metafrasi banner

disgraced

UsualSuspect

New member
Χρησιμοποιείται για τoν ποδηλάτη Armstrong και πολλούς άλλους. Στην Ελλάδα, τα μίντια εξακολουθούν να προσφωνούν τους επωνύμους "κύριους" και "κυρίες" ακόμη κι αν καταδικαστούν σε ισόβια για βαρύτατα εγκλήματα. Υπάρχει κάτι που να αποδίδει το disgraced στα ελληνικά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία ερώτηση. Για τον Άρμστρονγκ γράφουν πολλοί «ντροπιασμένος» :down: .
Θα μπορούσα να μιλήσω για «αποκαθηλωμένο είδωλο», ίσως να βάλω κάπου το «στιγματισμένος». Αλλά πού είναι η καλή λέξη γι' αυτό;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ατιμασμένος

Γεωργακάς:

ατιμασμένος, -η, -ο [atimazménos]
disgraced, dishonored, shamed (syn ντροπιασμένος, ant τιμημένος):
ατιμασμένη ζωή
ατιμασμένο όνομα, σπίτι
εκδικιέται ο γιος τον ατιμασμένο πατέρα (Kazantz)
ορμά να κομματιάσει την ατιμασμένη αδελφή του (Charis)
είχε δώσει το λόγο του να τινάξει τη γέφυρα του Γοργοπόταμου και δε μπορούσε να ζήσει ~ (ChZalokostas)
[ppp of ατιμάζω]
 

Zazula

Administrator
Staff member
Cougr, μάλλον ρεζιλεμένος εννοείς, καθότι το ξεφτιλισμένος έχει άλλη κυρίαρχη σημασία.
 

cougr

¥
Ρεζιλεμένος λοιπόν. Νόμιζα ότι ήταν σχεδόν ταυτόσημα. Thnx πάντως.
 

cougr

¥
Και για να συμπληρωθεί η λίστα προσθέτω το ανυπόληπτος.
 

bernardina

Moderator
Και για να συμπληρωθεί η λίστα προσθέτω το ανυπόληπτος.

Θα συμφωνούσα, με μία μικρή ένσταση: η κατάληξη -ed εδώ μου δείχνει κάτι που έγινε στην πορεία. Όχι εξαρχής. Για το ανυπόληπτος (με την έννοια του επονείδιστος, αισχρός) θα προτιμούσα το disgraceful. Όμως το disgraced δείχνει ότι αυτός ο άνθρωπος κάποτε είχε κύρος και υπόληψη και σεβασμό, αλλά για κάποιο λόγο τα έχασε.
 

cougr

¥
Σωστά Μπέρνι. Εγώ το έβαλα περισσότερο από την άποψη του ότι ήταν σχεδόν το μόνο συνώνυμο του disgraced που παραλείψαμε.
 

bernardina

Moderator
Σωστά Μπέρνι. Εγώ το έβαλα περισσότερο από την άποψη του ότι ήταν σχεδόν το μόνο συνώνυμο του disgraced που παραλείψαμε.

Μα, ναι, φυσικά. Και σε κάποιο συγκεκριμένο ρέτζιστερ θα μου άρεσε να δω, για παράδειγμα, ο τάδε περιέπεσε σε ανυποληψία εξαιτίας... ή κάτι τέτοιο. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μόνο που δεν βάλαμε είναι αυτό που έχουν τα λεξικά — η αρχική σημασία, αν θέλετε: έπεσε σε δυσμένεια. Καλό για τον καιρό που υπήρχαν άρχοντες και βασιλιάδες, και έχανες την εύνοιά τους. Σήμερα καταφέρνεις απλώς να ντροπιάζεσαι με τις πράξεις σου.
 

bernardina

Moderator
Το μόνο που δεν βάλαμε είναι αυτό που έχουν τα λεξικά — η αρχική σημασία, αν θέλετε: έπεσε σε δυσμένεια. Καλό για τον καιρό που υπήρχαν άρχοντες και βασιλιάδες, και έχανες την εύνοιά τους. Σήμερα καταφέρνεις απλώς να ντροπιάζεσαι με τις πράξεις σου.


Επειδή αργεί ο Δαεμάνος. :)


 
Top