metafrasi banner

diet heart

Zazula

Administrator
Staff member
Αναζητώ τη δόκιμη απόδοση του diet heart στις ακόλουθες περιπτώσεις:
diet heart hypothesis
diet heart idea
diet heart campaign
Ευχαριστώ πολύ! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλιώς, «διατροφή για την καρδιά» ή «διατροφή για την υγεία της καρδιάς».
 
Πάντως heart diet δεν θα έπρεπε γενικά; Ή τέλος πάντων diet-heart idea / hypothesis (αφού μάλλον θέλει να παίξει με το die hard)
 

daeman

Administrator
Staff member
Απ' ό,τι διαβάζω, η Μεσογειακή διατροφή (και δη η Κρητική, πριν τη δεκαετία του '70, όμως) είναι μια γνωστή και πολυδιαφημισμένη περίπτωση (που χαϊδεύει και τ' αυτιά μας· όχι μόνο μητέρα των γλωσσών η ελληνική:p, αλλά και η άριστη των διατροφών η μεσογειακή) του diet heart, καθώς υπάρχουν κι άλλες προτάσεις που ευελπιστούν να βοηθήσουν στην πρόληψη και τον περιορισμό των καρδιοαγγειακών νοσημάτων με την υιοθέτηση διατροφικών συνηθειών διαφορετικών από τα κυρίαρχα δυτικά πρότυπα.
Σε μια πρόχειρη έρευνα, δεν βρήκα καθιερωμένο όρο (ακούσατε, ακούσατε, καρδιολόγοι!) οπότε προτείνω το πρώτο που κατέβασε η κούτρα μου: καρδιοευεργετική διατροφή

κι ας πέσουν βροχή οι σφαλιάρες, οι αντιρρήσεις και τα ενωτικά...
 

nickel

Administrator
Staff member
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14998608

Για δείγμα, γιατί υπάρχουν πολλά. Βεβαίως με ενωτικό: συνδέει τη διατροφή με την καρδιά / την υγεία της καρδιάς ή είναι συντομογραφημένο το «diet for heart health».
 

Zazula

Administrator
Staff member
Απλώς αρκετοί (όπως ο δικός μου συγγραφέας) παραλείπουν το ενωτικό. Άλλες ιδέες για την απόδοση; :)
 
Με το διαφωτιστικό του nickel, η ιδέα (συσχέτισης) διατροφής-καρδιάς, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται.
Αναμένουμε στο μέλλον τι θα δείξει η υπόθεση φόρουμ-καρδιάς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θα πειραματιστώ λίγο και με την ιδέα/υπόθεση συσχέτισης διατροφής-καρδιάς, αλλά το κακό είναι πως έχω ένα ολόκληρο βιβλίο γεμάτο από τη συγκεκριμένη σύναψη, οπότε δεν έχω την άνεση να καταφύγω σε ακριβολόγα μακρινάρια...
 
Η ιδέα είναι: βάζεις το μακρινάρι της συσχέτισης στην αρχή ή στην αρχή κάθε κεφαλαίου, να γίνει η σύναψη για τα καλά, και μετά στη συνοπτική μορφή. (ξέρω, πολύ πρωτότυπη ιδέα...)
 
Top