα που διαφημίζονται στο αποπάνω Hoaxford Fraudiversity :D, αλλά μάλλον δεν αποφοίτησαν summa cum laude, αλλά summa cum laughe (with out dis tinction, with a laughable diction):


What a piece of work is a man, how gobbling in unreason, how finite in his faculties, in form and moving how express and admirable, in action how like a sucker, in apprehension how like a sod... :rolleyes:
 

Attachments

  • GORDON ELDON.jpg
    GORDON ELDON.jpg
    87.8 KB · Views: 166

daeman

Administrator
Staff member
...
Από το σημερινό ηλεδελτίο του Κουίνιον:

Beware of the invitation
One form of online confidence trick is aimed at scientists and technologists, always eager because of the pressure to publish to take up invitations to present a paper at a prestigious conference. E-mail messages and websites advertise a conference in their field with a personal invitation to take part, subject only to the usual conference registration fee. A gullible booker finds too late that the conference doesn’t exist — it’s a scamference. The term dates back to the middle of the last decade.

Μουφοσυνέδριο ;-)

 
Φίλοι μου, έχω μια απορία, και συγχωρήστε την αφέλειά μου. Συνέβη το εξής:

Προσπαθώ να πουλήσω κάποια παλιά έπιπλα του παππού μου και του θείου μου. Έβαλα λοιπόν κάτι αγγελίες εδώ κι εκεί, μεταξύ άλλων για μια μικρή ραφιέρα με τζάμι μπροστά, κι έβαλα και τιμή 150 ευρώ. Μου ήρθε λοιπόν από τη διεύθυνση [email protected] το εξής μήνυμα:
HOW MUCH?
Λίγο κουλό το βρήκα έστω και μόνο επειδή ήταν τόσο λακωνικό, αλλά απάντησα, και μου ήρθε το εξής:
My name is Michael Femi , I am interested in buying your item I saw in internet am Justice from Canada,I want an item urgently and get back to me with the total cost of the item plus shipping cost to Nigeria, which i
want to buy for my wife as a gift a presentation, as I am willing to do this quickly because of the urgency . I will make my payment by bank transfer which, as I said is reliable and secured.Sokindly send me your full name and bank details, so I can do the payment. i will wait your reply as soon as possible .

And here is the account information required for payment ::
BANK NAME ::
ACCOUNT NUMBER ::
Name of account holder ::
SWIFT and IBAN CODE ::

HERE IS THE SHIPMENT ADDRESS

Name: BABATUNDE ADEWALE IDOWU
Address :No 1 irebami
City : ijebu
State : Ogun
Zip code : 234037
Country : Nigeria

am waiting to read from you as soon as possible you can also add me on messager list at [email protected]

Thanks
Justice Femi
Τώρα αυτό πρέπει να είναι μούφα. Σιγά μη θέλει μια ραφιέρα αντίκα από την Ελλάδα, και μάλιστα επειγόντως, τι να την κάνει; Ας πάρει τουλίπες στη γυναίκα του, πιο φθηνά θα του έρθει. Δεν απάντησα λοιπόν, αλλά έχω μια απορία: αυτός τι όφελος θα είχε αν του έστελνα τα στοιχεία μου; Πώς θα μπορούσε να με εξαπατήσει; Έχοντας μόνο τον αριθμό λογαριασμού μου, θα μπορούσε να σηκώσει λεφτά;
 
Δεν θα σε πλήρωνε. Το λέω εκ πείρας. Έχω φίλο που πουλάει βιντεοπαιχνίδια μέσω Ίντερνετ και έχει αραιά και πού παραγγελίες από Νιγηρία. Απλά τούς στέλνεις το αντικείμενο και δεν πληρώνουν. Είναι ό,τι ψάρια πιάσουν. Παίζει να έχω δει και το συγκεκριμένο όνομα. Αγνόησέ το.
 
Καλά, ήδη τον αγνόησα, έχει περάσει κάμποσος καιρός, απλά έμεινα με την απορία.
Μα, σιγά μην έστελνα το αντικείμενο χωρίς να έχω πληρωθεί πρώτα! Αυτό δηλαδή περίμενε;
Ακόμη κι έτσι, σιγά το κέρδος που θα είχε, μαζεύοντας τζάτζαλα από τις αγγελίες! Μα βγάζει κέρδος αυτός ο άνθρωπος;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όπως μάς διδάσκει το eBay, ποτέ δεν στέλνουμε τίποτα σε κανέναν πριν μας το πληρώσει. Γι' αυτό υπάρχει και το paypal, και δεν χρειάζεται να δώσουμε ποτέ τα δικά μας τραπεζικά στοιχεία -- ή αριθμούς πιστωτικής κάρτας, όταν είμαστε αγοραστές.
 
