metafrasi banner

declarative memory, factual memory = δηλωτική μνήμη, "μνήμη γεγονότων"

La usurpadora

New member
Από εδώ
There's factual memory: your ability to recall facts quickly and easily, such as multiplication facts or addition facts. There's procedural memory, which is your memory for how to do things: how to do long division, how to reduce a fraction, those would all be called procedural memory. And math has this incredible way of combining factual memory with procedural memory during problem solving.

Σε ένα πρώτο ψάξιμο που έχω κάνει, δεν βρίσκω κάτι. Μήπως τη γνωρίζει κανείς;
 

La usurpadora

New member
Από τη wiki που δίνει, το declarative μου μοιάζει συνώνυμο του factual. Ευχαριστώ :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, αν εξετάσουμε μερικές σελίδες σ' αυτή τη σύγκριση, το factual memory είναι ένας πιο σαφής τρόπος να πεις το ίδιο πράγμα, και γίνεται ακόμα πιο διάφανο παρέα με το procedural memory.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ, στην εξήγηση της διαφοράς ανάμεσα στην εκούσια και ακούσια μνήμη (αποδόσεις για τα explicit memory και implicit memory, για τα οποία περισσότερα εδώ), δίνει:
ακούσια (μνήμη δεξιοτήτων) / εκούσια (μνήμη γεγονότων, ιστορικών και προσωπικών)

Αν, δηλαδή, θέλαμε να ξεφύγουμε από τον όρο «δηλωτική μνήμη» και να τον σερβίρουμε απλοποιημένο, θα μπορούσαμε να πούμε κι εμείς «μνήμη γεγονότων».
 

EpsilonSigma

New member
Ως «μνήμη γεγονότων» μπορεί να εννοεί και την «επεισοδική μνήμη» (“episodic memory”).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία, μια και το ανέφερες, να αβγατίσουν οι όροι:

There are two types of declarative [memory]:
- Semantic memory
Theoretical knowledge independent of time and place (e.g. knowing that an apple is called by society to be a "fruit"), a piece of data.
- Episodic memory
Factual knowledge of a specific moment in time and place, personal experiences

Some people believe that episodic memory and semantic memory are really just one type of memory. However, most believe they are quite different, and indeed distinct.


Semantic memory = Σημασιολογική μνήμη
Episodic memory = Επεισοδιακή μνήμη


Προτιμώ το «επεισοδιακός» στο σχηματισμό (αν και φαντάζομαι και τις αντιρρήσεις σου). Όσο για τη «μνήμη γεγονότων», καλύτερα μέσα σε εισαγωγικά. Και παραπάνω, στην episodic, στην εξήγηση αναφέρεται η factual.
 

EpsilonSigma

New member
Βασικά, κι εγώ σε εργασίες μου «επεισοδιακή» έγραφα, όχι «επεισοδική». Τώρα δεν ξέρω πώς μου 'ρθε και το έγραψα έτσι…
 
Top