metafrasi banner

duly admitted, authorised and sworn = νομίμως διορισθείς, εξουσιοδοτηθείς και ορκισθείς

Πολύ καλημέρα σας!

Έχω μια συμβολαιογραφική πράξη (πρωτότυπη γλώσσα η αγγλική, τόπος σύνταξης εγγράφου: Χονγκ Κονγκ) στην αρχή της οποίας υπάρχει η στανταρισμένη διατύπωση:

Εγώ, ο Μήτσος, συμβολαιογράφος, duly admitted, authorised and sworn, practising in Hong Kong κτλ κτλ

Υπάρχει σχετική συζήτηση στο προζ, αλλά αυτό το εξουσιοδοτημένος και ορκωτός δεν με ενθουσιάζει καθόλου.

Υπάρχει κάποια καθιερωμένη απόδοση;

Σας μερσώ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα μυστικά κιτάπια της Παλάβρας συνήθως αποδίδουν το παραπάνω ως «νομίμως διορισθείς και ορκισθείς», ή «έχοντας διοριστεί, εξουσιοδοτηθεί και ορκιστεί νομίμως», γιατί εκλαμβάνω το admitted ως «εισαγωγή στο συμβολαιογραφικό σύλλογο», και άρα στο επάγγελμα του συμβολαιογράφου. Αν το πέτυχα (δηλαδή αν δεν έρθει ο Ρογήρος να μας κυνηγήσει με τη βέργα), θα με ευχαριστήσεις αφήνοντάς με να φάω τα πατατάκια σου την άλλη Παρασκευή. :D
 
Κι εγώ έτσι το καταλαβαίνω, Παλάβρα, και η απόδοσή σου είναι μια χαρά, νομίζω. Ευχαριστώ πολύ πολύ! Κλαπ κλαπ: γκαρσόν! Πατατάκια διπλοφουρνιστά, με κυματισμούς και μυρωδικά της μεσογείου στην κυρία, παρακαλώ! :) :) :)
Για τον Ρογήρο έχει μπουγάτσες για να τον καλοπιάσουμε!
 
Δεν μπορώ παρά να επικροτήσω την επιλογή σας "νομίμως διορισθείς και ορκισθείς". Θα προσθέσω απλώς ότι ο συνδυασμός συμβολαιογράφου και common law με προτρέπει να ανασύρω τα σύνεργα εξορκισμού:laugh:, επισημαίνοντας στον ενδιαφερόμενο ότι αυτός ο συμβολαιογράφος δεν είναι ακριβώς αυτός που ξέρει από τη χώρα μας ή οποιαδήποτε άλλη χώρα ηπειρωτικού ευρωπαϊκού δικαίου.

Επιστρέφω στην πατρίδα στις 9.7, οπότε δυστυχώς δεν θα μπορέσω να είμαι στη θερινή σύναξη (πάνε τα πατατάκια:angry:). Αυτές οι μπουγάτσες, όμως, μίλησαν στην καρδιά μου. Πώς γίνεται να κάνω κράτηση; :D.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ααααα, για τους ομογενείς (:p) θα εισηγηθώ να οργανώσουμε υποδοχή μετά βαΐων, κλάδων και παϊδακίων.
 
Ρογήρε, μάλλον κι εγώ θα απουσιάζω, όλα θα εξαρτηθούν από το πρόγραμμά μου (γιατί έπιασα δεύτερη δουλειά για καλοκαίρι εκτός Αθήνας με αλλοπρόσαλλο ωράριο), αλλά αυτές οι μπουγάτσες γραφουν τ' όνομά σου (με ζάχαρη και κανέλα) και, όταν επιτέλους καταφέρουμε να συναντηθούμε, θα τις τσακίσουμε δεόντως!

Εδιτ: Ζήτω στη Μοδερατόρισσα με τα παϊδάκια της!!! :clap: :clap: :clap:
 
Αγαπητές φίλες, πώς να σας ευχαριστήσω! Δηλώνω πραγματικά συγκινημένος!!! :clap::clap::clap:
 
Top