metafrasi banner

management vs. supervision / manager vs. supervisor

stelmar

New member
Καλησπέρα σας!

Το κείμενο αναφέρεται στις διάφορες θεωρίες περί ηγεσίας και τις διαφορές μεταξύ ηγέτη, manager και supervisor. Π.χ. supervision means...., management means...

Στο διαδίκτυο κυκλοφορεί πολύ "μάνατζμεντ" και "μάνατζερ". Μπορώ να το αφήσω έτσι; Και μπορώ να μιλήσω για εποπτεία = supervision; Αν, πάλι, μιλάμε για το άτομο supervisor τότε είναι ο προϊστάμενος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν τρελαίνεσαι για ξένη ορολογία, μπορείς να παίξεις τα ζευγάρια διαχειριστής - επόπτης, διαχείριση - εποπτεία. Την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιείς κάθε όρο, χώνε και το αγγλικό σε παρένθεση. Λέω εγώ...
 

stelmar

New member
Μάλλον αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ :-)
Ψάχνοντας βρήκα κι εδώ κάτι:
http://www.managementtips.gr/blog/?p=173

Σε ένα σημείο λέει:
Μάνατζερ (διοικητικό στέλεχος) είναι το άτομο το οποίο έχει την ευθύνη και το δικαίωμα της αποτελεσματικής αξιοποίησης των πόρων μιας οργάνωσης
ασκώντας τις λειτουργίες του Μάνατζμεντ. Στα ελληνικά η έννοια του μάνατζερ εκφράζεται καλύτερα με την έννοια του προϊσταμένου, ανεξαρτήτως
του ιεραρχικού επιπέδου που αυτός βρίσκεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και στη διοίκηση μπορούμε να πάμε και να μπερδευτούμε με το administration, και προϊστάμενο να τον πούμε (που όμως είναι και head) και διευθυντή (που είναι και director), αλλά καμιά λέξη δεν έχει το manus («χέρι») τού manager εκτός από τον διαχειριστή.
:)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ ξέρω manager = διευθυντής (πρβλ. general manager = γενικός διευθυντής | managing director = διευθύνων σύμβουλος), administrator = διαχειριστής (ΕΠΕ) και supervisor = προϊστάμενος.
 
Το κείμενο αναφέρεται στις διάφορες θεωρίες περί ηγεσίας και τις διαφορές μεταξύ ηγέτη, manager και supervisor. Π.χ. supervision means...., management means...
Αν καταλαβαίνω καλά περί τίνος πρόκειται, πριν αρχίσουμε να μιλάμε για το πόσο οι μάνατζερ είναι το άλας της γης, θα έτεινα (το τονίζω: στη σάλτσα στο θεωρητικό μέρος) να μιλήσω για ηγέτες, διευθύνοντες και εποπτεύοντες. Όταν μιλάμε γενικά για τις λειτουργίες, οι όροι που υποδηλώνουν συγκεκριμένο ιεραρχικό αξίωμα συχνά φαίνονται περιοριστικοί.

Όσον αφορά τις - σωστές επί της ουσίας - αμφιμονοσήμαντες αντιστοιχίσεις της Παλάβρας, θα ήθελα να μπορούσα να συμμεριστώ τον νεανικό ενθουσιασμό της.

Τα υπόλοιπα δεν τα λέω τώρα, τα κρατάω γιατί θα μου χρειαστεί κάτι πολύ σοφό για το επόμενο ποστ μου, που θα είναι το χιλιοστό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όσον αφορά τις - σωστές επί της ουσίας - αμφιμονοσήμαντες αντιστοιχίσεις της Παλάβρας, θα ήθελα να μπορούσα να συμμεριστώ τον νεανικό ενθουσιασμό της.
...και να είχα αντίρρηση, την παρέσυρε ο νεανικός ενθουσιασμός μου... :D

Τα υπόλοιπα δεν τα λέω τώρα, τα κρατάω γιατί θα μου χρειαστεί κάτι πολύ σοφό για το επόμενο ποστ μου, που θα είναι το χιλιοστό.
Έτσι λέμε όλοι, αλλά συνήθως την πατάμε και αλλάζουμε τις χιλιάδες στο playground ή σε κανένα καβγά στο πολίτικαλ :D
Να δω πώς θα συγκρατηθείς να μην απαντήσεις, για να μην περάσεις τα χίλια εδώ...:twit:
 
Αυτό είναι το χιλιοστό μου ποστ! :clap::clap::clap:

Υ.Γ. Σοφή ατάκα, ε;
 
Χεχεχε, η καλύτερη! Γιούπιιι! :clap: :clap: :clap: :clap:
Περιμένουμε το ανάλογο αναμνηστικούλι! :D
 

stelmar

New member
Αν καταλαβαίνω καλά περί τίνος πρόκειται, πριν αρχίσουμε να μιλάμε για το πόσο οι μάνατζερ είναι το άλας της γης, θα έτεινα (το τονίζω: στη σάλτσα στο θεωρητικό μέρος) να μιλήσω για ηγέτες, διευθύνοντες και εποπτεύοντες. Όταν μιλάμε γενικά για τις λειτουργίες, οι όροι που υποδηλώνουν συγκεκριμένο ιεραρχικό αξίωμα συχνά φαίνονται περιοριστικοί.

Όσον αφορά τις - σωστές επί της ουσίας - αμφιμονοσήμαντες αντιστοιχίσεις της Παλάβρας, θα ήθελα να μπορούσα να συμμεριστώ τον νεανικό ενθουσιασμό της.

Τα υπόλοιπα δεν τα λέω τώρα, τα κρατάω γιατί θα μου χρειαστεί κάτι πολύ σοφό για το επόμενο ποστ μου, που θα είναι το χιλιοστό.

Πολύ σωστά κατάλαβες, Θέμη! Συγχαρητήρια για το χιλιοστό ποστ :clap:
 
Top