metafrasi banner

muzak

La usurpadora

New member
Πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα, και αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας.

Ως muzac, το urban dic ορίζει την (ηλίθια) μουσική που ακούγεται στα ασανσέρ. Αν δεν κάνω λάθος, αυτές οι μουσικές δεν έχουν λόγια.

Στην φράση μου, ο ήρωας μπαίνει σε ένα ασανσέρ που παίζει την muzac εκδοχή ενός διάσημου κομματιού.

Σκεφτόμουν να το αποδόσω ως "γλυκανάλατη/ξενέρωτη διασκευή (του κομματιού τάδε)", αλλά το ερμηνεύω αρκετά βάσει του προσωπικού μου γούστου και φοβάμαι πως συρρικνώνω πολύ την αρχική έννοια.

Από την άλλη, αν το περιφράσω, γίνεται σιδηρόδρομος και νιανιά.
Έχετε καμιά ιδέα;
 
Στα αγγλικά έχει αρνητική χροιά; Αν ναι, τότε βάλε "ξενέρωτη", μην χολοσκάς! Αν πάλι δεν έχει αλλά το συγκείμενο μιλάει για τον τύπο που μπαίνει στο ασανσέρ, τότε νομίζω ότι το muzac μπορείς να το κάνεις και γαργάρα... Έτσι νομίζω δηλαδή...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χμ. Κυκλοφορεί αρκετά το «μουσική ασανσέρ». Εμένα μου θυμίζει μουσική ρεσεψιόν πλοίου πάντως, περιμένω συνεχώς να ακούσω «ο καπετάνιος και το πλήρωμα σας καλωσορίζουν στο ταξίδι για [...]»

έδιτ: άκουσε το [τάδε κομμάτι] διασκευασμένο για μουσική ασανσέρ, σε διασκευή μουσικής ασανσέρ, σε βερσιόν μουσικής ασανσέρ.
 

Elsa

¥
Εγώ την έλεγα πάντα μουσική οδοντιατρείου (ο καθείς με τις εμπειρίες του...:rolleyes: )
Γιατί να μην την πεις ξενέρωτη ορχηστρική μουσική ή ξενέρωτη διασκευή του τάδε κομματιού;

Πάντως η μουσική ασανσέρ εμένα μου φαίνεται σαν μουσική που ανεβοκατεβαίνει! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Προσάρμοσα τον τίτλο (με ορθογραφία musak) μια και πρόκειται για εμπορική επωνυμία, πρώτα απ' όλα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Elevator_music
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=muzak

Πρόσθετες προτάσεις:
μελιστάλαχτη
αποστειρωμένη
άχρωμη, άοσμη και άγευστη
καταναλωτική εκδοχή / εκδοχή για ευρεία κατανάλωση
 

La usurpadora

New member
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις όλων!
@elsa : μου παρακολουθείς το πισί μήπως; χοχοοχ
@nickel: ευχαριστώ πολυ, κάτι τέτοια νομίζω ότι ήθελα.
 
Εμένα πάλι μου θυμίζει μουσική για καράβια. Στο σαξόφωνο ο Κατσαρός.

Βέβαια, ότι θες μπορείς να συναντήσεις, π.χ. η Ελληνική πρεσβεία στο Λονδίνο παίζει Καραίνδρου και Χατζιδάκι (στην αναμονή του τηλεφώνου):eek: ):eek: :eek:
 

Elsa

¥
Ψιλο-σχετικό: Στο γραφείο, όταν κάποιος πιάνει στο ραδιόφωνο τον Galaxy, εξαιτίας των γλυκανάλατων κομματιών, λέμε οτι ακούμε πάλι σταθμό εμμηνόπαυση...:p
(χωρίς παρεξήγηση, ε; )
 

curry

New member
Χαλί; Δεν το λέμε και μουσική-χαλί;

edit: αντιγράφω από εδώ.

Η αισθητική άποψη του δίσκου αυτού είχε μεγάλες συνέπειες στον τρόπο πρόσληψης και χρήσης της μουσικής τα επόμενα χρόνια. Η ιδέα της ένταξης της μουσικής σε ένα περιβάλλον, και όχι της προβολής της σαν ένα ξεχωριστό αισθητικό γεγονός, φέρει την ευθύνη για την εξάπλωση της μουσικής σε χώρους κατ' εξοχής "άμουσους" έως τότε. Μουσική για ασανσέρ, εστιατόρια, αεροδρόμια (εκείνη την εποχή μάλιστα ο δίσκος "δοκιμάστηκε" για το σκοπό που υποδηλώνει ο τίτλος, σε κάποιο τερματικό σταθμό του αεροδρομίου της Ν.Υόρκης), metro, τηλεφωνικά κέντρα αναμονής, μουσικά χαλιά (ή μήπως ...χάλια;). Μια μουσική απονευρωμένη, αποξηραμένη από κάθε ουσία, ανώδυνη και ακίνδυνη.

Τα έχει όλα και συμφέρει!

Εμένα πάλι μου θυμίζει μουσική για καράβια. Στο σαξόφωνο ο Κατσαρός.

Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που έχει ζήσει στο πετσί του το ταξίδι Πάτρα-Κέρκυρα κι αντίστροφα! Ε ρε Κατσαρό που έχουμε φάει στη μάπα!
Κάτι εποχές,το αγαπούσαν και στην Ολυμπιακή αυτό το σύστημα, τώρα το έχουν κόψει νομίζω.
 
Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που έχει ζήσει στο πετσί του το ταξίδι Πάτρα-Κέρκυρα κι αντίστροφα! Ε ρε Κατσαρό που έχουμε φάει στη μάπα!

:D :D :D

Να' σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα... ωραίες εποχές.
 

Elena

¥
Εμένα πάλι μου θυμίζει μουσική για καράβια. Στο σαξόφωνο ο Κατσαρός.

Εύγε! Για παράδειγμα... Χατζηνάσιος, στο σαξόφωνο ο Κατσαρός, ενορχήστρωση Τζικ Νακασιάν κ.λπ.


Ενημερωτικά, αν και όντως το είχαν κόψει στην Ολυμπιακή, σε χθεσινή πτήση... ζήσαμε 15λεπτο δράμα με ανάλογα ακούσματα. Το σοκ ήταν μεγάλο...


:(
:)
 
Ιδέα για λογοπαίγνιο:
ανελκυστική μουσική

(Τώρα το είδα το νήμα...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ιδέα για λογοπαίγνιο:
ανελκυστική μουσική
Είσαι γρήγορος.
Είναι παρελκυστικός αναγνώστης. :p

ΥΓ Μετά τη γνωστή κόντρα μεταξύ ανέλκυσης και ανάσυρσης, μου φαίνεται περίεργο που δεν πρότεινες και ανασυρόμενη μουσική [ή αυτό το κρατάς για τους καλλιτέχνες που επανεμφανίζονται απ' το χρονοντούλαπο της λησμονιάς, οπότε τα έργα τους ανασύρονται από αραχνιασμένα συρτάρια;], Στάθη. :D
 
Top