metafrasi banner

learned behaviours

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν δύο επίθετα learned από τη μετοχή του learn. Αυτό που έχουν συνήθως τα λεξικά, που προφέρεται ['lɜːnɪd] και σημαίνει (για άνθρωπο) λόγιος, ελλόγιμος, πολυμαθής, σοφός και (για πραγματείες κ.ά.) εμπεριστατωμένος, εμβριθής, σοβαρός κ.λπ.
Υπάρχει και η παθητική μετοχή που προφέρεται ['lɜːnd] και σημαίνει αυτό που έχουμε μάθει, όχι το έμφυτο και το κληρονομημένο. Υπάρχει πρόσθετο λήμμα στο Wiktionary:
Derived from experience; acquired by learning: Everyday behavior is an overlay of learned behavior over instinct.

Ο πιο γνωστός όρος που περιλαμβάνει το επίθετο είναι το learned behaviors. (Wikipedia: Behaviors can be either innate or learned.) Έχω μείνει στο δίπτυχο «έμφυτες ή επίκτητες», αλλά εκτός από επίκτητες συμπεριφορές βλέπω περισσότερα ευρήματα με μαθημένες συμπεριφορές. Ελάχιστα για εκμαθημένη συμπεριφορά, από το ξεθαμμένο αρχαίο εκμανθάνω.

Δεδομένου ότι ίσως υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε acquired και learned, σίγουρα είναι δύο διαφορετικές λέξεις, πιστεύετε ότι το επίθετο μαθημένος είναι καλύτερη επιλογή από το επίκτητος; (Οπότε θα πρέπει να προσθέσουμε τη σημασία στο μαθημένος = συνηθισμένος, όπως μαθημένα τα βουνά στα χιόνια.)

Χρησιμοποιείται με την ίδια σημασία, σύμφωνα με το onelook, στις συμφράσεις:
learned optimism ANT. learned helplessness
learned reaction = learned response

Επειδή ο Κώστας αναρωτήθηκε προχτές για το double bind κατά πόσο έχει υιοθετηθεί απόδοση από το σινάφι και είδα σε άλλο φόρουμ να αναπτύσσονται για το learned helplessness όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί των επιθέτων μαθημένη / εκμαθημένη / επίκτητη και των ουσιαστικών αβοηθητότητα / αβοηθησία / ανημπόρια / αίσθημα αβοήθητου (μόνο η δική μου προτίμηση, επίκτητη αίσθηση αδυναμίας δεν υπήρχε), αναρωτιέμαι πάλι: έχει καμιά προτίμηση το σινάφι;
 

Cadmian

New member
Σε αυτές τις αποδόσεις κινείται και το λεξικό του Γεωργούση, δηλ. το τρίπτυχο επίκτητος-μαθημένος-εκμαθημένος.

Έχω τα εξής:

-Learned autonomic control: εκμαθημένος έλεγχος του αυτόνομου συστήματος,

-Learned behavior: επίκτητη συμπεριφορά, μαθημένη συμπεριφορά,

-Learned helpessness: επίκτητο συναίσθημα παραίτησης ή αδυναμίας, μαθημένο ή εκμαθημένο αίσθημα απελπισίας (αβοήθητου), μαθημένη απελπισία, επίκτητη αίσθηση αδυναμίας, μαθημένη αίσθηση αδυναμίας.
 
Στο πλαίσιο της συμπεριφορικής ψυχολογίας έχουμε τις θεωρίες της μάθησης, οπότε το μαθημένη συμπεριφορά έχει το πλεονέκτημα ότι παραπέμπει κατευθείαν εκεί. Κι εγώ έτσι θα το χρησιμοποιούσα, μαθημένη.
 

MAKIS

New member
learned helplessness

Perceived loss of control or learned helplessness—the perception that all our actions will be futile—leads to a sense of hopelessness and is widely seen as a recipe for depression and other psychiatric disorders.
 

drazen

New member
Μου φαίνεται ότι η "ακηδία" βρίσκεται αρκετά κοντά.
 

cougr

¥
Μερικές εκδοχές τις οποίες έχω συναντήσει κατά καιρούς σε ιατρικά/ψυχολογικά κείμενα:

Επίκτητη Αίσθηση Αδυναμίας
Επίκτητο αίσθημα αβοήθητου
Μαθημένη αβοηθησία
Μαθημένη απελπισία
Μαθημένη ανημπόρια
Μαθηµένη ανικανότητα
Κατάσταση επίκτητης αδυναµίας


Edit: Βλέπε και εδώ
 

MAKIS

New member
Λίγο παρακάτω αναφέρεται trained incapacity στη φράση It took some time, however, for the employees’ trained incapacity to disappear.
Πρέπει και αυτή η έκφραση να έχει παρόμοιο νόημα.
 
Υπάρχουν δύο επίθετα learned από τη μετοχή του learn. Αυτό που έχουν συνήθως τα λεξικά, που προφέρεται ['lɜːnɪd] και σημαίνει (για άνθρωπο) λόγιος, ελλόγιμος, πολυμαθής, σοφός και (για πραγματείες κ.ά.) εμπεριστατωμένος, εμβριθής, σοβαρός κ.λπ.

Να οφτοπικάρω λίγο; Αυτό το πρώτο το έχω δει (σε παλιότερα βιβλία) και learnèd, προφανώς σε αντιδιαστολή με το δεύτερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να οφτοπικάρω λίγο; Αυτό το πρώτο το έχω δει (σε παλιότερα βιβλία) και learnèd, προφανώς σε αντιδιαστολή με το δεύτερο.

Εννοείς το επίθετο «λόγιος» κ.λπ. για να διακρίνεται από τον αόριστο και την μετοχή του learn που προφέρεται [lɜːrnt] ή [lɜːrnd].

Στα βιβλία τα παραδείγματα είναι πολλά:
https://www.google.com/search?q="learnèd"&btnG=Search+Books&tbm=bks&tbo=1
 
Top