metafrasi banner

Industrial Engineer/ Industrial Designer

cosmasad

Member
An industrial engineer is someone who has a high-end job in factories with very sophisticated machines and robots. What would the closest equivalent be in Greek, friends?

Also industrial designer - as in the person who designs cars, for example.

Thank you.
 

cougr

¥
Industrial engineer: βιομηχανικός μηχανικός or μηχανικός βιομηχανίας

Industrial designer: βιομηχανικός σχεδιαστής or σχεδιαστής βιομηχανίας
 

skol

Active member
Για τον industrial engineer ο γενικότερος τίτλος είναι ο τίτλος που έχουν και τα αντίστοιχα πανεπιστημιακά τμήματα: «μηχανικός παραγωγής και διοίκησης». Πιο εξειδικευμένα έχει αποδοθεί και ως «μηχανικός βιομηχανικής διοίκησης». Για το «βιομηχανικός μηχανικός» θα έλεγα ότι δεν είναι δόκιμο αλλά βλέπω ότι κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς το υιοθετούν!

 

cougr

¥
Φίλτατε skol, οφείλω να διαφωνήσω.
Υπάρχει κάποια επικάλυψη με αυτά τα επαγγέλματα, όμως οι όροι που αναφέρεις δεν αντιστοιχούν στο industrial engineer.
 
Last edited:

skol

Active member
Μηχανολόγοι μηχανικοί είναι στη βασική τους ειδικότητα και οι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης(ΜΠΔ)
http://www.teetak.gr/files/epaggelmatika_dikaiwmata/epagelmatika_dikaiwmata_mhxanikwn.pdf
Υπήρχε και ένα τμήμα «μηχανολόγων μηχανικών βιομηχανίας» στο παν. Θεσσαλίας αλλά έχει μετονομαστεί σε τμημα μηχ/μηχ (σκέτο). Δεν ξέρω αν είχε κάποια σημαντική διαφορά στο πρόγραμμα σπουδών σε σχέση με αυτο των ΜΠΔ, αλλά δεν νομίζω.
 

skol

Active member
Αγαπητέ cougr, βλέπω τώρα οτι η απάντησή μου αφορά περισσότερο ένα κομμάτι του σχολίου σου (κάτι για τους μηχ μηχ βιομηχανίας) που μετά το διέγραψες. Επιβεβαιωσέ μου σε παρακαλώ οτι δεν έχω παραισθήσεις :-)
 

cougr

¥
Μάλλον ψευδαισθήσεις έχεις.

Πλάκα κάνω! :-) Όντως, το είχα διαγράψει.
 
Top