metafrasi banner

credit event = πιστωτικό γεγονός, πιστωτικό επεισόδιο

Στις εφημερίδες και τα κανάλια πάντως δεν ξέρουν άλλο από το "πιστωτικό συμβάν" (3980 αποτελέσματα στο γούγλε).
 

nickel

Administrator
Staff member
Το δικό μου ψάξιμο δίνει:
πιστωτικό επεισόδιο 563 γκουγκλιές (πολλά σε εφημερίδες)
πιστωτικό συμβάν 421 γκουγκλιές
πιστωτικό γεγονός 600 γκουγκλιές

Για να ακριβολογούμε, το πιστωτικό επεισόδιο αντιστοιχεί στο credit incident. Αλλά το προτιμώ επειδή μού θυμίζει εγκεφαλικό επεισόδιο (και παρόμοια ιατρικά).
 
Είναι ευφημισμός ή γενικότερος όρος; Μια αναδιάρθρωση είναι πιστωτικό γεγονός και μπορεί να θεωρηθεί χρεοκοπία από τους οίκους ανοχ.. αξιολόγησης, αλλά δεν έχει τις άλλες συνέπειες της χρεοκοπίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο, δεν ήμουν σαφής. Δεν εννοούσα ότι δεν ανήκει στην οικονομική ορολογία. Στην Wikipedia φαίνεται ότι είναι υπερώνυμο:

There are several standard credit events which are typically referred to in credit derivative transactions:
  • Bankruptcy
  • Failure to Pay
  • Restructuring
  • Repudiation
  • Moratorium
  • Obligation Acceleration
  • Obligation Default

Απλώς, τόσο η αναδιάρθρωση όσο και το πιστωτικό γεγονός / επεισόδιο σαν όροι, μόνο αρνητικά συναισθήματα δεν μου προκαλούν — όπως θα 'πρεπε. Ιδιαίτερα το πιστωτικό γεγονός θα μπορούσε να είναι και το χαρμόσυνο νέο ότι κάποιος έβαλε 100.000 ευρώ στον τραπεζικό μου λογαριασμό.
:)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κι εγώ το πιστωτικό γεγονός για υπερώνυμο της χρεοκοπίας το κατάλαβα.
 
Το δικό μου ψάξιμο δίνει:
πιστωτικό επεισόδιο 563 γκουγκλιές (πολλά σε εφημερίδες)
πιστωτικό συμβάν 421 γκουγκλιές
πιστωτικό γεγονός 600 γκουγκλιές

Μυστήριο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να σου κρύβει τα παρόμοια; Το ξαναματαέψαξα και έβγαλε πάλι 3980.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μυστήριο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να σου κρύβει τα παρόμοια; Το ξαναματαέψαξα και έβγαλε πάλι 3980.

Μια δοκιμή με εισαγωγικά, δηλαδή αναζήτηση για "πιστωτικό επεισόδιο", ενώ στην αρχή βγάζει κάπου 68.000 ευρήματα, αν προχωρήσεις στις επόμενες σελίδες αποτελεσμάτων, καταλήγει στα 565.
 
Top