Καλά, ήδη τον αγνόησα, έχει περάσει κάμποσος καιρός, απλά έμεινα με την απορία.
Μα, σιγά μην έστελνα το αντικείμενο χωρίς να έχω πληρωθεί πρώτα! Αυτό δηλαδή περίμενε;
Ακόμη κι έτσι, σιγά το κέρδος που θα είχε, μαζεύοντας τζάτζαλα από τις αγγελίες! Μα βγάζει κέρδος αυτός ο άνθρωπος;

Είπαμε· ό,τι phishes πιάσουμε. Οτιδήποτε δωρεάν είναι κέρδος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
http://www.car.gr/information/simboulos/

Προσοχή στα SMS που στέλνουν απατεώνες απο το εξωτερικό που θέλουν δήθεν να αγοράσουν το όχημά σας χωρίς παζάρια και χωρίς να το δούνε, θέλοντας να πληρώσουν μέσω PAYPAL . Απατεώνες δημιουργούν ένα κόντο με μια πιστωτική κάρτα. Μετά σας στέλνουν τα χρήματα για το αυτοκίνητο και μόλις πάρουν το αυτοκίνητο λένε στην τράπεζα της πιστωτικής κάρτας να κάνουν ακήρωση της πληρωμής. Σκοπός τους είναι να σας πάρουν τα έξοδα μεταφοράς δηλ. τα 800 εως 2000 ευρώ που σας τα έχουν τάχα προκαταβάλει και τα οποία πρέπει να τα πληρώσετε εσείς κατευθείαν στην μεταφορική εταιρεία. Τα χρήματα αυτά, της μεταφοράς, αν τα στείλετε θα τα χάσετε. Σας απειλούν μάλιστα ότι θα σας κάνουν μήνυση. Αν δεν μπούν τα λεφτά στην τσέπη σας, αν δεν εισπράξετε τα χρήματα, μην πιστεύετε τίποτα και κανέναν. Διαβάστε παρακάτω την μαρτυρία ενός μέλους μας --------------- "Κάποια στιγμή στην ημέρα δέχτηκα ένα sms μέσω κάποιου site αποστολής sms(hok.bik) ότι κάποιος έχει δει την αγγελία μου στο car.gr και σε περιπτωση που δεν το έχω πουλήσει να του στείλω e-mail για πρόσθετες πληροφορίες. Το μύνημα ήταν στα αγγλικά και το όνομα ξένο. Μετά από κάποιες λίγες ερωτήσεις που μου έκανε για την κατάσταση του αυτοκινήτου, και κάποια παζάρια, μου ανέφερε ότι θέλει να το αγοράσει. Αφού τον ρώτησα πως θα γίνει αυτό αν αυτός είναι στο εξωτερικό, αυτός μου απάντησε ότι τώρα βρίσκεται στις Βερμούδες και θα γίνει η μεταφορά από καποιον άλλο και να μην με απασχολεί οποιαδήποτε διαδικασία και έξοδο μεταφοράς καθώς θα το καλύψει αυτός. Μετά με ρώτησε εάν έχω λογαριασμό Paypal για να μου βάλει τα λεφτά εκεί. Του απάντησα ναι και του έδωσα τον αριθμό. Μέσα σε λίγα λεπτά είχα e-mail από Paypal ότι μου κατατέθηκαν τα λεφτά του αυτοκινήτου συν 800 ευρώ για την εταιρεία μεταφοράς. Μάλιστα στο e-mail έλεγε ότι επειδή το ποσό κατάθεσης είναι μεγάλο, και προκειμένου να εξασφαλιστεί ο αγοραστής ότι θα πάρει το αυτοκίνητο θα έπρεπε εγώ να καταθέσω τα λεφτά μεταφοράς σε έναν λογαριασμό Western Union στην Αγγλία και μετά θα μπορούσα να εισπράξω τα λεφτά της κατάθεσης. Επειδή είμαι λίγο πιο προχωρημένος χρήστης Η/Υ διαπίστωσα ότι το e-mail του Paypal ήταν καλά καμουφλαρισμένο και στην πραγμάτικοτητα είχε σταλεί από μια άλλη διευθυνση Gmail. Δηλαδή απάτη.. Μάλιστα στο e-mail ανέφερε ότι σε περίπτωση που έχω την οποιαδήποτε απορία μπορώ να κάνω reply και ενώ θα φαινότανε ότι κάνω στο paypal, στην πραγματικότητα θα έκανα πάλι σε αυτόν. Θα έπερνε δηλαδή κάποιος τα 800 ευρώ μέσω Western Union και μετά καπνός.Eκανα προωθηση στο paypal το μηνυμα ως υποπτο και με ενημερωσαν πως οντως ειναι απατη.Δεν ειχαν μπει στο λογαριασμο μου χρηματα και ουδεποτε το paypal ζητησε να γινει καταθεσει απο εμενα στην western union."
 
