metafrasi banner

inlet-over-exhaust

666

New member
Έχει συναντήσει κανείς στα ελληνικά *συνοπτική* απόδοση της διάταξης IOE (καθώς και της αντίστροφης EOI);
Το context είναι motorcycle engineering. Σε κάποια γωνιά του κειμένου που δεν είχε ιδιαίτερη σημασία, το είπα "αντικριστές βαλβίδες" (γιατι το είχε σε σύγκριση με side valves). Αλλά έτσι σκέτο δε το βρίσκω πουθενά.
Απαντάται και ως intake-over-exhaust.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και όμως, βρήκες! Στο σχ. 2 της καλής σελίδας που λινκάρισες. Τις λέει ... Τύπου F.

Wikipedia (IOE engine): The intake/inlet over exhaust (IOE) engine, also known as F-head (in the USA) and pocket valve, is a valvetrain configuration used in early four-stroke internal combustion engines.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και να δω τι θα καταλάβει ο αναγνώστης. Καλύτερη είναι η περιγραφή για τις παλιές Harley:

Ο κινητήρας παρέμεινε μονοκύλινδρος, αλλά η βαλβίδα εισαγωγής «μετακόμισε» πάνω από την εξαγωγής και άνοιγε με την υποπίεση που δημιουργείτο στον κύλινδρο.
http://www.streetmag.gr/freebiker/freebiker-mixanografies/η-πρωτη-harley
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχει συναντήσει κανείς στα ελληνικά *συνοπτική* απόδοση της διάταξης IOE (καθώς και της αντίστροφης EOI);
Το context είναι motorcycle engineering. Σε κάποια γωνιά του κειμένου που δεν είχε ιδιαίτερη σημασία, το είπα "αντικριστές βαλβίδες" (γιατι το είχε σε σύγκριση με side valves). Αλλά έτσι σκέτο δε το βρίσκω πουθενά.
Απαντάται και ως intake-over-exhaust.
Να το ξαναπιάσουμε από την ερώτηση.

Το «αντικριστές» βαλβίδες είναι ίσως άστοχο, επειδή το ενεργό μέρος των βαλβίδων (είσοδος/έξοδος) δεν είναι «πρόσωπο με πρόσωπο» αλλά «πλάτη με πλάτη».

Μάλλον δεν υπάρχει η (ζητούμενη) συνοπτική ορολογία, οπότε μπορούμε να φτιάξουμε κάτι σαφές και συνοπτικό. Π.χ. βαλβίδες «εισόδου πάνω, εξόδου κάτω» ή «αντίρροπες».
 

666

New member
Τύπου F! Εύγε για την ανασκαφή και ευχαριστώ...
To αντικριστές ήταν όντως βιαστικό. Αλλά η συγκεκριμένη μετάφρα έχει αυστηρό περιορισμό στο τελικό μέγεθος, και ήδη συναντώ προβλήματα.
 

666

New member
Να συμπληρώσω πάντως ότι υπάρχει κενό απόδοσης στη διάταξη EOI, την οποία άλλωστε νομίζω χρησιμοποίησε μόνο η Indian, και μάλιστα για πολύ λίγο γιατί ήταν προβληματικότατη. Οπότε αν πω F τη μια, την άλλη δεν έχω τι να την πω. Και φυσικά δε μπορώ να την πω ανάποδο F ή κάτι τέτοιο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γι' αυτό πρότεινα το εισόδου πάνω, εξόδου κάτω = ΕΠ-ΕΚ, οπότε υπάρχει και εύκολο αντίστροφο, εισόδου κάτω-εξόδου πάνω= ΕΚ-ΕΠ.
Εντάξει, πατέντα είναι, αλλά αν δεν υπάρχει ορολογία έτσι κι αλλιώς...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αφού πάτε για πατέντα, ίσως να φανεί χρήσιμο το επάλληλες βαλβίδες [intake-exhaust (ΙΟΕ) ή exhaust-intake (ΕΟΙ)], στη θέση του αντίρροπες.
 

bernardina

Moderator
...
Αφού πάτε για πατέντα, ίσως να φανεί χρήσιμο το επάλληλες βαλβίδες [intake-exhaust (ΙΟΕ) ή exhaust-intake (ΕΟΙ)], στη θέση του αντίρροπες.

+1:up:
Και μπορεί να μην είμαι μηχανικός, όμως όλο και κάτι σκαμπάζω από λέξεις. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είμαι πολύ διστακτικός, ειδικά για τη χρήση του επάλληλος εδώ, ακριβώς λόγω της ασάφειας που προκαλείται από τις τρεις διαφορετικές σημασίες στη χρήση του. Πολύ περισσότερο όταν στις φυσικές επιστήμες υπάρχει π.χ. η αρχή της επαλληλίας, όπου σαφώς η επαλληλία συσχετίζεται με την προσθετικότητα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Για έναν όρο τόσο παλιό, αφού δεν βρήκαμε κάτι καθιερωμένο (δηλαδή: ευρύτερα γνωστό στους σχετικούς κύκλους), δεν βολεύει να πειραματιζόμαστε με αόριστους μονολεκτικούς όρους που δεν μπορούν να ζωγραφίσουν αμέσως στον αναγνώστη αυτό για το οποίο συζητάμε. Προτείνω τη χρήση του αγγλικού όρου (να μπορεί ο περίεργος να βρει περισσότερα στο διαδίκτυο), μια φλύαρη απόδοση (όπως του δόκτορα) και μια γερή περιγραφή σε υποσημείωση που θα λέει ότι η βαλβίδα εξαγωγής είναι στον κύλινδρο αλλά η βαλβίδα εισαγωγής στην κυλινδροκεφαλή. Αν δεν έχουμε βιβλίο που να επιτρέπει αυτή την άνεση, τότε «διάταξη IOE (εισόδου πάνω, εξόδου κάτω)».
 

666

New member
Θέλω να θυμίσω ότι δυστυχώς υπάρχει αυστηρός περιορισμός μεγέθους. Είμαστε φυσικά πολύ κομπλέ με τον "Τύπο F", αλλά για το EOI νομίζω ότι θα καταλήξω στο "αντίστροφο" ή κάτι τέτοιο.
 
Top