metafrasi banner

cuvette = κυβέτα

nickel

Administrator
Staff member
A cuvette is a small tube of circular or square cross section, sealed at one end, made of plastic, glass, or fused quartz (for UV light) and designed to hold samples for spectroscopic experiments.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cuvette

Κάποιες λέξεις που μένουν έξω από τα λεξικά δεν απλοποιήθηκαν ορθογραφικά. Η κυβέτα έχασε το δεύτερο -τ- της αλλά το -υ- έμεινε στη θέση του. Η λέξη δεν έχει σχέση με τον κύβο, αλλά με τη λατινική cupa, ξαδερφάκι του κυπέλλου από κοινές ινδοευρωπαϊκές ρίζες. Δεν είναι δηλαδή αντιδάνειο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πόσο χρησιμοποιείται ακόμα. Θα πρέπει να μας πουν οι νεότεροι που εργάζονται στο χώρο. Την κυψελίδα ξέρουν και τα δικά μου λεξικά, αλλά εμένα με ενδιέφερε να καταγράψω τον νεολογισμό με την ορθογραφία του.
 
Ισχύει και η κυψελίδα αλλά τελευταία χρησιμοποιείται περισσότερο η κυβέτα - είτε από την επίδραση του αγγλικού είτε επειδή υπάρχουν και άλλες κυψελίδες (π.χ. στους πνεύμονες και στο αυτί).
 

daeman

Administrator
Staff member
Ισχύει και η κυψελίδα ...

Για τους παλιότερους επικρατεί η κυψελίδα —ενώ συχνά ούτε καν έχουν ακούσει την κυβέτα— όπως για μένα από τη φθορισμομετρία (fluorescence spectroscopy, fluorometry, spectrofluorometry) στα εργαστήρια της ενόργανης ανάλυσης και τη βιολόγο συμβία.

Γηράσκομεν αεί νεολογιζόμενοι.
 
Top