metafrasi banner

flushing pad

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα για το πώς λέμε αυτό το flushing pad στον εκτυπωτή;
Ευχαριστώ πολύ!

 
H επόμενη πρόταση στο κείμενο είναι: The ink is ejected to here during flushing.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν το βρίσκω στα ελληνικά· υποθέτω ότι αν το βαφτίζαμε, θα το λέγαμε κάτι σαν σπόγγο/μάκτρο έκπλυσης/πλύσης/απόπλυσης ή απορροφητική γάζα ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων.

Από όσο κατάλαβα, είναι κάτι σαν σπόγγος πάνω σε ένα κουτί, ο οποίος απορροφά μελάνια που τινάζονται και π.χ. κάθε χρόνο μπορεί να θέλει άλλαγμα, καθάρισμα του κουτιού κλπ. Εδώ, οδηγίες αντικατάστασής του σε έναν εκτυπωτή.
 
Αυτό ακριβώς κάνει, drsiebenmal, ευχαριστώ. Με βλέπω να κινούμαι προς το σπόγγο, κι ελπίζω να διαβάσουν όλοι το εγχειρίδιο στα Αγγλικά!
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
H Epson πάντως το ονομάζει «επιφάνεια έκπλυσης» (βλ. σελ. 72-73 στο pdf): ftp://download.epson-europe.com/pub/download/3737/epson373770eu.pdf.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε ένα άλλο εγχειρίδιο Epson διαβάζω:

Το δοχείο φωτογραφικού μελανιού για αυτόν τον εκτυπωτή περιλαμβάνει ένα εσωτερικό ταμπόν για να απορροφά το μελάνι που απορρίπτεται κατά τον καθαρισμό της κεφαλής. Σε περίπτωση που το ταμπόν κορεστεί, πρέπει να αντικαταστήσετε το δοχείο φωτογραφικού μελανιού, ακόμη και αν απομένει μελάνι.

ταμπόν απορρόφησης μελανιού
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το συγκεκριμένο pdf (που το ξεφύλλισα λίγο) είναι περιβόλι πάντως. Μέχρι διαγραφή με ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ είδα. :)
Δεν θα χρησιμοποιούσα την «επιφάνεια», Ζεφ, θα προτιμούσα τον σπόγγο (εγώ, βέβαια, μάλλον «μάκτρο» θα έβαζα :)).

Επειδή είδα τώρα και την πρόταση του Νικέλ. Επειδή συνήθως τα ταμπόν μελάνης είναι γνωστά από τις σφραγίδες, και μελανώνονται επί τούτου, ίσως θέλει προσοχή η χρήση του ταμπόν εδώ (ομολογώ ότι το σκέφτηκα πριν από σπόγγους και μάκτρα...).
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή είδα τώρα και την πρόταση του Νικέλ. Επειδή συνήθως τα ταμπόν μελάνης είναι γνωστά από τις σφραγίδες, και μελανώνονται επί τούτου, ίσως θέλει προσοχή η χρήση του ταμπόν εδώ (ομολογώ ότι το σκέφτηκα πριν από σπόγγους και μάκτρα...).

Δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα όταν λέμε ταμπονάρω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα όταν λέμε ταμπονάρω.
Προφανώς. Έγραψα ότι κι εμένα το μυαλό μου πρώτα εκεί πήγε. Η μοναδική μου επιφύλαξη είναι η χρήση σε μηχάνημα που διαθέτει και άλλα ταμπόν μελάνωσης για εκτύπωση (όποιος έχει δει τα ανταλλακτικά των χρωματιστών εκτυπωτών θα τα έχει παρατηρήσει) κλπ κλπ. Αν παρουσιάζεται όμως αναλυτικά, όπως στο #10 πιο πάνω, υποθέτω ότι δεν θα μπλέξει κανείς τα διάφορα ταμπόν του εκτυπωτή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν παρουσιάζεται όμως αναλυτικά, όπως στο #10 πιο πάνω, υποθέτω ότι δεν θα μπλέξει κανείς τα διάφορα ταμπόν του εκτυπωτή.

Ναι. Εγώ θα έμπαινα στον πειρασμό να βάλω την πρόταση ολόκληρη που εξηγεί το flushing: «ταμπόν για να απορροφά το μελάνι που απορρίπτεται κατά τον καθαρισμό της κεφαλής».
 
Top