metafrasi banner

joins the company of

nickel

Administrator
Staff member
He now joins the esteemed company of Albert Einstein, Marie Curie and Guglielmo Marconi as a Nobel Laureate in Physics.
Richard III is a part not lightly undertaken by even the finest of actors, but Spacey easily joins the illustrious company of the two other great Richards I have seen on stage — Antony Sher and Ian McKellen.


Με αυτή τη σημασία. Και δεν θα σας πω τι έχω βάλει στη δική μου περίπτωση, με τη βεβαιότητα ότι κάποιο καλύτερο θα μου προτείνετε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σε χαμηλότερο ρέτζιστερ: μπαίνει στην ομάδα/παρέα. Βέβαια, χαμηλότερο ρέτζιστερ με esteemed και illustrious δεν πάει, οπότε εισέρχεται στη διακεκριμένη συντροφία; :s
 

Earion

Moderator
Staff member
Συγκαταλέγεται στη χορεία των..., --- στην ομήγυρη των ..., --- στο πάνθεο των...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το 'χω ξαναπεί: τι ρωτάω και δυσκολεύω περισσότερο τον προβληματισμό μου;

Η δική μου επιλογή, μια και δεν την έχετε αναφέρει, ήταν «έρχεται να προστεθεί στη διακεκριμένη συντροφιά»... Και εκεί σταμάτησα και το πέταξα, γιατί η διακεκριμένη συντροφιά είναι ένας και μοναδικός — και τώρα έγιναν δύο. Πρέπει να ξανανακατέψω την τράπουλα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η μοναδική μου επιφύλαξη με τη διακεκριμένη συντροφιά είναι ίσως μια ανεπαίσθητη ασυμβατότητα στο ρέτζιστερ, γι' αυτό και πρότεινα τη διακεκριμένη συντροφία... :)

Έτσι κι αλλιώς, η διατύπωση μου μυρίζει Φιλολογικούς Παρνασσούς και 19ο αιώνα.
 
Υπάρχουν και τα διαπρεπής και επιφανής. Υπάρχει και η δυνατότητα πρόσθεσε/έβαλε το όνομά του (δίπλα στα διάσημα ονόματα κτλ.). Μόνο χρόνος για να το σκεφτώ περισσότερο δεν υπάρχει.
 

cougr

¥
Μια εσπευσμένη προσπάθεια:

Προσχωρεί σε ένα κύκλο διακεκριμένων επιστημόνων όπως των....
 
Top