metafrasi banner

cross-echo

Κάποια ιδέα; (οι δικές μου δεν μου αρέσουν :) )

These fertile cross-echoes suggest that internal variety within the historiographical works can still contribute to the sense of an overall cohesiveness in the Xenophontic corpus as a whole.

Οι ιδέες μου που δεν μου αρέσουν, αλλά τις δίνω εδώ μήπως εμπνεύσουν κάτι άλλο: διασταυρούμενες αντηχήσεις, εσωτερικές αντηχήσεις/(συνηχήσεις;;;), εσωτερικές επαναλήψεις (αυτή μου αρέσει περισσότερο, αλλά δεν είναι ακριβής και θα οδηγήσει και σε μεταφραστική φλυαρία).

Τη σύμφραση τη βρίσκω και σε πιο τεχνικά κείμενα, μήπως υπάρχει ήδη απόδοση;

Due to the relatively narrow detection range of the Polaroid sensors as well as the angular and spatial displacement of the sensors, cross echoes from neighbor sensors rather arise from specular reflections than from an object located within the beam-width overlapping of the sensors.

Τα νήματα στη Λεξιλογία που έχουν συμφράσεις με το cross γενικά βοηθούν, αλλά δε βρίσκω κάτι που να ταιριάζει στη δική μου περίπτωση...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
εσωτερικοί αντίλαλοι;

Αν είναι εσωτερικοί, βέβαια. Το βρίσκω σε τίτλο ποιήματος.

Ξέρω, τεχνικά, άλλο αντήχηση κι άλλο αντίλαλος, αλλά μ' αρέσει που έχει το λαλώ μέσα.
Και τεχνικά ο αντίλαλος (ηχώ) έχει επανάληψη, ενώ το αποτέλεσμα της αντήχησης είναι η ενίσχυση της έντασης αλλά και το θόλωμα του ήχου.

Μήπως βρεις κάτι στα νήματα με echo: https://tinyurl.com/vx6nkuw
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ότι ο όρος περιγράφει τις ομοιότητες που βρίσκουμε σε διαφορετικά έργα, έτσι;
 
Top