genpets?

UsualSuspect

New member
Είναι αλήθεια; Ή είναι σενάριο επστημονικής φαντασίας; Ζωντανό, γενετικά τροποποιημένο κατοικίδιο σε πακέτο (σε νάρκωση) στο σούπερ μάρκετ... Ανοίγεις το κουτί και έρχεται στη ζωή! Διάρκεια ζωής 1-3 χρόνια. Αίσχος!

http://www.genpets.com/index.php
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέτοια πλάκα έπαθε η κόρη μου πριν από μερικά χρόνια που μπήκε φουριόζα στο γραφείο με κάποια φωτογραφία σαν την παρακάτω και μου λέει: «Πες μου, μπαμπά, ότι είναι φάρσα!» Ο λόγος για το bonsai kitten.

 
Μην τρελαίνεστε! :)

Ορίστε η απάντηση ενός φίλου όταν μιλήσαμε γι' αυτό:

Μια απλή αναζήτηση σου δείχνει ότι τα genpets δεν είναι παρά ένα... έργο τέχνης. Φτιάχτηκαν από τον Adam Brandejs ως αντικείμενα Τέχνης, αυτούσια, αλλά και με συνειδητό σκοπό ένα κομμάτι του έργου να είναι το σάιτ στο οποίο "πωλούνται", η "φιλολογία" γύρω από αυτά, ακόμα και η διάδοση της "φήμης" τους με chain mails. Γι'αυτό και έχουν εκτεθεί σε διάφορα μουσεια (Σύγχρονης) Τέχνης, αλλά και σε Hoax Museums.

Δεν ξέρω το ακριβές μήνυμα που ήθελε να περάσει ο δημιουργός τους, πάντως κίνητρό του σίγουρα δεν είναι ο πλουτισμός μέσω των πωλήσεών τους ως "κατοικίδια".

Φαντάζομαι ότι σκοπός του ήταν η κατάδειξη του φαινομένου ως τέτοιο, μια προβολή της κουλτούρα της εποχής και ένα σχόλιο στα ηλεκτρονικά ήθη της δικτυακής εποχής. Σχόλιο ίσως για την πληθώρα "περίεργων" εμπορευμάτων, αλλά ακόμα και για την ευκολία με την οποία αποδεχόμαστε ως αληθινό κάτι που βλέπουμε στο ίντερνετ ή λαμβάνουμε στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο, ακόμα κι αν δεν έχουμε καμιά πληροφορία για την εγκυρότητα του εκδότη.

Αλλά σίγουρα είναι και ένα σχόλιο για την εξέλιξη της Βιο-Τεχνολογίας, προβληματισμός για τα ηθικά όρια των παρεμβάσεων του ανθρώπου πάνω στη Φύση (του). Βλέπεις ότι αυτομάτως σε κάνει να αναρωτηθείς, αν όχι να θυμώσεις. Στη Βιο-Τεχνολογία όμως γίνονται παρόμοιοι πειραματισμοί, από την ανάποδη. Φυτά με γονίδια από ζώα, Άνθρωποι με γονίδια ζώων, είναι πλέον εφικτοί στόχοι, τα μέσα πραγμάτωσής τους τα παρέχει πλέον η επιστήμη. Ίσως πολλοί δεν ενοχληθούν αν τους υποσχεθούν ότι η νέα ποικιλία καλαμποκιού θα τους δώσει τριπλάσια παραγωγή (λέμε τώρα), άσχετα αν υποψιάζονται ότι ο γενετικός της κώδικας είναι ίσως λίγο "πειραγμένος". Αύριο ίσως και ο γενετικός κώδικας κάποιων άλλων ειδών έχει "πειραχτεί" για παρόμοιους ή και άλλους σκοπούς. Αυτό νομίζω είναι το μήνυμα του καλλιτέχνη.

(http://www.brandejs.ca/portfolio/Genpets/What)
 
Top