metafrasi banner

payoff = (climax) κορύφωση

Τα δικά μου συμφραζόμενα (που αναφέρονται σε έναν συγκεκριμένο αριστοφανικό στίχο):

For one thing, to call line 104 a ‘joke’ obscures the fact that this is a line with at least four successive comic beats in it, which between them deliver five or more distinct payoffs.

Και ανάλογες χρήσεις της λέξης από κείμενα στο διαδίκτυο:

Σίγουρα έχει κι αυτό το ενδιαφέρον του και δεν κάνει το σενάριο κακό, όμως προσωπικά θεωρώ ότι όταν παίζεις τόσο πολύ με την υπομονή του θεατή πρέπει τουλάχιστον να δίνεις ένα δυνατό payoff. (1)

...τόσες επαναλαμβανόμενες σκηνές με την Έιμι Πόλερ και τον Τζον Σλάτερι (παρά το σπουδαίο payoff με την ατάκα της Πόλερ πως «είμαι βέβαια μόνο 16»),... (2)

Είχα σκεφτεί την "ανταμοιβή", αλλά δεν μου αρέσει. Πώς σας φαίνεται η "απολαβή" στην πρώτη σημασία της; Αλλά ούτε αυτή με γοητεύει μέσα στις προτάσεις μου. Εκτός αν είναι θέμα συνήθειας.

απολαβή
Η ωφέλεια, η ικανοποίηση, ευχαρίστηση από κτ υλικό ή πνευματικό, το κέρδος που αποκομίζει κάποιος από κτ (ΜΗΛΝΕΓ)
 

pontios

Well-known member
For one thing, to call line 104 a ‘joke’ obscures the fact that this is a line with at least four successive comic beats in it, which between them deliver five or more distinct payoffs.
payoffs = possible punchlines = πιθανές καταληκτικές ατάκες;
πέντε ή περισσότερες πιθανές καταληκτικές ατάκες = five or more distinctive payoffs (more or less);

a payoff is a punchline that you need to figure out for yourself? ... and, I'm guessing, the punchline itself is the reward (or payoff) here ... for (the effort of) working it out?
 
Last edited:

pontios

Well-known member
As an analogy:
Just as there's a "payoff moment" (a sense of accomplishment, even a smile on your face) when you figure out a cryptic crossword clue ... I think the cryptic setup του συγκεκριμένου αριστοφανικού στίχου delivers a similar "payoff moment" or moments (when you figure out the punchlines and derive all the intended humour).
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Μάλλον η κορύφωση, που λέει και ο ανεπίψογος.

OED:
The climax or dénouement of a story, play, etc.; the point or crux of a story, etc. Cf. pay-off line (sense 5 below).

1947 Wodehouse Full Moon vii. 141 A raconteur of established reputation expects something better than silence when he comes to the pay-off of one of his best stories. 1962 W. Nowottny Lang. Poets Use iv. 96 Marvell's poem has its ‘pay-off’ in the ambiguity of the da capo with which the poem comes to a conclusion. 1969 Listener 15 May 698/1 Some failed even to detect the snook being cocked at them in Mary's climactic confession that she'd ‘always worry about Jim’—a pay-off one could take nostalgically or ironically.
Special combs.: pay-off line, the point of a story; the ‘punch-line’ of a story, limerick, etc.;
 
Σας ευχαριστώ όλους. Η "κορύφωση" όντως ταιριάζει πολύ, αλλά το σκέφτομαι ακόμα, γιατί έχω και το "climax", π.χ. στη φράση
"... the escalation of comic beats towards a climax". Επίσης, έχω την αίσθηση ότι στα αγγλικά το "payoff" δίνει την έμφαση στον θεατή/ακροατή, προς την κατεύθυνση που λέει ο pontios, μια "ανταμοιβή" του θεατή. Θα το βασανίσω λίγο ακόμη...
 

cougr

¥
Πώς σας φαίνεται η "απολαβή"....

Νομίζω είναι καλό. Αν σκεφτούμε ότι το payoff ακολουθεί ή προκύπτει ως συνέπεια του planting (plant and payoff), ίσως θα μπορούσε να αποδοθεί ως απολαβή (όπως λέμε, για παράδειγμα, απολαβή του αποτελέσματος και του καρπού)

Edit: ή απολαβή των καρπών.
 
Νομίζω είναι καλό.
Τελικά δεν είναι καλό, όμως, μέσα στα εκάστοτε συμφραζόμενα... Αντίθετα, η "κορύφωση", που απομακρύνεται μεν από αυτή τη σημασία, έχει το θετικό ότι ταιριάζει αβίαστα σχεδόν παντού.
 

cougr

¥
Ίσως δεν υπάρχει καλύτερος όρος αντιστοιχίας στα ελληνικά, πάντως η κορύφωση (climax) δεν αντιστοιχεί ακριβώς στο payoff.
To climax είναι απλώς ένα είδος του payoff. Ένα μυθιστόρημα ή ένα έργο μπορεί να έχει πολλαπλά payoffs αλλά όχι πολλαπλές κορυφώσεις.

PAYOFFS: WHAT ARE THEY?

Other terms for “payoff” include reveals, discoveries, revelations, surprises, epiphanies, twists, reversals….

...1. Payoff: The umbrella term for anything that has been set up and is now fully realized....Setups and playoffs
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια κορύφωση is its own reward. (Κάτι δικά μου, μη μου δίνετε σημασία...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν θέλουμε να παραμείνουμε στην δεξαμενή δόκιμου λεξιλογίου, η κωμική ανατροπή είναι ο μόνος άλλος όρος που θα μου πήγαινε εδώ. Όχι τόσο οι αποκαλύψεις. Και οπωσδήποτε όχι η απολαβή.
 

pontios

Well-known member
Good link, cougr (re: setups and payoffs).

I think I had five or more distinct "aha moments" while I was reading it.

(Aha moments wasn't mentioned in your link, but it just came to me).

Aha moments (or some such) = payoffs?

or funny aha moments (more specifically, here) = payoffs

I know you can have "multiple aha moments," anyway.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Φιρί φιρί το πάτε να καταλήξουμε σε «στιγμές» πάλι. :-) Κωμικές στιγμές.
 

pontios

Well-known member
... περα από τις κωμικές στιγμές ...

epiphany (from the ancient Greek ἐπιφάνεια, epiphanea, "manifestation, striking appearance") is an experience of a sudden and striking realization.

... five (or more) distinct comic epiphanies, five (or more) distinct funny realisations ... or five (or more) distinct funny aha moments?
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα χαρώ κι εγώ όταν βρει κάποιος καλή απόδοση και για το aha moment και για τη συγκεκριμένη σημασία του epiphany.
 

pontios

Well-known member
comic epiphanies, funny realisations, funny aha moments = αστείες συνειδητοποιήσεις, κτλ ... ;
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Θα ήταν καλό οι προτάσεις που κάνουμε να έχουν ένα τουλάχιστον εύρημα σε πηγές με αξιόπιστα ελληνικά (σίγουρα όχι σελίδες μηχανικής μετάφρασης με διεύθυνση που αρχίζει από el. ή gr. ή λήγει σε .ru). Αν κάνουμε προτάσεις για εντελώς καινούριους όρους, θέλει ακόμα περισσότερη προσοχή — να πείθουμε εμείς τον μεταφραστή ότι του κάνει ο όρος για να πείσει κι αυτός με τη σειρά του τους αναγνώστες του.
 

pontios

Well-known member
... ένα τελευταίο και σας καληνυχτώ!
payoff = στιγμή συνειδητοποίησης;
 
Top