metafrasi banner

cross effect

Έχω τον όρο "Gas cross effects", έτσι σκέτο, και βρήκα ότι cross effect σημαίνει αυτό. Ωστόσο δεν βρίσκω κάτι στα ελληνικά, σκεφτόμουν και μήπως παίζει κάπως το "διασταυρούμενος" εδώ.. Μήπως το έχετε υπόψη;
 

pontios

Well-known member
Έχω τον όρο "Gas cross effects", έτσι σκέτο, και βρήκα ότι cross effect σημαίνει αυτό. Ωστόσο δεν βρίσκω κάτι στα ελληνικά, σκεφτόμουν και μήπως παίζει κάπως το "διασταυρούμενος" εδώ.. Μήπως το έχετε υπόψη;

The example you've given refers to a different cross effect.
The cross effect relating to the NDIR gas sensor is due to the limited selectivity between gases in certain cases ,such as between ethane and methane, when the bandwidths(as seen by the instrument) happen to overlap and so when you're measuring for methane the presence of ethane will be seen (and measured) as methane (in the portion of the ethane bandwidth which is "seen" to overlap)... and thus affect the methane reading.
So the cross effect here is cross gas interference - due to limited selectivity of the NDIR instrument in certain instances.
Methane is considered the target gas here (the gas you want to measure) and ethane is the interference gas.
The instrument may have a selectivity of 200 nano metres , but the bandwidth differences between gases may be less than that .. and so one gas is sensed and measured as another gas.
 

cougr

¥
Tο Gas cross effect αναφέρεται στο cross-sensitivity (to other gases) effect δλδ την διασταυρούμενη ευαισθησία προς λοιπά αέρια. Όπως γράφει και ο pontios λέγεται επίσης και gas inteference effect . Με άλλα λόγια εννοεί τiς επιδράσεις ανεπιθύμητων αερίων και την απόκριση αυτών από τον αισθητήρα της συσκευής. Ίσως θα μπορούσε να αποδοθεί ως διασταυρούμενη επίδραση αερίων αλλά δεν είμαι σίγουρος.

ΥΓ Θα σας είμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να διαγράψετε την προηγούμενη μου ανάρτηση. Don't ask me what I was on when I was writing it. :D
 

pontios

Well-known member
For cross gas interference .. δεν είμαι σίγουρος άμα .. διασταυρούμενη παρεμβολή αερίων ταιριάζει άλλα διασταυρούμενη επίδραση αερίων (του cougr) αντίστοιχοι νομίζω με το cross gas effect.
Παρεμβολή ίσως έχει τηλεπικοινωνιακή σημασία μόνο ; but on the other hand we're still talking about light waves, spectral bandwidths and electromagnetic interference in relation to the gas interference here (due to the resolution or selectivity limits of the sensor)so we're still in the same domain/realm ?.

ΥΓ
Also if someone can please correct a spelling error in the following line (of my previous post) ..."and thus effect the methane reading" ..should be affect.
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη το αντιλαμβάνομαι σαν όρο της κυματικής ή της θεωρίας ημιαγωγών και δεν μπορώ να θυμηθώ καθολου πως λέγεται.
 

cougr

¥
SBE,

και εγώ στην αρχή αυτό υπέθεσα, ότι επρόκειτο δηλαδή για κάτι άλλο (και όντως μπορεί να αναφέρεται σε κάποιο άλλο φαινόμενο), πάντως σήμερα που είχα λίγο διαθέσιμο χρόνο, έψαξα και βρήκα ένα βιβλιάριο που συνόδευε μια ανιχνευτική συσκευή αερίων και το οποίο περιείχε τον όρο όπως ακριβώς τον είχε θέσει ο kapa18. δλδ. Gas cross effects, και διαπίστωσα λοιπόν (τουλάχιστον σ' αυτή τη περίπτωση) ότι ο όρος όντως εννοεί τις ανεπιθύμητες επιδράσεις ανεπιθύμητων/λοιπών αερίων στον αισθητήρα (cross sensitivity effect) και την επιρροή αυτών στην ικανότητα ταυτοποίησης ενός αερίου σε περιβάλλον πολλών αερίων. Οι επιδράσεις αυτές ισχύουν σε όλα τα είδη των αισθητήρων συμπεριλαμβανομένων των αισθητήρων επιφανειακών ακουστικών κυμάτων, των αισθητήρων αγώγιμων πολυμερών και των ημιαγώγιμων στρωμάτων.

Τώρα για το πώς αποδίδεται το Gas cross effects έστω και το cross sensitivity effect το αφήνω στους εξπέρ.

ΥΓ: ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ στο άτομο που διέγραψε την αρχική μου ανάρτηση.
 
Top