metafrasi banner

encabulator

Τούτο εδώ το φανταστικό πραγματάκι. (Μπορεί αυτό να είναι τούρμπο, εγώ έπεσα πάνω στο σκέτο).
Καμιά ιδέα για απόδοση;
Προσοχή, δεν με ενδιαφέρει το νόημα του πράγματος, δηλ. "φανταστική συσκευή", "μηχάνημα της πλάκας" κ.λπ., αλλά ένας όρος για αυτό το πράγμα.
Τι θα λέγατε, ας πούμε, για ενκαμπουλάτορας (να χαρεί κι ο Sarant); (Και "μαραφετοκατασκεύασμα" θα μου έκανε - να έχει και πλάκα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα πρέπει να είναι και λίγο πιστευτός σαν όρος. Εγκαυλωστήρας, ας πούμε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
μπιμπλικωτήρας και τουρμπιμπλικωτήρας (αμάν, θα μπλέξουμε στη συζήτηση ανελκυστήρας ή αναβατόριο).
Εδιτ: Χμμμ, ναι, πιστευτός. ανεμπλυστήριο, ανεμπλυστικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για θαλάσσια χρήση: ενδοτζιφλωτήρας, φορτοβίγκυρα, ρομνιστίο
 
καλωδιστικό ή εγκαλωδιστικό αν το -cab- μάς θυμίζει cable, εμπινακωστήρας αν το -cabulator μάς πάει προς το tabulator :-)
Edit, με το turbo: υπερκαλωδιστικό, τουρμπινακωστήρας :-D

Τέλεια τα θαλασσινά σου δόκτορα!
 
Δεν ξέρω γιατί τα προτιμώ με σκέτο -τ- αντί για -στ-:

εμπινακωτήρας, τουρμπινακωτήρας, ίσως κι ενσυρματωτήρας;
 
Με το -στ- είναι πιο χορταστικό :-)
Ο ενσυρματωτήρας είναι... εξηγήσιμος (αυτός που ενσυρματώνει), να το κάνουμε ενσυρμακωτικό;
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Θυσιάζετε την ακρίβεια, όλοι σας! Ντροπή, από ορολόγους τέτοιας κλάσης, σε ένα τόσο σημαντικό θέμα:

Here at Rockwell Automation's world headquarters, research has been proceeding to develop a line of automation products that establishes new standards for quality, technological leadership, and operating excellence. With customer success as our primary focus, work has been proceeding on the crudely conceived idea of an instrument that would not only provide inverse reactive current for use in unilateral phase detractors, but would also be capable of automatically synchronizing cardinal grammeters.

Such an instrument comprised of Dodge gears and bearings, Reliance Electric motors, Allen-Bradley controls, and all monitored by Rockwell Software is Rockwell Automation's retro-encabulator.

[...]

IATF (Institute for Applied Terminology Foolery):
encabulator = (λόγ.) εγκαυλωδιωστήρ*, (κν.) εγκαυλωδιωστήρας, (λαϊκότρ.) παλαμαρωστήρι, (παρωχ.) ενκαβυλάτωρ
turboencabulator = στροβιλεγκαυλωδιωστήρας
retroencabulator = οπισθεγκαυλωδιωστήρας

*
μετατρέπει την ευθύγραμμη παλινδρομική κίνηση :clap: σε περιστροφική :lol: και αντίστροφα
 
Νομίζω ότι έκλεισε το θέμα, μπορούμε να το προσθέσουμε και στον τίτλο :lol: :lol:
 
Top