Επ' αυτού, να θυμάστε πάντα, όταν σας κάνουν κατάθεση στο paypal, να μπαίνετε μόνοι σας στο paypal από καθαρό tab.
 

SBE

¥
Εμένα θα μου χτυπαγαν καμπανάκια με το που θα έβλεπα την Paypal να σε στέλνει στη Western Union. Και φυσικά το γεγονός ότι το πέιπαλ δεν σου στέλνει ποτέ οδηγίες κλπ.
Ίσως να έχει δίκιο ο τυπος που λέει ότι όλα αυτά προορίζονται επίτηδες για χαζούς και απονήρευτους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
"Κάποια στιγμή στην ημέρα δέχτηκα ένα sms μέσω κάποιου site αποστολής sms(hok.bik) ότι κάποιος έχει δει την αγγελία μου στο car.gr και σε περιπτωση που δεν το έχω πουλήσει να του στείλω e-mail για πρόσθετες πληροφορίες. Το μύνημα ήταν στα αγγλικά και το όνομα ξένο. Μετά από κάποιες λίγες ερωτήσεις που μου έκανε για την κατάσταση του αυτοκινήτου, και κάποια παζάρια, μου ανέφερε ότι θέλει να το αγοράσει.
Τέτοιο μήνυμα έστειλαν και στη μαμά μου όταν πουλούσε το αυτοκίνητό της. Μου το έδειξε γιατί της έκανε εντύπωση που ήταν στα αγγλικά, και εγώ της είπα να το αγνοήσει. Ήμουν σίγουρη ότι είναι απάτη, γιατί σιγά να μην συμφέρει κάποιον που είναι στην Αγγλία να πάρει αυτοκίνητο από την Ελλάδα, να πληρώσει τα έξοδα μεταφοράς, και τους σχετικούς δασμούς για την εισαγωγή του οχήματος στη χώρα - χάθηκαν τα Βόξαλ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το πιο πιθανό είναι να έχουμε απάτη σαν αυτή που περιγράψαμε στο άλλο νήμα, το advance fee fraud, μόνο που δεν γίνεται για μετάφραση αλλά για άλλου είδους δοσοληψία. Λέει η Wikipedia στις «νιγηριανές» απάτες:

Many scams involve the purchase of goods and services via classified advertisements, especially on sites like Craigslist, eBay, or Gumtree. These typically involve the scammer contacting the seller of a particular good or service via telephone or email expressing interest in it. They will typically then send a fake check written for an amount greater than the asking price, asking the seller to send the difference to an alternate address, usually by money order or Western Union. A seller eager to sell a particular product may not wait for the check to clear, and when the bad check bounces, the funds wired have already been lost.
 

Zazula

Administrator
Staff member
To link απ' το car.gr έχει κι άλλα, Νίκελ. Αυτό που παρέθεσα εγώ παραπάνω δεν έχει να κάνει με αποστολή έτσι τυχαία μεγαλύτερου ποσού, αλλά μεγαλύτερου ποσού το οποίο υποτίθεται αντιστοιχεί στα έξοδα αποστολής. Άρα δεν σου ζητά πίσω τη διαφορά, αλλά να αποδώσεις και καλά τα έξοδα αποστολής στη μεταφορική. Είναι ο ίδιος κατά βάση μηχανισμός αλλά με καλύτερη "τεκμηρίωση" του γιατί πρέπει να στείλεις κάπου εσύ, δηλαδή ο πωλητής, λεφτά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι τίποτα, πρωινή παρεξήγηση. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο είχα μείνει στο #30, δηλαδή ότι η συζήτηση αφορούσε πώληση αντικειμένου για το οποίο δεν θα πάρουμε ποτέ τα λεφτά μας. Είναι όλες αυτές οι περιπτώσεις αρκετά πιο περίπλοκες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μέιλ με τίτλο ανολοκλήρωτο (που σ' αφήνει να σκεφτείς μοναχός σου διάφορα...): :devil:

Είμαι η κ. Ellen.M. Περισσότερα, Α αφιερωμένο Δούλος του Θεού. Έχω ένα ίδρυμα / Estate ανολοκλήρωτο {αξίας $ 2,142,728.00 δολάρια ΗΠΑ} και πρέπει να σας βοηθήσει να το τελειώσω, λόγω της υγείας μου, τα πάντα είναι διαθέσιμα επικοινωνήστε μαζί μου μέσω e-mail: hlpfundation1@κλπ
 
Top