l'esprit de l'escalier = το σύνδρομο της καθυστερημένης αντίδρασης

bernardina

Moderator
http://en.wikipedia.org/wiki/L'esprit_de_l'escalier
Καταρχάς δεν έχω ιδέα 1) Αν έχει ξαναμπεί* και 2) Αν το βάζω στο καταλληλότερο μέρος.
Εν πάση περιπτώσει, είναι μια αρρώστια που κατατρύχει κι εμένα, ευτυχώς όμως για την ώρα δεν έχω καταντήσει εξαιτίας της μισάνθρωπη όπως ο Ρουσό. :D (Αντίθετα, μ' άρεσε πολύ εκείνο το l’homme sensible, comme moi... του Ντιντερό ;) )

*αν και το αναζήτησα.

Τη συμβο(υ)λή σας, παρακαλώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάτι σαν αντίδραση με χρονοκαθυστέρηση, ψάχνεις, σωστά; Σε τι ρέτζιστερ; (Μα τι ρωτάω; Εκεί όπου ο αγγλόφωνος καταλαβαίνει αυτή την έκφραση που δεν είχα ξαναδεί...) Καθυστερημένη αντίδραση; Επιφοίτηση κατόπιν εορτής;

Να το μεταφέρουμε στα αγγλικά ή στα γαλλικά, άραγε;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, το ανετοιμόλογος δίνει τη διάσταση της έλλειψης riposte την κατάλληλη στιγμή, αλλά δεν μεταφέρει και τη σημασία πως αυτό το riposte έρχεται αργότερα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δόκτωρ, το ανετοιμόλογος δίνει τη διάσταση της έλλειψης riposte την κατάλληλη στιγμή, αλλά δεν μεταφέρει και τη σημασία πως αυτό το riposte έρχεται αργότερα.
Γι' αυτό το έσβησα... :D. Έσβησα επίσης το βραδετοιμόλογος επειδή δεν χαρακτηρίζει τέτοιους πρωινούς τύπους...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κρίμα που είναι καταδικαστέα η χρήση μικτής γραφής (ελληνική-λατινική), διότι τότε θα έγραφα late-οιμόλογος ή L8οιμόλογος. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, ο Ραντανπλαν είναι αμβλύνους — δεν έχει ποτέ τη σωστή έκλαμψη (έστω και με ντιλέι) απ' όσο ξέρω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, έτσι είναι - συμπαθεί τους Ντάλτον και μισεί το Λούκι Λουκ, και τέτοια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νόμιζα ωστόσο ότι αυτός είναι το σύμβολο της καθυστερημένης αντίδρασης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Της γενικευμένης νοητικής υστέρησης, μάλλον.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
l'esprit de l'escalier - η πραγματική ιστορία

«Ακόμη θυμάμαι», είπε στην παρέα του ο Ντιντερό, «εκείνη τη φορά που μου είπε ο πατέρας μου "για κατέβα τις σκάλες μικρέ και πήγαινε στην εξώπορτα να δεις αν έρχομαι". Κατέβηκα κουτρουβαλώντας τις σκάλες πριν καλά καλά συνειδητοποιήσω τι μου είχε πει. Φτάνοντας κάτω, το κατάλαβα και με πήρε το παράπονο. Εκείνη την ημέρα το πίστεψα οριστικά: Ποτέ μου δεν θα κατόρθωνα να γίνω πιο έξυπνος, πιο όμορφος, πιο δυνατός από αυτόν τον σπουδαίο, μεγάλο, σοφό άντρα...»
 

bernardina

Moderator
Σας απολαμβάνω όλους μαζί και αηδονίζομαι που λέει και μια ψυχή! :lol:
Δοκτορούκο, σε κανένα κείμενο δεν το βρήκα -ή μάλλον λάθος. Ασφαλώς και το βρήκα σε κείμενο (για την ακρίβεια σε τούτο 'δω 'δώ), αλλά κανείς δεν μου ζήτησε να το μεταφράσω. Από μόνη μου μπήκα σας έβαλα στον κόπο, χεχεχε, :devil: για να δω γι' άλλη μια φορά την ανυπέρβλητη δημιουργικότητά σας! :wub::wub::wub:
 

bernardina

Moderator
Πρωτολογισμός: ραντανπλανισμός.

Όχι, Νικελίνο. Ραντανπλανισμός είναι εκείνη η κατάσταση κατά την οποία το υποκείμενο έχει μια ξαφνική έκλαμψη ευφυΐας (εντελώς μέτριας και συνηθισμένης για τα κοινά μέτρα, βαθμού σούπερ ντούπερ ουάου αϊνσταϊνδιάνοιας για το ίδιο) η οποία υπερφορτώνει τα κυκλώματα, καίει φλάντζες, ενώσεις, κάρτες, πλακέτες, ολοκληρωμένα και τα πάντα όλα, και καταλήγει σε λιποθυμικό επεισόδιο. :devil:
 
Top